Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Четвер, 19 квітня 2018 15:38
Новини: Політика
32196

Венеціанська комісія затвердила остаточний Висновок щодо змін до Конституції України в частині правосуддя

Венеціанська комісія затвердила остаточний Висновок щодо змін до Конституції України в частині правосуддя

ВЕНЕЦІЯ-КИЇВ. 23 жовтня. УНН. Венеціанська комісія затвердила остаточний Висновок щодо законопроекту "Про внесення змін до Конституції України (щодо судоустрою)", розробленого робочою групою Конституційної комісії, передає кореспондент УНН.

Сьогодні, 23 жовтня, протягом ранку проект Висновку Венеціанської комісії  двічі зазнав значних змін. Найбільш часто змінювався пункт Висновку, де комісія наполягала на своїй рекомендації Україні скасувати всі вищі спеціалізовані суди.

У першій правці був виняток - зберегти Вищий адміністративний суд, перетворивши його з вищого спеціалізованого - на Верховний адміністративний суд. Проте вже після початку засідання доповідачі змінили свою позицію: в остаточній редакції Висновку, рекомендація комісії скасувати вищі спеціалізовані суди була вже без "Верховного адміністративного суду". Залишилося лише неоднозначне положення "адміністративні суди залишаються автономною системою".

Зміни також стосувалися зникнення в основних рекомендацій комісії необхідності встановити виняток з правил про те, що тільки адвокати можуть представляти громадян і підприємства у судах і захищати від обвинувачення у кримінальному провадженні. Така рекомендація, однак, збереглася в тексті Висновку комісії, вже в статусі звичайної рекомендації і у зменшеному вигляді: представництво не адвокатам Венеціанська комісія рекомендує вирішити тільки у судах з трудових спорі і щодо "незначних справах".

"Таким чином, Венеціанська комісія погодилася з пропозицією законопроекту про те що, у випадку його прийняття, з українських судів змушений будуть піти всі юристи, які не мають адвокатського свідоцтва. Нарешті, вже перед прийняттям ув'язнення, до переліку основних рекомендацій комісії було додано включення безпосередньо у текст Конституції зобов'язання суддів надати декларацію про доходи, що виправдовують наявність наявної у них власності", - зазначив член Венеціанської комісії Сергій Ківалов.

Комісія в цілому схвалила законопроект, як відповідний європейських стандартів, зазначивши що нові норми послужать зміцненню незалежної судової гілки влади в Україні.

"От тільки сам законопроект "запізнився" на 10 років. Так, передбачені ним позбавлення Верховної Ради України повноваження обирати і звільняти суддів, скасування першого 5-річного терміну призначення на суддівські посади у державі, скасування звільнення суддів за порушення присяги, формування більшості у складі Вищої ради юстиції із суддів, обраних самими суддями, скасування наглядових функцій Прокуратури, безумовно, відповідають європейським стандартам.
Але зробити це Україна Венеціанська комісія рекомендувала ще у 2006 році, коли ще не накопичилося такої кількості проблем, конфліктності між суспільством і судовою системою, історії всілякого тиску на суддів при здійсненні ними правосуддя", - додав С.Ківалов.

У Венеціанській комісії у кінцевому абзаці сьогоднішнього Висновку зазначено, що "після стількох спроб, після стількох років... прийшов вже час приступити до цієї давно запізнілою реформи, щоб нарешті почати рух у напрямку забезпечення незалежності суддів".

"Сьогодні, ці зміни, самі по собі, вже мало що дадуть. Тому що громадяни, український народ не довіряють, і не будуть довіряти українським суддям доти, поки самі не отримають конституційне право обирати всіх суддів в Україні, починаючи з першої інстанції. До тих пір, поки не буде реалізовано "заховане подалі під сукно" чиновниками конституційне право людей на суд присяжних - рівних їм, законослухняних громадян по всіх кримінальних справах, що передбачає позбавлення волі як покарання", - зазначив С.Ківалов.

Також, у ключовий, підсумковій частині свого Висновку, Венеціанська комісія рекомендувала Україні не ставитися легковажно до процедури атестації всього суддівського корпусу на предмет професіоналізму, етичності і чесності, не сприймати її як звичайну, регулярну міру.

"А мати на увазі, що така атестація - міра надзвичайна, і повинна здійснюватися - цитую (пункт 42 тільки що затвердженого Висновку) - "з найбільшою обережністю". Потрібно врахувати гарантії, належні тим суддям, які володіють всіма цими якостями (професіоналізмом, етичністю, чесністю) - чого не дозволять зробити паралельні процедури, які здійснюються різними перевіряючими органами. Сьогодні, напередодні прийняття, комісія доповнила Висновок спеціальним пунктом (36-біс), в якому чітко вказала, що, якщо мова не йде про зміну політичній системі держави або переривання конституційної наступності, тотальне звільнення всіх суддів - не відповідає європейським стандартам. Венеціанська комісія вважає, що одноразова заміна всіх 8000 суддів неможлива без того аби поставити під загрозу довготривале здійснення правосуддя. Якщо мова йтиметься про реорганізацію судів, судді повинні мати можливість піти у відставку або перевестися в інші суди", - резюмував С.Ківалов.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...