Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 23 травня 2017 20:18
youtube
Публікації: Здоров'я

В.Камінський: перинатальні центри допоможуть знизити материнську та дитячу смертність

В.Камінський: перинатальні центри допоможуть знизити материнську та дитячу смертність

Для лікарів і соціологів не секрет, що показники материнської та малюкової смертності є індикатором соціально-економічного благополуччя держави.І той факт, що в Україні цей рівень традиційно знижується, не може не тішити. Однак він все ще залишається вищим, ніж в країнах ЄС. Приміром, якщо в Англії гине 9,7 породіль на 100 тисяч осіб, то в Україні - 23,1. А у середньому на рік у нашій країні вмирає 70 матерів  - це не мала цифра. Що робити,  аби ще більше зменшити ці показники? Про це кореспондент  УНН  спілкувався з головним акушер-гінеколог МОЗ України В'ячеслав Камінський.

 В'ячеславе Володимировичу, зниження рівня материнської смертності на три чверті з 1990-го по 2015-й рік є однієї з Цілей тисячоліття у галузі розвитку ООН. Що конкретно у цьому напрямку  робить Україна?

Як ви знаєте, у нашій країні стартувала програма "Нове життя - нова якість охорони материнства і дитинства". Перш за все програма передбачає відкриття регіональної мережі перинатальних центрів і реорганізацію системи надання медичної допомоги вагітним і новонародженим.

Щоб Ви назвали головними причинами смерті матерів в Україні?

Лідирують неакушерскі патології, на другому місці - акушерські кровотечі (після пологів матка не скорочується і жінка може загинути від втрати крові - Ред.). Нещодавно у Хмельницькій області через акушерську  кровотечу ми втратили 2-х породіль, причому це були домашні пологи. Знову ж таки, для цивілізованої країни це немислимо! Якби ці жінки звернулися  в будь-яку клініку, вони залишилися б живі.

 Чи правда, що найбільше гинуть саме ті жінки, які намагалися народити вдома?

На жаль, це правда. Я особисто до домашніх пологів ставлюся вкрай негативно. Так, вагітність і справді  не хвороба, і пологи - це природний фізіологічний процес. Але потрібно завжди бути готовим до ускладнень, поряд з породіллею повинні бути лікарі, готові надати допомогу і  сучасне обладнання. Дай Боже, щоб ніяка допомога не знадобилася! Але пам'ятайте радянську стару пісню: "Ми мирні люди, але бронепоїзд повинен стояти".

На початку нашої розмови Ви сказали про створення в Україні мережі перинатальних центрів. А чим вони власне будуть відрізнятися  від традиційної жіночої консультації або пологового будинку?

Для початку пропоную визначитися з поняттями. Термін "перинатальний" відноситься до періоду, який починається за кілька тижнів до пологів і закінчується за кілька тижнів після народження дитини. І згідно з визначенням, перинатальний центр - це клініка широкого профілю, в якій проводяться консультації, лікування та реабілітація вагітних і породіль,  а також новонароджених дітей. У перинатальному центрі майбутня мама може спостерігатися протягом вагітності і там же народжувати. Крім того, у тому ж таки центрі у разі необхідності виходжуватимуть недоношених немовлят та надаватимуть їм вузькоспеціалізовану допомогу. І все це з використанням найсучасніших медичних технологій.

Але головне не в цьому. Ідея, яка звучить як "Нове життя", значно об'ємніша й глобальніша, ніж простий ремонт в пологових будинках або зміна в назві. Йдеться про принципово іншу організацію схем допомоги жінкам. Перинатальний центр - це не стільки установа, скільки технологія, спрямована на збереження вагітності та народження здорової дитини.

Ми створюємо мобільну та ефективну систему відбору пацієнток, які потребують висококваліфікованої допомоги. І ключові слова тут – "відбір та диференціювання". Раніше з районної жіночої консультації жінка направлялася  до обласної жіночу консультації, звідти - в спеціалізований медичний заклад, причому її шлях до місця надання адресної і вузькопрофільної допомоги був тернистий і довгий. При новій системі все значно спроститься, ми зможемо лікувати майбутніх мам і їхніх малюків більш оперативно та ефективно.

На першому етапі вагітна буде оглянута в жіночій консультації або навіть сімейним лікарем. І якщо ніяких патологій у неї не виявиться, вона зможе і далі спостерігатися на цьому первинному рівні. Є проблеми? Жінка буде направлена на другий рівень - в міжрайонний перинатальний центр. І якщо виявиться, що їй необхідна допомога ще більш висококласних фахівців з якіснішим обладнання, то вагітна відправиться на третій рівень - в обласні спеціалізовані перинатальні центри або до державного перинатального центру, функції якого виконуватиме Інститут педіатрії, акушерства та гінекології. Приміром, там вестимуться хірургічні й кардинальні патології новонароджених, найскладніші випадки.

