Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Пʼятниця, 20 квітня 2018 00:46
Ексклюзив: Політика
30060

Україна має сісти за стіл переговорів з РФ щодо 3 млрд дол. боргу, щоб не втратити співпрацю з МВФ – О.Устенко

Україна має сісти за стіл переговорів з РФ щодо 3 млрд дол. боргу, щоб не втратити співпрацю з МВФ – О.Устенко

Олег Устенко

Експерт бачить чотири сценарії, які дозволять Україні продовжувати співпрацю з Міжнародним валютним фондом

КИЇВ. 18 грудня. УНН. Україна повинна сісти за стіл переговорів з Російською Федерацією щодо можливості реструктуризації боргу у сумі понад 3 млрд дол. для того, щоб не ставити під ризик співпрацю з Міжнародним валютним фондом. Таку думку висловив УНН економічний експерт Олег Устенко, коментуючи сьогоднішнє рішення уряду про оголошення мораторію на виплату 3,582 млрд дол. російського боргу.

О.Устенко нагадав, що 8 грудня МВФ ухвалив рішення про те, що буде продовжувати програми співробітництва з країнами, які перебувають у зоні суверенного дефолту. Але на цьому тижні МВФ розповсюдив заяву, в якій мова йде про те, що борг України перед Російською Федерацією визнаний суверенним боргом.

І це миттєво змінило, за його словами, систему координат, пов’язану з тим, що у випадку невиплати російського боргу, в України можуть виникнути серйозні проблеми. Більше того, продовжив він, рішення МВФ від 8 грудня говорить про те, що країна може продовжувати співробітництво з МВФ незважаючи на оголошення суверенного дефолту, але вона повинна сісти за стіл переговорів щодо реструктуризації цього суверенного боргу.

"Це означає, що для того, щоб Україна зосталася у програмі МВФ, вона повинна сідати за стіл переговорів з росіянами, і намагатися з ними обговорювати питання, яким чином проводити виплати. Вона (Україна – ред.) має показати свої наміри, що сідає за стіл переговорів і, як мінімум, починає переговорний процес. В іншому випадку, є ризики, що нас можуть виключити з програми співробітництва МВФ", - наголосив експерт.

Зважаючи на це, О.Устенко бачить чотири сценарії у такій ситуації.

"Перший сценарій. 20 грудня Україна не робить виплату по своєму вже суверенному боргу і не сідає за стіл переговорів з росіянами. Це означає, що 20 грудня Росія миттєво подасть документи до лондонського арбітражу. І немає ніяких сумнівів, що він визнає цей борг за Україною. Після цього ми ввійдемо у стадію так званого технічного дефолту. Вона (стадія технічного дефолту – ред.) буде продовжуватися 10 днів. І якщо протягом 10 днів не буде вирішено як ми реструктуризуємо борг з росіянами, то ми ввійдемо у стадію широкомасштабного дефолту по цьому окремому зобов’язанню. Але якщо ми не сядемо за стіл переговорів з росіянами в цей період часу, то активізуються ризики зупинки програми співробітництва з МВФ, що не бажано для України", - сказав він.

Другий сценарій, на його погляд, полягає у тому, що 20 грудня Російська Федерація подає документи в лондонський арбітраж, але Україна сідає з росіянами за стіл переговорів, хоча б починає переговорний процес.

"І тоді можна вважати, що програма співробітництва з МВФ буде продовжена", - уточнив експерт.

"Третій можливий сценарій. Україна 20 грудня виплачує 3 млрд дол. Росії. Але це буде йти з паралельною проблемою, пов’язаною з тим, як проплатити ці гроші, якщо вся фінансова конструкція, що працює в Україні, розрахована на те, що під час програми МВФ на 2015-2018 роки Україна має отримати зовнішнього фінансування у розмірі 40 млрд дол. А виходить, що з цих 40 млрд дол. випадають 3 млрд дол. Тобто, треба негайно десь намагатися знайти додаткові 3 млрд дол. для того, щоб зберегти фінансову конструкцію в країні. 1 млрд дол. потенційно в України є, бо є домовленість з міністерством фінансів США. Виходить, Україні доведеться знайти додаткові 2 млрд дол. для того, щоб зберегти цю життєздатність сорокамільярдної конструкції зовнішнього фінансування. Але ця конструкція передбачає, що ми виплачуємо гроші 20 грудня і не входимо ні у стадію технічного дефолту, ні - суверенного дефолту. І продовжуємо співпрацю з МВФ", - навів можливий третій сценарій експерт.

"На мій погляд, це (виплата 20 грудня РФ 3 млрд дол. боргу – ред.) був би правильний варіант України. Просто виплатити ці гроші, як би важко не було. Це ідеальне вирішення ситуацію, на мій погляд, тому що воно повністю закриває питання з росіянами. З точки зору економіки, не так все важко зробити. Важче з точки зору політики, особливо враховуючи ті заяви, які робив Кабінет міністрів України раніше з приводу того, що це "комерційний борг", що "ніяких кращих умов росіянам ми не дамо", - зазначив він.

Ще один імовірний сценарій, зауважив О.Устенко, полягає у тому, що Україна і Росія негайно сідають за стіл переговорів, на рівні міністерств фінансів, на пошук компромісного рішення, яке має бути до 20 грудня. Але до 20 числа, на жаль, вже немає часу… Але це малоймовірний сценарій, додав він.

"Однак треба сісти за стіл переговорів і спробувати домовитися до 20 числа і вийти з певним рішенням про те, як буде реструктуризований борг. Тоді буде оголошений технічний дефолт 20 грудня, а потім широкомасштабного суверенного боргу по цих зобов’язаннях не буде… Але ризики полягають в тому, що ми можемо випасти з програми МВФ, а це не просто не бажано, це дуже небезпечно для країни", - резюмував О.Устенко.

Нагадаємо, сьогодні, 18 грудня, Кабінет міністрів України оголосив мораторій на виплату російського боргу, в тому числі боргів українських підприємств КП "Південне" і "Укравтодор", на загальну суму 3,582 млрд дол.

Раніше Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявляв, що якщо Росія відмовиться від реструктуризації боргу у сумі 3 млрд дол., то це не буде перешкодою для продовження співпраці України з МВФ.

Міжнародний валютний фонд зняв заборону на кредитування країн з простроченою суверенною заборгованістю. Рішення прийнято на засіданні ради директорів фонду, Росія проголосувала проти.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...