lukashenko-i-yogo-otochennya-zaroblyayut-na-kontrabandi-sigaret-v-rf-i-yes-rozsliduvannya-1

Лукашенко і його оточення заробляють на контрабанді сигарет до РФ та ЄС - розслідування

 • 20274 переглядiв

КИЇВ. 5 лютого. УНН. Білоруські та російські журналісти провели розслідування, в ході якого встановили факти та обсяги контрабанди сигарет, що покривається владою Білорусі. Про це йдеться в спільному розслідуванні інтернет-видання naviny.by, телеканалу Белсат і порталу розслідувань "Проект", пише УНН.

Деталі

Журналісти відзначають, що Білорусь - країна-контрабандистка, що випливає з дослідження міжнародної аудиторської компанії KMPG за 2018 рік. Країна - основний постачальник нелегальних сигарет як до Євросоюзу, так і до Росії. За даними Nielsen, нелегальні цигарки з Білорусі займають більше половини (54%) всього чорного тютюнового російського ринку, і ця частка зростає.

Білоруська контрабанда в обидві сторони зростає пропорційно зростанню різниці в ціні в Білорусі та сусідніх країнах.

У Білорусі найнижчі в Митному союзі акцизи на тютюн - вдвічі нижче, ніж в Росії. Відповідно, і ціни вдвічі нижче, ніж у східної сусідки.

"Оскільки в Білорусі сигарети дешевше, природно, вони поставляються в Росію нелегальними каналами і там продаються. [...] Основні гравці-виробники - Гродненська тютюнова фабрика, державна, приватна компанія "Тютюн-інвест", "Інтер Табака". Знову ж структура Олексія Олексина, керуючого справами президента. І ряд ще інших кампаній. Велика частка - у Гродненської компанії. У Гродненської фабрики "Німан", - розповів економічний оглядач TUT.by Олександр Заєць.

Влада Білорусі стверджують, що контрабанда - це виключно народний бізнес. Але джерела розслідувачів  в цьому бізнесі і на митниці стверджують, що зараз народна контрабанда не перевищує 5% від загального обсягу нелегального експорту сигарет. А переважна більшість, за їхніми словами, постійно йде через державну залізницю, запакована в вантажі найбільших державних експортерів.

"Ми були на заводі і силами адміністрації були знайдені цигарки, ведеться якесь розслідування. Але треба розуміти, що покараних досі немає. Все ніби перевели на робочих, людей позбавляли премії, проте таку схему влаштувати руками робітників неможливо. Адже потрібно мати доступ, щоб зробити пломби. У службі безпеки підприємства працює багато колишніх кадебешників, які мають контакт з тими, хто в цій службі залишається і хто може дати "дах" цього всього процесу", - зазначає колишній працівник "Гродно-Азоту" Юрій Равовой.

В Євросоюзі відзначають тенденцію до зростання обсягів контрабанди з Білорусі. У 2020 році тільки литовці затримали більше 14 мільйонів пачок контрабандних сигарет, а це вдвічі більше, ніж в 2019-му.

Українські Національні Новини

Новини Світу