Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Понеділок, 23 квітня 2018 07:27
Ексклюзив: Суспільство
19596

На Сумщині перевищена допустима концентрація хімікатів - ОДА

На Сумщині перевищена допустима концентрація хімікатів - ОДА

КИЇВ. 16 серпня. УНН. Після несанкціонованого витоку небезпечних речовин у квітні 2015 року допустима норма їх концентрації залишається перевищеною й донині у місті Шостка та Шосткинському районі Сумщини. Йдеться про торішній розлив пестицидів та ядерного палива (гептилу) під час транспортування. Про це УНН повідомили в Сумській обласній державній адміністрації.

“30 квітня 2015 року відбулось забруднення території міста Шостка та Шосткинського району внаслідок несанкціонованого розміщення пестицидів та забруднення землі емульсією з вмістом гептилу”, - нагадали у Сумській ОДА.

Для ліквідацій наслідків надзвичайної події було проведено дегазацію та дезактивацію осередку забруднення території міста Шостки та Шосткинського району, дослідження стану навколишнього середовища (збір повітря, грунту у зоні забруднення) в прилеглих до місцях розливу районах.

“Під час обстежень фахівцями відділу інструментально-лабораторного контролю державної екологічної інспекції у Сумській області були відібрані контрольні проби грунту на очищених земельних ділянках у місцях колишнього потрапляння небезпечних речовин на грунт. За результатами проведених вимірювань зразків встановлено перевищення гранично-допустимих концентрацій по пестицидам (ДДТ, ДДЕ, ДДД) та сульфатам. При цьому, в порівнянні з результатами визначення залишкових кількостей пестицидів 2015 року, концентрації забруднюючих речовин зменшились”, - повідомили в ОДА.

Довідка УНН: Пестициди, у зв’язку з токсичністю, шкідливі для людини і навколишнього середовища. Потенційна загроза від їх використання полягає як у гострій токсичності при потраплянні в організм людини або тварин, так і в хронічній дії, в кумулятивному ефекті, в міграції залишків пестицидів водними і повітряними шляхами на значні відстані.

Серед хвороб, які можуть з’явитися внаслідок токсикації організму, відзначають злоякісні пухлини (головним чином пухлини печінки), хромосомні порушення, підвищення інтенсивності мутаційного процесу, що пов’язано з підвищенням частоти прояву спадкових хвороб обміну, аномалій розвитку тощо.

Більше половини пестицидів належать до мутагенів — речовин, які змінюють спадкову природу рослин і тварин, включаючи людину.

Нагадаємо, після вказаного інциденту голова Сумської ОДА звернувся до Мінекології з закликом анулювати ліцензії підприємствам, які займаються утилізацією небезпечних речовин на Сумщині.

При цьому екологічна інспекція оштрафувала винних у розливі отруйних речовин лише на 700 грн. За словами Ірини Кашпур, яка на той час була першим заступником начальника екологічної інспекції області, на оцінку шкоди впливає площа забрудненої території, а не концентрація хімікатів.

Загалом ситуація у сфері поводження з небезпечними та особливо небезпечними речовинами залишається вкрай складною.

В Україні фактично відсутній державний контроль за утилізацією (ліквідацією) отруйних речовин. У результаті майже щодня еко-волонтери та місцеві жителі виявляють “небезпечні знахідки” посеред житлових кварталів.

Передбачалося, що ситуацію змінить прийняття нових нормативних актів та законопроектів, які встановлять жорсткий контроль за сферою. Однак, законопроекти були проігноровані більшістю депутатів, а відтак провалені у парламенті.

Кабмін затвердив ліцензійні умови для підприємств, які займаються або ж планують займатися утилізацією небезпечних відходів. Однак, для отримання ліцензії на такий вид діяльності підприємству-претенденту досить документально повідомити Мінекології про те, що для цього у них є все необхідне обладнання і потужності. І вже через 5 днів Мінекології видасть такому підприємству ліцензію.

При цьому, ні Мінекології, ні будь-який інший орган влади не перевірятиме достовірність зазначених даних. Основний критерій — щоб зазначена підприємством інформація збігалася з вимогами затверджених ліцензійних умов.

У результаті такої формальної процедури, за словами голови підкомітету ВР з питань державної політики у сфері поводження з відходами Сергія Тригубенка, ліцензії видаватимуться підприємствам “наосліп” і в країні знов пануватиме хаос у сфері.

Загалом, на його переконання, питання утилізації отруйних речовин, що накопичилися в Україні, слід вирішувати вже на рівні національної безпеки.

Нагадаємо, за минулий рік в Україні було утворено понад 312 млн тонн небезпечних відходів, або приблизно по 7 тонн на кожного українця.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...