Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 20 березня 2018 14:15
Ексклюзив: Суспільство
50256

Екологи б'ють на сполох - небезпечні гербіциди труять людей

КИЇВ. 28 липня. УНН. Держава практично не контролює сферу обігу небезпечних відходів, а люди в силу своєї необізнаності недооцінюють згубність їх впливу на здоров'я людини, передає УНН.

Журналісти УНН в рамках власного розслідування виявили на Окружній дорозі один з таких пунктів продажу небезпечних відходів. В одному з покинутих будівель продається порожня і повна тара від непридатних до використання гербіцидів різних розмірів, а також невідомо для чого зберігаються використані люмінесцентні лампи, пошкодження яких тягне за собою отруєння повітря ртуттю і проблеми зі здоров'ям.

Виявлені журналістами небезпечні "знахідки", а також ситуацію в сфері поводження з небезпечними відходами прокоментував УНН Голова правління асоціації підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами Кирило Косоуров.

За його словами, є дві головні проблеми: недбалість суб'єктів господарської діяльності і відсутність контролю з боку держави.

“Ця ситуація показує, що суб'єкти господарської діяльності не особливо турбуються про культуру поводження з відходами, в тому числі небезпечними. Це неправильний підхід. Якщо хтось заробляє на цьому гроші - чому інші повинні від цього страждати.

Безумовно продаж бочок з-під хлору і сільськогосподарської хімії небезпечний для споживачів. Звідки користувач може знати, що він купив, що в цій тарі було до цього, як її промили і які наслідки можуть бути. При цьому можна банально надихатися цими парами, залишивши тару відкритою в приміщенні.

Екологічна інспекція не має ні достатніх прав, ні можливостей для контролю. На сьогоднішній день є доцільним введення декларування відходів для того, щоб переробники могли планувати і надавати послуги з утилізації та знезараження. Або ж виробники самостійно повинні цим займатися. Хоча судячи з тих брендів, які зустрічаються на трасі - мало хто з виробників турбується про екологію і здоров'є людей”, - пояснив експерт.

К.Косоуров підкреслив, що виливати гербіциди, тим більше непридатні до використання та прострочені - це верх цинізму.

“Факт того, що вилили гербіцид - це верх цинізму. На жаль, це не перший випадок, люди просто не розуміють, що вони роблять.

Це велика біда. Скільки таких ще підприємств, їх неможливо порахувати. Я бачив такі ж ситуації в селах, на фермах, де недовикористані хімікати виливали тому, що термін придатності у них обмежений. Температурний режим зберігання теж впливає на якість - тому якщо перемерзло за зиму, то на наступний рік цей гербіцид неможливо використовувати - тому вони їх виливають.

Гербіцид - це хімічні речовини, що застосовуються для знищення рослинності. За характером дії на рослини діляться на гербіциди суцільної дії, що вбивають всі види рослин. Гербіциди - дуже небезпечні отруйні речовини. Не дотримавшись правил їх застосування, можна завдати шкоди власному здоров'ю.

Навіть сідати відпочити і перекусити можна на відстані не менше 100 м від місця обробки. На такій же відстані повинні перебувати і житлові приміщення. Через грунтові води і ґрунт гербіциди отруюють сусідні рослини і навколишнє середовище, завдаючи шкоди і природі, і здоров'ю. Може викликати подразнення слизових оболонок і шкіри.

Механізм токсичної дії гербіцидів найкраще вивчено в легенях. Вважають, що подібний механізм обумовлює пошкодження та інших органів, зокрема нирок, серця, печінки, підшлункової залози і м'язів, хоча це поки не доведено”, - повідомив К.Косоуров.

На його переконання, продаж небезпечної тари є злочином.

“Це небезпечні відходи. Вони повинні бути здані і утилізовані, навіть якщо продукція зіпсована - вона повертається виробнику. Виробник повинен потурбуватися про утилізацію некондиційної своєї продукції. А тут факт такого дикого бізнесу, по - іншому це не назвеш”, - резюмував Голова правління асоціації підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами Кирило Косоуров.

УНН поцікавився у виробника хімікатів- компанії “Квадрат”, яким чином тара від їхньої продукції (Quantum) потрапляє знов на прилавки і чому не утилізується.

За інформацією представника компанії, вони не несуть відповідальності за її утилізацію.

“Нам не повертається нічого, продали продукцію і все. Ми продаємо продукцію в тарі, ми її не повертаємо собі”, - відзначили в компанії.

Разом з тим, законодавство України передбачає обов'язкову утилізацію небезпечної тари від пестицидів.

Статтею 15 Закону України "Про пестициди і агрохімікати" передбачено, непридатні або заборонені до використання пестициди та агрохімікати, упаковки від них підлягають вилученню, утилізації, знищенню та знешкодженню в порядку, що встановлюється КМУ.

Відповідно до пункту 3 Порядку вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів і тари від них, затвердженого Постановою КМУ 27 березня 1996 року № 354:

"Утилізація, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів і тари від них здійснюються підприємствами, на яких вони виготовлені, а також іншими підприємствами, що мають ліцензію Мінприроди на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи на договірних умовах".

Наказом Мінприроди 08.11.2006 р №490 Про затвердження зразків Посвідчення про державну реєстрацію, дозволу на використання залишків пестицидів і агрохімікатів, дозволу на виготовлення та застосування дослідних партій вітчизняних пестицидів і агрохімікатів і зразка етикетки Додатком 4 затверджено форму і зміст тарної етикетки з-під пестицидів і агрохімікатів.

Пункт 14 якого передбачає обов'язкову наявність інформації "Заходи і засоби знешкодження залишків препаратів та знищення тари".

Нагадаємо, за словами члена-кореспондента НААНУ, заслуженого діяча науки і техніки України Олександра Бондаря, на сьогодні в Україні накопичено 650-670 млн тонн небезпечних відходів першого і третього класу небезпеки

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...