Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Четвер, 26 квітня 2018 20:30
Новини: Економіка

Електронна акцизна марка не зможе захистити споживача від сурогату - О.Івушкіна

Електронна акцизна марка не зможе захистити споживача від сурогату - О.Івушкіна

Ольга Іванушкіна

КИЇВ. 14 липня. УНН. Ініціатива Кабінету міністрів України про введення електронної акцизної марки для алкогольної і тютюнової продукції дуже "сира" і поки виглядає абсолютно марною, з точки зору боротьби з тіньовим ринком. Таку думку в коментарі УНН висловила генеральний директор компанії Eastern Beverage Trading Ольга Ивушкіна.

Зокрема, за її словами, електронна акцизна марка не зможе допомогти споживачеві відрізнити якісний і легальний товар від сурогату.

"Сьогодні у нас є акцизні марки. Вони мають певні елементи захисту від підробки: водяний знак, рельєфну поверхню, інші особливості. При цьому, далеко не кожен споживач в змозі самостійно відрізнити легальну акцизну марку від фальшивки. Однак, при введенні, так званої, електронної акцизної марки, зрозуміти, яка з них справжня і зовсім стане неможливо, на пляшках з'являться штрих-коди. По суті, мова йде про код вже без будь-яких елементів захисту. Аналогічні оригіналам коди можуть з'явитися і на пляшках сурогату. Споживач без можливості зчитати код з пляшки фактично виявиться незахищеним від підробки. Це одна сторона медалі... Друга - все навантаження по впровадженню запропонованого нововведення ляже на плечі споживача і виробника," - розповіла О.Івушкіна і додала, що сьогодні на швидкісних стрічках заводів по виробництву алкоголю встановлено дороге устаткування для поклейки акцизних марок. І в разі реалізації ініціативи Кабміну, в ньому не буде необхідності.

"Отже, потрібні будуть додаткові інвестиції для закупівлі нового обладнання, щоб наносити коди. Однозначно, що все це відбитися на ціні товару. Таким чином, за нову електронну акцизну марку доведеться заплатити споживачеві," - уточнила експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ринок пропонує менш витратну альтернативу електронної акцизної марки для алкоголю

Але найголовніше, за словами О.Івушкіної, введення електронної акцизної марки в тому вигляді, як це сьогодні пропонує зробити уряд, жодним чином не позначитися на роботі нелегалів.

"Нові правила будуть змушені виконувати легальні гравці. Нелегали, як і раніше, залишаться поза увагою контролерів і правоохоронців. Їх сурогат і далі буде проводитися в підвалах, а збуватися в Інтернеті. Тільки тепер їм навіть трохи полегшувати життя, адже більше не буде потреби викручуватись в підробці складної, з точки зору поліграфії, акцизної марки," - зазначила вона.

Експерт додала, що в цілому, до ініціативи уряду у представників алкогольного ринку залишається ще багато питань, на яке поки немає відповідей.

"Хто і за які кошти буде створювати й адмініструвати єдину базу кодів? Який механізм контролю їх нанесення? Хто і коли буде зчитувати коди з метою перевірки? Який регламент контролю в цілому і хто буде нести відповідальність за його виконання? - все це вимагає чітких відповідей і фінансового обгрунтування. Жодного, ні другого ми поки не бачили," - резюмувала експерт.

Нагадаємо, Кабінет міністрів України прийняв постанову "Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження електронної системи контролю за сплатою акцизного податку з тютюнових виробів в режимі реального часу".

Згідно з документом, на зміну традиційної акцизної марки може прийти електронна система Codentify. Йдеться про впровадження так званого методу двомірних штрих-кодів, заснованого на використанні зашифрованого 12-значного символу. У коді, який буде наноситися на упаковку товару друкарською фарбою за допомогою лазерного принтера прямо на виробництві, повинна бути зашифрована інформація про місце і час виробництва.

Також нагадаємо, за словами експерта алкогольного ринку І.Товкача, електронна акцизна марка в найближчій перспективі ніяк не допоможе боротьбі з тіньовим ринком алкоголю, частка якого сьогодні становить майже 70%.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...