Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Четвер, 24 травня 2018 02:00
Ексклюзив: Економіка
25770

Україна має ресурс для налагодження експорту уранової руди - С.Соболєв

Україна має ресурс для налагодження експорту уранової руди - С.Соболєв

КИЇВ. 18 жовтня. УНН. Україна протягом 10 років після відмови від ядерної зброї отримувала ядерне пальне, а власне твели для роботи АЕС від Росії безплатно. І досі не зрозуміло до кінця, як діяли ці домовленості та хто і який зиск від цього мав. Разом з тим, можливості України розвивати власне урановидобуванння, а у перспективі і виробництво палива, - поза сумнівом. Таку думку у коментарі УНН висловив нардеп Сергій Соболєв.

"Україна як видобувник уранової руди займає фактично провідне місце. У Кропивницькому є шалені поклади урану. В свій час, я дуже добре пам'ятаю, як у 2008-2009 роках уряд Тимошенко виділив близько 400 млн на ремонти уранових шахт. Реконструкція відбулась, закуплено було нове обладнання, і ці гроші із лихвою окупилися та були повернуті державі. Зараз ці підприємства сплачують податки і є успішно працюючими", - сказав він.

За словами політика, на сьогодні основним постачальником ядерного палива в Україну залишається РФ.

При цьому, як відомо, з потрібних Україні близько 2,5 тис. тонн урану на рік вітчизняний видобуток забезпечує лише третину.

С.Соболєв зазначив, що власних покладів урану нам вистачає не лише для покриття власної потреби, але для того, щоб займатися експортом.

Чому ж цю галузь сьогодні на рівні держави не розвивають, не зрозуміло, проте нардеп припустив, що у можуть бути зацікавлені певні сили.

"Напевно, бо немає бажання переходити на новітні технології видобутку, наприклад, американські чи французькі… Хоч всі можливості у нас для того, аби налагоджувати, по-перше, цикл не лише видобутку, а й фактично доведення цієї руди до відповідної бази, яка дозволить її використовувати у наших умовах, - є.

Раніше, були налагоджені схеми, які дозволяли, наприклад, десять років у свій час після вивезення ядерної зброї безоплатно завозити ядерні твели із РФ. Ясно, що тоді це була дуже вигідна схема, бо всі спроби розслідувати, куди ж пішли кошти (від ядерної зброї - ред.), так і залишися безрезультатними… От уявіть собі – 10 років безоплатно ми отримували повністю всі компоненти для виробництва ядерної електроенергії… Тому, я думаю, можливо, є певні старі схеми, які сьогодні працюють й далі…" - припустив він.

Нагадаємо, як повідомляв УНН, за словами міністра І.Насалика, розвиток галузі власного урановидобутку є шляхом до енергонезалежності країни.

При цьому, за словами експерта Ю.Корольчука, Україна чомусь у питаннях розвитку своєї енергонезалежності крокує у зворотному напрямку.

“Ми вже давно крокуємо не до енергонезалежності, а до більшої залежності. По вугіллю - ми залежні, по газу - залежні, по ядерному паливу - теж залежні.

Чому уряд йде у зворотному напрямку від енергонезалеждності? І маневрування (АЕС — ред.) планують, і те, і те, а чому б не йти у напрямку чіткого планування... уран той же розвивати. Всі ж кажуть, що його у нас більше, ніж достатньо... Бо все це час і гроші. А дійсно потрібен план по тому ж урану. От у нас був прийнятий у 2012 році план з розвитку всієї енергетики, а наразі і такого у нас навіть немає”, - резюмував він.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...