Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Неділя, 22 квітня 2018 00:59
Ексклюзив: Політика
24624

Бізнесові структури хочуть завезти в Україну небезпечні відходи – О.Бондар

Бізнесові структури хочуть завезти в Україну небезпечні відходи – О.Бондар

КИЇВ. 1 вересня. УНН. На сьогоднішній день є намагання завезти на територію України небезпечні відходи з інших країн. Про це в коментарі УНН розповів ректор Державної екологічної академії, член - кореспондент Національної академії аграрних наук України, доктор біологічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Олександр Бондар.

Такі пропозиції надходять через відсутність врегульованої системи перевезення та утилізації відходів, пояснив він. Крім того, за його словами, тарифи на захоронення відходів в Україні мізерні і набагато нижчі, ніж в Європі.

“На сьогодні це десь 15-20 коп на захоронення 1 тонни. Це дуже мізерні показники”, - зазначив він.

Накопиченню відходів в країні сприяє також відсутність добросовісних утилізаторів на ринку. За даними О.Бондара, серед 100 підприємств, що володіють ліцензією Мінекології, лише декілька мають реальну технічно-матеріальну базу для утилізації відходів.

“На сьогодні дуже важливим аспектом є перевірка суб’єктів ліцензійних питань по поводженню із небезпечними відходами.
Я вам скажу, що у минулому році було видано ліцензій на поводження із небезпечними відходами більше 100, але реально промислові потужності в Україні є у кількох структур тільки, а решта все – груба перемога у тендері, а потім захоронення їх в шахтах, тих небезпечних відходів і так далі”, - наголосив він.

Також, О.Бондар повідомив, що Україна не має потужностей для того, аби переробляти такий обсяг відходів. Останні роки Мінекології їх вивозило закордон.

Дуже важливим питанням, на переконання науковця, є проведення паспортизації полігонів по твердим побутовим і промисловим відходам, якої також сьогодні немає.

“І ще, треба розглядати відходи як дуже високий такий капіталоємний процес заробляння коштів. Це хороший бізнес і тому його треба стимулювати. І повинна бути на рівні Кабміну система стимулів і заохочення для тих структур, які займаються цим питанням, які зменшують кількість навантаження по відходам на довкілля і це повинне бути теж прийнято у системі так званої зеленої економіки, яка була прийнята ще у 2009 році. Цей зелений курс має теж знайти своє місце в Україні. Тобто, це цілий комплекс питань, питання екологізації виробництва, щоб у нас було менше на одиницю продукції відходів. Із 100 кг сировини, що добувається – 97 іде у відходи на сьогодні в Україні, це самий високий показник у Європі.

От у нас такий перелік таких проблем, які потребують вирішення і я думаю, що прийняття цього закону (№4838 - ред.) якраз дозволить почати реалізувати серйозний наступ на ці відходи будь-якого класу в Україні”, - наголосив ректор Державної екологічної академії.

Нагадаємо, міністр екології О.Семерак “категорично проти винесення на розгляд парламенту будь-якого з існуючих законопроектів”, які вирішують питання утилізації тієї чи іншої групи відходів. Свою позицію він аргументовує тим, що усі законопроекти мають відповідати його стратегії, яка в найкращому випадку буде написана у грудні.

З такою позицією міністра не згодні ані в парламенті, ані в експертному середовищі. Екологи наголосили, що не мають наміру чекати виконання чергових обіцянок і очікувати на появу поки що абстрактної стратегії. За їх словами, кожен міністр публічно обіцяв таку стратегію, проте досі Україна живе без неї, що до речі, є порушенням вимог міжнародної Базельської конвенції.

На переконання голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко, щодня Україна накопичує значну кількість відходів, зокрема небезпечних і довіряти словам політиків, які не запропонували за останні півроку жодного адекватного рішення – недоречно.

Таку саму позицію мають й у парламенті. За словами народного депутата від “БПП” О.Недави, інцидент на Грибовецькому сміттєзвалище показав, що Україна немає часу на розмови про майбутнє і написання чергових стратегій, які не можуть замінити закон. Тому, на переконання політика, народні депутати мають відреагувати на нагальні питання у сфері відходів вже сьогодні, а у грудні можливо підкоригувати їх, адаптуючи до стратегії Мінекології, якщо вона все-таки буде написана.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...