Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Четвер, 19 квітня 2018 13:39
Новини: Економіка
11652

Екс-голова НБУ розповів, що робити для залучення інвестицій в Україну

КИЇВ. 5 квітня. УНН. За два останні роки обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) в Україну скоротився на 14,8 мільярда доларів, а вага інвестиційної складової в ВВП впала до історичного мінімуму в 12%. За рівнем інвестиційної активності Україна тепер перебуває на рівні найвідсталіших країн третього світу. Про це повідомив колишній перший віце-прем’єр-міністр України, екс-голова Нацбанку Сергій Арбузов, повідомляє УНН з посиланням на “АиФ”.

За його словами, відсутність інтересу до інвестицій в Україну з боку іноземного і вітчизняного капіталів означає лише одне - природне обмеження економічного зростання як мінімум протягом кількох найближчих років.

“Для країни, яка втратила за два роки майже 20% ВВП, це недозволена розкіш”, - підкреслив С.Арбузов.

Він переконаний, що навіть у нинішніх складних умовах можна чимало зробити для того, щоб хоча б у довгостроковій перспективі сподіватися на економічне відновлення.

“В інвестиційній політиці уряд повинен сконцентруватися на трьох видах заходів: підвищення обсягу та темпів інвестицій; підвищення продуктивності нових та існуючих інвестицій; пріоритетний напрямок інвестицій в стратегічні галузі. Крім досягнення макроекономічної стабілізації та зменшення за рахунок цього ризику для інвестора, необхідна мобілізація державних інвестицій. Без них пожвавлення кредитного ринку в поточних умовах малоймовірне. Адже доступність кредитів в умовах нестабільних економічних перспектив безпосередньо залежить від спільного фінансування, приватних, державних і міжнародних вкладень", - пояснив С.Арбузов.

На його думку, завдання НБУ - стимулювати банки до фінансування інвестицій в приватному секторі.

“Останнє опитування банків про стан кредитного ринку в 4-ому кварталі 2015 року та очікування на 1-ий квартал 2016-ого, проведений НБУ, свідчить про асиметрію між попитом бізнесу на кредитні ресурси і запропонованими банками умовами кредитування. На зростання попиту на кредити з боку бізнесу вже вказують 41% банків, опитаних НБУ в четвертому кварталі, тоді як кварталом раніше цю тенденцію відзначало лише 19% респондентів. Одночасно зросла частка банків, які вказують на посилення жорсткості власних умов кредитування, - з 16% до 37% відповідно. Крім того, процентні ставки по кредитах банків настільки високі, що вони заважають інвестиціям. Завдання НБУ - не шукати причини і винних у ситуації, що склалася, а стимулювати банки до фінансування інвестицій в приватному секторі. І без спускового гачка у вигляді державних коштів тут не обійтися, занадто вже банки не вірять позичальникам, а клієнти – банкам”, - наголосив С.Арбузов.

Не менш важливим є завдання, на його переконання, - підвищення продуктивності або якості інвестицій як тих, що працюють, так і нових.

“Розвиток інфраструктури, поліпшення доступу до недорогих кредитів і зниження високих витрат на виробництво - все це сприяє зростанню продуктивності приватних інвестицій. До речі, так само, як і недопущення дискваліфікації робочої сили. Відомий феномен, коли тривале перебування в статусі безробітного знижує бажання працювати. А нинішній намір уряду відмовитися від фінансування ПТУ і технікумів завтра обернеться відсутністю кваліфікованих робочих рук", - зазначив він.

С.Арбузов підкреслив, що при обмежених ресурсах держава в першу чергу повинна дбати і про підвищення продуктивності власних інвестицій, наприклад, в інфраструктуру.

“Це вимагає кардинального поліпшення відбору інвестиційних проектів та програм. Уряд повинен бути впевненим, що кошти спрямовуються саме в пріоритетні для розвитку галузі, здатні стати мультиплікаторами зростання для економіки, що виробляють товари з високою доданою вартістю. Майже рік минув з моменту створення за сприяння Міністерства економіки Міжвідомчої комісії з питань державних інвестицій. Де результати її роботи? Хто-небудь чув про них? Енергія пішла в піар-акції”, - наголосив він.

Головна відповідальність за мобілізацію інвестицій України лежить на уряді, переконаний С.Арбузов, оскільки у нього вже зараз є необхідний інструментарій, щоб поліпшити становище.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...