Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 24 квітня 2018 18:12
Публікації: Здоров'я
38136

Профілактика та генетика: досвід Іспанії у боротьбі із раком

Профілактика та генетика: досвід Іспанії у боротьбі із раком

КИЇВ. 5 травня. УНН. В Україні налічується більше мільйона людей, що страждають онкологічними захворюваннями. Так, кожен 3-4 чоловік і кожна п'ята жінка знаходяться в зоні ризику розвитку ракового захворювання. У 70-80% лікування онкохворих вимагає застосування променевої терапії. Такі дані, зокрема, наводить директор Національного інституту раку України Олена Колесник, передає УНН.

У ВООЗ статистичні дані та прогнози – ще більш невтішні. В організації повідомили про зростання кількості онкологічних захворювань через алкоголь, куріння і ожиріння.

За прогнозами ВООЗ, число нових випадків раку може в найближчі 20 років, до 2032 року, збільшитися на 70%, тобто майже до 25 млн. в рік.

При цьому, експерти запевняють, що половині з цих випадків можна запобігти, оскільки вони обумовлені способом життя людини.

Наприклад, відомий іспанський онколог, президент Американської асоціації онкологічних досліджень (American Association for Cancer Research) та головний лікаря Онкологічного центру ім. Слоуна-Кеттерніга у Нью-Йорку Хосе Басельга вважає, що скоротити розвиток ракових захворювань шляхом ведення здорового способу життя можна на 40%. Йдеться про здорове харчування, відмову від паління, фізичні вправи тощо.

Хосе Басельга пояснює свою позицію тим, при збільшенні тривалості життя, що є загальною тенденцією у світі, зростають шанси на безконтрольне самовідтворювання ракових клітин. Безперечно, за його словами, існує ще багато невідомих ділянок у сфері онкозахворювань, і дослідники об'єднують зусилля, щоб спробувати їх розшифрувати.

Разом з тим, одним з найбільш дієвих шляхів боротьби з раком онкологи всього світу називають ранню діагностику захворювання.

Шанси вилікуватися від онкологічного недугу на початкових стадіях набагато вищі, аніж коли йдеться вже про 3-4 стадії раку.

У цьому контексті однією з найбільш успішних країн називають саме Іспанію, якій протягом останніх декількох років вдалося досягти значного відсотку виявлення онкологічних захворювань саме на ранніх стадіях розвитку, зокрема, і у дітей також.

«Щорічно діагностується близько тисячі нових випадків онкозахворювань серед дітей, з яких 80% піддаються лікуванню. Таких результатів вдається досягти виключно завдяки ранній діагностиці, яка дуже важлива при будь-якому злоякісному захворюванні, - розповідає директор Центрального об'єднаного онкологічного центру імені Клари Кампалі, професор Мануель Ідальго та додає, що «у дітей рак лікується набагато краще, ніж у дорослих».

Крім того, в Іспанії за останні 15 років значно змінили законодавчу базу, що сприяє боротьбі із раком у дітей.

До прикладу, іспагці ввели так звані «заохочення» для фармвиробників, які займаються розробками дитячих протиракових препаратів, а також поправки, що дозволяють проводити клінічні дослідження із залученням дітей.

«20% всіх педіатричних ліків і до 30-40% протиракових препаратів не мають офіційного дозволу на використання у дітей», - каже керівник аптечної служби лікарні La Paz в Мадриді Алісія Ерреро. Це означає, що докази ефективності застосування таких препаратів у дітей є, і результати клінічних випробувань це підтверджують, але їх недостатньо для видачі офіційного дозволу. Найчастіше виробникам просто не вистачає часу на це, тому що нові препарати, якщо вони демонструють очевидну ефективність, відразу ж впроваджуються в практику для порятунку хворих. Тим більше що сьогодні батьки охоче погоджуються на експериментальне лікування: занадто важливий фактор часу і ніхто не хоче його втрачати.

У стінах іспанського Інституту онкології Басельга також застосовують новітні препарати, які ще не пройшли апробацію в Загальноєвропейському агентстві, але, наприклад, вже апробовані американським Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA).

Цей практичний підхід, запевняють онкологи, орієнтований на ефективну допомогу пацієнтові.

"Якщо ми знаємо, що певний препарат дійсно працює, але поки не пройшов європейську апробацію, то вважаємо злочином не використовувати його через нашу європейську бюрократію, - наголошує лікар Хосе Басельга. - У нас укладені спеціальні угоди, які дозволяють нам наступного дня після появи препарату в Штатах використовувати його в Барселоні.

Деяким жінкам ця можливість допомагає значно продовжити життя.

Загалом, Хосе Басельга є одним з провідних світових борців за право онкологічних пацієнтів на швидке використання всіх новітніх засобів, і завдяки його зусиллям час проходження апробації нових ліків як в США, так і в Європі значно скоротився.

Ще однієї особливістю іспанської онкології, до якої Україні ще напевно, далеко, це врахування генетичного фактору.

Так, лікарі твердять, що генетичний фактор – чи не основний у розвитку онкозахворювань і наводять аргументи.

«Раку грудей як такого не існує, адже ми досі не знаємо першопричини появи цієї хвороби, – каже іспанський лікар Хав’єр Кортес. – Ми знаємо лише ті моменти, які можуть збільшити чи зменшити ризик його появи. Так, ця хвороба часто спадкова. Але ми не можемо напевно сказати, чи схильна людина до розвитку онкозахворювань, за винятком тих пацієнток, які мали хворих на рак родичів». Відповідно, генетичні дослідження – дозволяють приймати правильні рішення щодо профілактики раку.

Послухати про досвід іспанських лікарів у боротьбі з раком незабаром можна буде і в Києві.

Так, 13 травня в універсальній клініці “Оберіг” відбудеться науково-практична конференція з проблем онкології “Онкологія сьогодні та завтра”, яка проводиться спільно з іспанським Інститутом онкології Басельга (ІОБ).

Провідні фахівці-онкологи ділитимуться досвідом та напрацюваннями з українськими колегами.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...