mistetstvo-olimpiyskogo-snigu-i-lodu-yak-roblyat-idealnu-poverkhnyu

Мистецтво олімпійського снігу і льоду: як роблять ідеальну поверхню

 • 16554 переглядiв

КИЇВ. 5 лютого. УНН. Льодове покриття доріжок для бобслею, санного спорту та скелетона або снігу на лижній трасі формується і оптимізується протягом місяців, що передують Олімпійським іграм. Це настільки важливо, що є навіть спеціальна посада - майстер льоду, передає УНН з посиланням на Smithsonian.

"Це не просто шматок льоду, як ви зазвичай думаєте, наприклад, кубики льоду в вашому морозильнику. Це набагато складніша речовина, ніж зазвичай думають люди", - каже математик з Університету штату Юта у США Кеннет Голден, який вивчає структури льоду.

Першим кроком для створення будь-якого льодового катка або траси є очищення води і видалення речовин, таких як солі і мінерали, які розчиняються. Такі домішки не вписуються в правильну структуру льоду, яка утворюється при замерзанні води. На катку або трасі домішки збираються між кристалами або на поверхні, створюючи дефекти в льоду.

Керуючий директор канадського Санного центру Вістлера Трейсі Зейтц каже, що "чим чистішою буде вода, тим щільнішим буде лід", з більш стійкою поверхнею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Південна Корея перед Олімпіадою відмовила у в'їзді 36 тис. іноземців

Якість і чистота льоду настільки важливі, що для забезпечення цього створена спеціальна посада - майстер льоду. Щонайменше за рік до самих Ігор вони роблять сотні тонких як аркуш паперу шарів цієї надчистої води на конкретній трасі або катку, яка охолоджується вбудованою системою охолодження для швидкого заморожування. За словами Т.Зейтц, потрібно близько п'яти днів безперервної роботи, щоб закласти льодову трасу для бобслею.

Цей процес запобігає утворенню шарів інею, які утворюються, коли вологе повітря замерзає над крижаною поверхнею. Через шари інею в льоду можуть з'являтися бульбашки повітря, які можуть сприяти появі брижів на поверхні.

Для інших видів спорту на льоду, таких як хокей, катання на ковзанах і керлінг, також використовується аналогічне нашарування льоду. Але для кожного виду спорту ідеальна температура і товщина льоду різні.

Деякі майстри льоду застосовують творчий підхід для досягнення ідеальної поверхні. Наприклад, існує міф про те, що музика може допомогти кристалізації льоду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Комісія МОК відмовила 15 росіянам у запрошенні на Олімпіаду-2018

Для лижних трас ідеальним є порошкоподібний сніг, який щойно випав. Звичайні шестикінечні сніжинки, які хоч і виглядають прекрасно, не оптимальні для спорту. Їх краї і кути означають нерівності на поверхні для лижного спорту, що може уповільнювати олімпійців.

Але як тільки сніг торкнеться землі, форма сніжинки починає змінюватися. Крім впливу вітру і інших фізичних сил, сніжинка сама по собі повільно змінюється з часом, стаючи більш компактною і округлою.

Деякі фахівці кращим вважають штучний сніг, який створюється шляхом розпилення водного пилу і стисненого повітря над трасою.

Для гірських трас багато сил прикладається для того, щоб вона була швидкою і довговічною. Інженери часто змочують поверхню, а потім дозволяють їй застигнути, створюючи швидку трасу з щільною поверхнею. Але якщо сніг надто вологий або повітря занадто тепле, траса може "розвалитися". Люди, відповідальні за снігові траси, проводять місяці перед Іграми, доглядаючи за ними - постійно надаючи форму кожному повороту, щоб досягти ідеального балансу між швидкою трасою з щільною поверхнею і крижаним покривом.

Усі зимові види спорту існують завдяки унікальним властивостям замороженої води. І в міру того, як клімат змінюється, а сніг в деяких місцях випадає все рідше, зимові види спорту піддаються загрозі. Тож різні технології, такі як створення штучного снігу і його збереження з року в рік, можуть ставати все більш важливими для Олімпійських ігор в майбутньому.

Додамо, зимові Олімпійські ігри-2018 розпочнуться вже цього тижня і триватимуть з 9 по 25 лютого 2018 року у південнокорейському місті Пхьончхан. Олімпійське селище у Пхьончхані відкрили 1 лютого. 

Україну на зимовій Олімпіаді-2018 представлять 33 спортсмени.

Українські Національні Новини

Технології