Як це конкретно допоможе в зниженні материнської смертності?

Як це не цинічно звучить, але завдання не просто знизити смертність, а знизити смертність раціонально. От ви ж плануєте сімейний бюджет? Ось так і ми повинні визначити, де і яка потрібна апаратура, де і які потрібні фахівці. Для цього потрібні чіткі алгоритми діагностики та відбору пацієнток. Важливо визначати, якого рівня допомога необхідна жінці. Ми ж не можемо поставити МРТ і апарат для КТ в кожну поліклініку, не можемо направляти вузькопрофільного фахівця у кожен пологовий будинок, та й немає такої медичної необхідності. Важливо, щоб діагностику та лікування на висококласному обладнанні отримували саме ті, хто цього потребує найбільше. І в цьому й полягає перевага програми: кожна вагітна відразу відправиться на необхідний їй рівень. Перед нами не стоїть завдання відправити до Києва 1000 вагітних. Ми відправимо 10, але саме вони потребуватимуть найбільше допомоги київських фахівців. Адже ми зможемо вплинути на смертність лише шляхом створення чіткої системи, інших шляхів на сьогодні немає. Зараз ми готуємо фахівців і оснащуємо обладнанням обласні центри, заклади третього рівня. Наступним кроком буде другий рівень - міжрайонні перинатальні центри.

А де готують фахівців для перинатальних центрів?Чи цьому спеціально вчать в українських медичних інститутах?

Незабаром ми їдемо на переговори з Міністерством охорони здоров'я Німеччини саме з приводу стажування там українських лікарів по лінії акушерства та інтенсивної терапії. Взагалі інтенсивна терапія новонароджених - це окремий блок, якому ми приділяємо підвищену увагу. Вперше в Україні при Національному інституті післядипломної освіти створено курс інтенсивної терапії в акушерстві, додаткову підготовку отримують анестезіологи, акушери-гінекологи та неонатологи.

Але наша гордість - це створена приблизно рік тому в Україну кафедра медицини плода при Національній академії послядимломної освіти лікарів.

 Це означає, що в Україні вже роблять внутрішньоутробні операції плоду?

 Так, поки тільки найпростіші, але все краще у нас попереду. Зараз операції проводять на базі обладнання приватних клінік і в Центрі при другому Київському пологовому будинку. Але ми плануємо розширюватися.

До речі, про терміни. Коли за вашими прогнозами нова система дасть відчутні результати?

У плані дитячої і материнської смертності програма принесе відчутні статистичні результати тільки через 8-10 років, а налагоджено вона запрацює років через 12. Принаймні такий досвід наших литовських і європейських колег, які вже давно працюють за цим сучасним алгоритмам. Адже необхідно не тільки висококласне обладнання і фахівці, а й зміни у свідомості наших жінок. Вони повинні розуміти, що лікарі можуть надати допомогу на найвищому рівні.

Ось, наприклад, на 40-45 материнських смертей через неакушерскі патології припадає 10% тих, хто взагалі не звертався до лікаря протягом вагітності! Тобто жінка при надії мала  хронічні важкі захворювання, серцево-судинні або шлунково-кишкові патології, але лікарі дізнаються про це тільки під час пологів! Це неприпустимо для цивілізованих країн. І завдання програми якраз і полягає в тому, щоб не "ганяти" жінку по різних фахівцях, а надавати їй вузькопрофільну допомогу в рамках роботи перинатальних центрів.

 Здебільшого майбутнім мамам дуже важливий комфорт, вони рідко думають про обладнання та рівень підготовки фахівців. Їм би доброзичливу атмосферу ...

Це неправильний підхід, необхідний перелом у свідомості українських вагітних. Найголовніше - це якість медичної допомоги. Проте  можна заспокоїти і стурбованих відсутністю комфорту жінок: кожен новий перинатальний центр матиме статус "лікарні, доброзичливої до дитини", тобто відразу після пологів малюка покладуть мамі на живіт, будуть практикувати раннє прикладання до грудей. Маму і малюка після пологів не будуть розлучати. Все за найвищими стандартами ВООЗ. І до речі, ще раз про стандарти: нові перинатальні центри будуть працювати в рамках світової доказової медицини, медицини вищого рівня.

Джерело: УНН
Loading...
Loading...
SELECTORNEWS - покупка, обмен и продажа трафика
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...