Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Середа, 25 квітня 2018 04:41
8460

Єврокомісія судиться з Чехією через небезпечні відходи, нелегально ввезені до Польщі

Єврокомісія судиться з Чехією через небезпечні відходи, нелегально ввезені до Польщі

КИЇВ. 25 липня. УНН. 22 липня Єврокомісія подала до Суду Європейського союзу позов проти Чехії у зв'язку з тим, що країна не вивезла 20 тисяч тонн небезпечних відходів, привезених раніше в Катовіце, хоча польська сторона не висловила згоди на їх прийом, повідомляє УНН з посиланням на "Радіо Польща". 

Суперечка по цій справі триває вже 6 років.

Відходи (суміш кислих смол після рафінування нафти, вугілля і оксиду кальцію) були відправлені в Катовіце в кінці 2010 року.

На початку 2011 року чеська фірма класифікувала відходи як «продукт». Польща не погодилася з такою класифікацією і, отже, з прийманням вантажу, і зажадала повернути відходи в місце їх походження на основі законів про обіг відходів в ЄС 2006 року.

Єврокомісія вважає, що якщо, згідно з європейським законодавством, відповідні органи держав не можуть узгодити, чи є вантаж відходами, то слід визнати його відходами та повернути в місце походження.

ЄК також звертає увагу, що доставка відходів сталася без відповідного повідомлення, через що є нелегальною.

У листопаді 2014 року ЄК направила до Праги вимогу вивезти відходи, однак, чеська сторона не відреагувала на документ. Наступну вимогу Прага отримала у жовтні 2010 року, але жодних дій зроблено не було. У зв'язку з цим Єврокомісія вирішила направити позов до Суду Європейського союзу в Люксембурзі.

Нагадаємо, Україна не виконала вимоги щодо Базельської Конвенції про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх видаленням. Згідно з аудитом Рахункової палати України, небезпечні відходи завозяться, транспортуються і вивозяться з країни практично безконтрольно.

Наприклад, вантажі з небезпечними відходами на кордоні з Україною не проходять опломбування, а отже проконтролювати подальшу долю небезпечних відходів на території України неможливо.

Як раніше повідомляв УНН, Кабмін затвердив ліцензійні умови для підприємств, які займаються або ж планують займатися утилізацією небезпечних відходів. Так, для отримання ліцензії на такий вид діяльності, підприємству-претенденту досить документально повідомити Мінекології про те, що для цього у них є все необхідне обладнання і потужності. І вже через 5 днів Мінекології видасть такому підприємству ліцензію.

При цьому, ні Мінекології, ні будь-який інший орган влади не перевірятиме достовірність зазначених даних. Основний критерій - щоб зазначена підприємством інформація збігалася з вимогами затверджених ліцензійних умов.

В результаті такої формальної процедури, за словами експертів, ліцензії видаються підприємствам "наосліп", і ті замість утилізації небезпечних відходів, зберігають їх в кращому випадку в ангарах поблизу місць соціальної активності (проживання, роботи і тд), створюючи таким чином загрозу не тільки навколишньому середовищу, а й здоров'ю людей

В органах влади зізнаються, що проблема існує, проте вирішити її здатні тільки в парламенті, оскільки на сьогоднішній день нардепи "забули" наділити орган ліцензування, тобто Мінекології, повноваженнями на передліцензійну перевірку підприємств і тепер будь-яка така перевірка вважається незаконною, чим власне і користуються утилізатори небезпечних відходів.

Це підтверджує і глава Підкомітету ВР з питань державної політики у сфері поводження з відходами, народний депутат Сергій Тригубенко. Зокрема, він зауважив, що відсутність контролю на ринку сприяє наживі недобросовісних підприємців.

Сам політик кілька разів подавав законопроекти, які зокрема передбачали наділення Мінекології повноваженнями на перевірку підприємств, що утилізують небезпечні відходи. Однак усі законопроекти були провалені народними депутатами.

Нардеп пояснив це зокрема існуванням потужного лобі на ринку, яке за всяку ціну намагається утримати ринок в хаосі.

"Це лобі сьогодні робить все, щоб не витрачатися на утилізацію небезпечних відходів, а тільки робити вигляд, що вони там щось утилізують. Це лобі я відчув і на собі теж", - зазначив він. 

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...