Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Середа, 23 травня 2018 22:02
Новини: Політика
56655

Держава, обмеживши довічне грошове утримання суддів, порушила конституційні гарантії незалежності суддів - ВСУ

КИЇВ. 15 жовтня. УНН. Заступник голови Верховного суду України Марина Кліменко наголосила, що держава порушила конституційні гарантії незалежності професійних суддів, обмеживши їхнє довічне грошове утримання. Про це вона сказала під час розгляду подання ВСУ у Конституційному суді України, передає кореспондент УНН.

За словами судді, держава понад 20 років на конституційному і законодавчому рівнях гарантувала право судді на відставку та отримання ними, за навності стажу судді не менше 20 років, виплати щомісячного довічного грошового утримання у розмірі максимально наближеному до розміру суддівської винагороди.

М.Кліменко пояснила, що у законі про статус суддів від 1992 року було передбачено право судді, який пропрацював на посаді не менше 20 років, вийти у відставку і за своїм вибором отримувати або пенсію державного службовця, або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80% заробітку працюючого на відповідній посаді судді. А за кожен повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір цього щомісячного довічного грошового утримання збільшувався на 2%, але не більше 90% заробітку суддів без обмеження граничного розміру.

Такі положення, за її словами, проіснували майже 20 років і зазнали змін, коли у липні 2010 року було ухвалено новий закон "Про судоустрій і статус суддів". Зокрема, цим документом було зменшено розмір вихідної допомоги судді при виході у відставку, скасовано індексацію, виплат суддям премій, надбавок за кваліфікаційні класи, інтенсивність праці тощо.

"Однак одночасно було встановлено нові підходи до визначення заробітної плати суддів, яку назвали суддівською винагородою, та її розмірів у бік поетапного збільшення. Визначено, що оклад судді місцевого суду буде встановлюватися у розмірі 15 мінімальних заробітних плат з поетапним зростанням - з 6 у 2011 році до 15 з 1 січня 2015 року. При цьому були збережені попередні положення щодо виплати суддям у відставці за його вибором пенсії держслужбовця або довічне щомісячне утримання без обмеження граничного розміру у співвідношенні 80-90%", - зазначила суддя.

Водночас, наголосила М.Кліменко, у 2014 році Верховна Рада внесла зміни до низки законодавчих актів, якими ліквідувала право судді при виході у відставку на отримання вихідної допомоги, зменшила розмір посадового окладу, обмежила максимальний розмір суддівської зарплати, зменшила розмір щомісячного довічного утримання судді у відставці зі встановленням його у 60-70% від заробітку, але не від заробітку працюючого судді, а від заробітку, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальна страхування.

"Судді розуміють, у якій складній ситуації знаходиться наша держава. Саме тому, коли в минулому році були прийняті закони, якими суддям було обмежено виплату суддівської винагороди заробітної плати в рази, з урівнянням всіх суддів між собою і до інших осіб, Верховний суд не порушував питання щодо відповідності Конституції цих законів. Ми розуміли, що це викликано ситуацією на сході держави, що це потребує додаткових коштів для забезпечення АТО, носить тимчасовий характер. Однак наразі ситуація змінилася і законодавець вчинив по-іншому, він пенсійним законом вніс зміни у спеціальний закон і встановивши розмір довічного грошового утримання суддів у відставці у 60% назавжди скасував право на отримання суддею, який іде у відставку, щомісячного довічного грошового утримання. І це є істотним порушенням прав суддів", - наголосила заступник голови ВСУ.

М.Кліменко підкреслила, що місячне довічне грошове утримання суддів є не тільки соціальною виплатою, але й конституційною гарантією нежалежності судді у відставці і складовою правового статусу як діючого судді.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...