Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Четвер, 19 квітня 2018 22:59
Новини: Здоров'я
14880

Лікарі мають право та повинні призначати знеболюючі ліки - експерт

Лікарі мають право та повинні призначати знеболюючі ліки - експерт

Лікарі бояться призначати сильнодіючі анальгетики смертельнохворим, бо не знають, що питання їх відпуску на сьогодні вже врегульовано низкою нових законодавчих документів.

КИЇВ. 17 червня. УНН. В Україні не вистачає необхідних знеболюючих препаратів для паліативних хворих. Задоволеність від загальної потреби складає всього лише близько 15%. При цьому, діти, які помирають в Україні від хронічних захворювань і мають больові синдроми, не знеболюються взагалі через відсутність дитячих форм таких ліків. Про під час прес-конференції повідомила експерт з питань паліативної допомоги, менеджер програмної ініціативи "Громадське здоров'я" Ксенія Шаповал-Дейнега, передає УНН.

За її словами, через відсутність дитячої форми морфіну 18 тисяч хронічно хворих дітей в Україні вмирають без знеболення.

"Необхідних лікарських засобів для знеболювання тяжкохворих пацієнтів в Україні недостатньо. Ми оцінюємо задоволеність від загальної потреби на близько 15%.

До того ж, у нас відсутні дитячі форми знеболювання. В Україні немає дитячої форми морфіну. Тобто діти, які помирають в Україні від хронічних захворювань і мають больові синдроми, вони, в цілому, не знеболюються. Це величезна проблема, з якою ми наразі зіткнулися. Якщо для дорослих пацієнтів у нас є два виробники таблетованої форми (знеболюючих препаратів, - ред.), і є ампульна форма, і можна домогтися призначення лікарями цих засобів, то що робити з дітьми, на сьогодні, незрозуміло", - зазначила К.Шаповал-Дейнега.

Вона також додала, що багато років лікарі були залякані різними контролюючими органами, які перевіряли призначення знеболюючих препаратів хворим.

Тому сьогодні, кожен лікар намагається себе убезпечити, і, як наслідок, уникає призначення опіоїдних ліків (з незначним вмістом наркотичних засобів, - ред.) пацієнтам, котрі їх потребують і терплять страждання.

"Тобто наша система охорони здоров'я виглядає таким чином, що вона існує сама для себе, а не існує для людей. У нас гуманного підходу (до смертельно хворого, - ред.) на сьогодні немає.

Права і інтереси пацієнта - це останнє, про що ми думаємо щодо використання цих лікарських засобів", - сказала К.Шаповал-Дейнега.

Проблемою у сфері надання паліативної допомоги і забезпечення знеболенням, зокрема, є низька поінформованість лікарів з приводу змін у медичному українському законодавстві.

Так, за словами К.Шаповал-Дейнеги, лікарі бояться призначати сильні знеболюючі засоби, в той час, коли в Україні вже є низка законодавчих актів, які регулюють призначення і відпуск контрольованих опіоїдних ліків.

"Ми говоримо про групу опіоїдних анальгетиків, які використовуються для знеболення тяжкохворих пацієнтів. Золотим стандартом ВООЗ для нас є морфін, який в Україні зареєстрований, є виробляється.

У 2013 році було прийнято постанову Кабінету міністрів № 333 від 13 травня, яка змінила систему використання і призначення цих лікарських засобів. На її виконання у вересні 2015 року МОЗ затвердив відповідний наказ № 494, - він чітко визначає повноваження лікарів, які мають право призначати ці лікарські засоби. Тобто, будь-який сімейний лікар, який спостерігає хронічний больовий синдром, має право виписати рецептурний бланк або призначення для використання цих ліків. Недоведення цих змін в законодавстві до практикуючих лікарів призводить до того, що лікарі бояться це робити", - пояснила вона.

Нагадаємо, відповідно до даних ВООЗ, 5,5 млрд людей у світі не мають доступу до знеболюючих препаратів, і лише 17% населення отримують необхідні їм ліки від болю.

В ОНН переконані, що знеболювальні препарати необхідно включити до переліку основних ліків, якими має бути забезпечена людина.

У ВООЗ, в свою чергу, заявили про необхідність надання доступу паліативних хворих до морфіну як первинної медичної допомоги.

Також нагадаємо, за словами експерта А.Нагірняка, в Україні паліативної допомоги потребують сотні тисяч людей.
Експерти та медики переконані, що відсутність доступ до знеболюючих ліків в Україні є наслідком невиправданої каральної наркополітики держави.

Джерело: УНН
Теги: ліки
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...