Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 22 травня 2018 07:19
19110

Експерти виявили недоліки у системі “Prozorro”

Експерти виявили недоліки у системі “Prozorro”

КИЇВ. 5 жовтня. УНН. Система “Prozorro” недосконала для проведення торгів у сфері утилізації небезпечних відходів. Недобросовісні підприємства навмисно занижують ціни, аби виграти тендер і отримати державні кошти. Однак, занижуючи собівартість послуг, вони в подальшому не мають можливості утилізувати небезпечні відходи, а тому просто викидають їх на звалища. Про це повідомили експерти під час засідання Підкомітету ВР з питань державної політики у сфері поводження з відходами, передає УНН.

“Я думаю, що частина цих ламп, які опиняються на звалищах – це наслідок торгів системи “Prozorro”. Переробка будь-якого відходу має свою собівартість. В результаті торгів можуть бути компанії, які можуть прибрати лампу за одну гривню. Вони отримують 2-4 тисячі від замовника, а лампи звозять на смітник”, - наголосила представник проекту “Twinning” в Україні.

У свою чергу Голова правління Асоціації підприємств у сфері поводження із небезпечними відходами Кирило Косоуров зазначив, що процедура відбору утилізаторів небезпечних відходів у системі “Prozorro” не має зводитися лише до критерію ціни.

“Ми аналізували “Prozorro” і наші волонтери зробили аналіз. Звичайно, що державна компанія хотіла б це зробити якомога дешевше, але пані Зайцева сказала вірно - є певна собівартість. Так от, собівартість демеркуризації, тобто знешкодження ртуті – вона коштує десь від 3 грн до 3,6 з ПДВ. Це тільки суто утилізація, плюс додайте транспорт і ще якийсь прибуток хотілося б мати, доставка і таке інше”, - підкреслив він.

У міністерстві екології та природних ресурсів також переконанні, що критерії торгів “Prozorro” у сфері утилізації небезпечних відходів варто змінити.

“Треба ще виставляти закон щодо технічного регулювання поводження із небезпечними відходами, для того, щоб законно прописати те, що необхідно надати ліцензіату для участі у торгах. Там треба прописувати чітко, що має бути таке - то обладнання для утилізації з таким - то об'ємом. Для цього ми це не можемо виписати у постановах, це можна виписати тільки в законі, для того щоб це виписати в законі, треба вивчати…”, - зазначив директор департаменту екологічної безпеки та поводження з відходами Мінприроди Сергій Лук’янчук.

У свою чергу голова Підкомітету ВР Сергій Тригубенко зауважив, що основна причина хаосу у сфері полягає у відсутності доліцензійних перевірок підприємств, що займаються утилізацією небезпечних відходів.

“Навність у підприємства ліцензії ні в кого не має викликати хибних думок. Але для цього необхідно ретельно перевіряти матеріально-технічну базу таких підприємств до видачі їм ліцензії. Сьогодні у нас близько 300 ліцензіатів і далеко не кожний з них відповідає вимогам. Тому і маємо ситуацію, коли підприємство, не маючи обладнання, виграє торги за критерієм дешевої ціни, а утилізувати не може” – підкреслив С.Тригубенко.

Разом з тим він наголосив, що такі доліцензійні перевірки передбачені в нових законопроектах, які нині очікують схвалення у ВР.

“Прийняття законопроекту забезпечить приведення положень закону “Про відходи” у відповідність до закону “Про ліцензування видів господарської діяльності”.

По-перше, Мінприроди отримає можливість встановлювати достовірність даних щодо наявності спеціалізованого обладнання та необхідної матеріально-технічної бази у заявника перед видачею ліцензії, замість існуючої формальної процедури отримання відомостей про її наявність.

По-друге, запроваджується на рівні закону конкретні вимоги до суб’єкта господарювання, що планує здійснювати діяльність поводження з небезпечними відходами, визначаються документи, які він повинен надати для проведення ліцензування.

Також, для попередження правопорушень у сфері поводження з небезпечними відходами запроваджується система моніторінгу поводження з небезпечними відходами”, - зазначив С.Тригубенко.

Нагадаємо, експерти називають суто формальною сьогоднішню процедуру видачі ліцензій утилізаторам небезпечних відходів, оскільки Мінприроди не здійснює реальних перевірок відповідності ліцензійним вимогам. За словами голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко, призвела до процвітання фірм-метеликів, які не маючи матеріально-технічної бази, отримують ліцензії на поводження з небезпечними відходами.

Наприкінці вересня сам міністр О.Семерак переконався як два підприємства-утилізатори небезпечних відходів, розташовані в покинутому ангарі за однією фактичною адресою, здійснюють свою діяльність. Виявилось, що жодне з них не має матеріально-технічної бази для поводження з небезпечними відходами.

При цьому обидва підприємства отримали від Мінприроди ліцензії.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...