Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 19 червня 2018 19:14
Публікації: Суспільство
47985

Компанія Coca-Cola розповіла як утилізовує відходи від своєї продукції в Україні та Європі

Компанія Coca-Cola розповіла як утилізовує відходи від своєї продукції в Україні та Європі

КИЇВ. 1 вересня. УНН. В країнах Європейського Союзу ще з 90-х років впроваджена розширена відповідальність виробника за утилізацію та переробку відходів від продукції, повідомляє УНН.

Можливо, саме тому в країнах ЄС захоронюється лише 10% відходів - решта направляється на переробку і жителі країн ЄС, на відміну від українців, не страждають від їх накопичення. В Україні ж 80% відходів в кращому випадку захоронюють в землі, в гіршому - вивозять на стихійні сміттєзвалища. Причиною такої ситуації, на переконання політиків та екологів, є відсутність необхідних законодавчих актів та системи розширеної відповідальності виробника продукції.

Законопроект №4838, який саме передбачає відповідальність виробника за утилізацію та переробку відходів від своєї продукції, а відтак адаптацію вітчизняного законодавства до європейських стандартів мав бути розглянутий у парламенті найближчим часом.

Однак, проти схвалення цього законопроекту, як й усіх інших, що стосуються вирішення проблемних питань у сфері екології вчора виступив міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. Свою позицію він аргументував тим, що вчора підписав меморандум “про співпрацю для побудови ефективної системи поводження з відходами” і тепер займатиметься розробкою державної стратегії. І до того часу, а це як мінімум до грудня, він категорично проти ухвалення законопроектів, які могли б вирішити проблемні питання у сфері відходів.

Варто зауважити, що черговий меморандум, а саме щодо розширеної відповідальності за утилізацію тари уряд підписав ще у 2015 року. Тоді теж були авторитетні учасники: Американська бізнес-асоціація, Європейська бізнес-асоціація, міністерства. Проте на цьому впровадження системи розширеної відповідальності в Україні й зупинилось.

Тому з позицією міністра не згодні ані в парламенті, ані в експертному середовищі. Екологи наголосили, що не мають наміру чекати виконання чергових обіцянок О.Семерака і очікувати на появу поки що абстрактної стратегії. За їх словами, кожен міністр публічно обіцяв таку стратегію, проте досі Україна живе без неї, що до речі, є порушенням вимог міжнародної Базельської конвенції.

На переконання голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко, щодня Україна накопичує значну кількість відходів, зокрема небезпечних і довіряти словам політиків, які не запропонували за останні півроку жодного адекватного рішення – недоречно.

Таку саму позицію мають й у парламенті. За словами народного депутата від “БПП” О.Недави, інцидент на Грибовецькому сміттєзвалище показав, що Україна немає часу на розмови про майбутнє і написання чергових стратегій, які не можуть замінити закон. Тому, на переконання політика, народні депутати мають відреагувати на нагальні питання у сфері відходів вже сьогодні, а у грудні можливо підкоригувати їх, адаптуючи до стратегії Мінекології, якщо вона все-таки буде написана

Тим часом УНН поцікавився як одна з найбільших світових компаній “Coca-Cola” утилізовує та перероблює відходи від своєї продукції.

На наш запит у компанії пояснили, що в Україні та Європі різні підходи до сфери поводження з відходами.

Так, в Україні Coca-Cola співпрацює з утилізаторами відходів.

“Компанія співпрацює з організаціями, що мають ліцензії Міністерства екології та природних ресурсів України, щодо надання відповідних послуг. За останні 5 років: - було утилізовано понад 30 тис тон використаної тари та пакувальних матеріалів (пластикової тара – 23 тис тон, скляна – майже 6 тис тон, папір та картон близько 2 тис тон)”, - повідомили у компанії.

А у Європейському Союзі діє система розширеної відповідальності виробника, яку підтримує Coca-Cola.

“Компанія Coca-Cola HBC найбільший європейський ботлер The Coca-Cola Company, що працює в 28 країнах.

В усіх країнах, де працює компанія вона підтримує розширену відповідальність виробника (EPR), що являє собою прозору систему поводження з відходами, що створена відповідальним бізнесом для вирішенні проблем поводження з відходами упаковки”, - зазначили в Coca-Cola.

Розширена відповідальність виробника означає, що він несе відповідальність за переробку та утилізацію своєї продукції після її споживання. Такий підхід визнано як найкращий принцип поводження з відходами та впроваджено на рівні ЄС.

На сьогодні такою системою керується більшість країн світу, його впроваджують також в Азії та Африці.

Впровадження цієї моделі зазвичай має дві основні мети: перша полягає у збільшенні ставки збору і переробки вторинної сировини; друга – в тому, щоб перекласти фінансову відповідальність з громадян та державних органів і тим самим стимулювати екологізацію виробів, зниження їх негативного впливу на довкілля. 

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...