lvivskyi-arsenal-mav-litsenziiu-na-import-ozbroiennia-vid-derzhspetseksportu-chomu-tse-vazhlyvo

"Львівський арсенал" мав ліцензію на імпорт озброєння від Держспецекспорту: чому це важливо

 • 29590 переглядiв

Підприємство "Львівський арсенал", яке фігурує у кримінальній справі про недопоставку 100 000 мінометних мін Міністерству оборони України, мало ліцензію Державної служби експортного контролю на імпорт зброї, що вимагає суворих перевірок і погоджень з різними відомствами.

Компанія "Львівський арсенал", яка фігурує у кримінальному провадженні щодо непоставки 100 тисяч мінометних пострілів для Міністерства оборони, мала ліцензію на імпорт озброєння від Державної служби експортного контролю України. Для того, щоб отримати такий документ потрібно пройти низку перевірок, пише УНН.

Деталі

Зазначимо, отримати такий дозвіл не легко. За інформацією Міністерства оборони України, для цього українська компанія повинна подати масив документів і пройти низку перевірок. Зокрема, заяву про отримання повноважень на експорт або імпорт озброєння та документи, які компанія надсилає до Держекспортконтролю, розглядають її також в Мінекономіки, Міноборони, МЗС, СБУ, розвідувальних органах України та у разі потреби інших центральних органів виконавчої влади.

Під час розгляду заяви від компанії враховується низка факторів, у тому числі її діяльність на міжнародному ринку за попередні три роки та відсутність даних про порушення нею або її посадовими особами законодавства, в тому числі щодо експортного контролю.

Тобто, Держекспортконтроль ухвалює рішення готує проект постанови Кабміну щодо надання компанії повноважень на експорт/імпорт озброєння або висновок про недоцільність надання їй таких повноважень виключно при наявності інформації від Мінекономіки, Міноборони, МЗС, інших центральних органів виконавчої влади, залучених до її розгляду, а також СБУ і розвідувальних органів України.

Як бачимо, перевірка компанії при отриманні ліцензії досить сувора, а тому Міністерство оборони, підписуючи контракт з "Львівським арсеналом", не мало підстав сумніватись в надійності цієї компанії.

Додамо

Компанії-спецімпортери під час закупівлі боєприпасів для Міністерства оборони України беруть на себе гарантії виконання цих контрактів. За словами військового експерта Сергія Згурця, компанія-посередник, яка підпише контракт, несе відповідальність за постачання того чи іншого озброєння.

Тобто, "Львівський арсенал", підписавши контракт з Міністерством оборони як спецімпортер озброєння, взяв на себе гарантії його виконання і за це мав отримати 3% комісійної винагороди. Але контракт досі не виконаний.

Як стало відомо, зараз термін дії ліцензії "Львівського арсеналу" вже закінчився, тому компанія звернулася до міністра оборони Рустема Умєрова з проханням допомогти вирішити ситуацію з поставкою мінометних пострілів, які були закуплені за контрактом з МОУ і знаходяться на території Словаччини.

Нагадаємо

Ще восени 2022 року Міністерство оборони України та компанія "Львівський арсенал" підписали контракт на постачання 100 тисяч мінометних пострілів на суму майже 1,4 млрд гривень. Контрагентом для постачання боєприпасів із заводу Elmech у Хорватії виступила словацька компанія SEVOTECH, яку представляє Олексій Хорошаєв.

Першу партію боєприпасів повинні були привезти в Україну ще 20 грудня 2022 року, проте Збройні сили України досі не отримали боєприпаси за цим контрактом. Міноборони намагалося повернути кошти, але й цього поки не вдалося зробити, адже більша їх частина – 818 млн гривень – заарештовані в межах кримінального провадження на рахунках компанії "Львівський арсенал". Іншу частину коштів - 30% від суми, перерахованої МОУ на рахунки "Львівського арсеналу", - українська компанія перевела за кордон, як передоплату.

Представник SEVOTECH Олексій Хорошаєв в інтерв’ю УНН повідомив, що компанія закупила мінометні постріли для МОУ за контрактом з "Львівським арсеналом" на суму передоплати, яку їм надіслала українська компанія. За його словами, ці мінометні постріли є і готові до відправки в Україну. Його слова підтвердилися і документами, наданими адвокатами колишнього чиновника Міноборони Олександра Лієва під час судового засідання 15 березня. А також зверненнями компанії SEVOTECH до "Львівського арсеналу", Міністерства оборони України та Президента Володимира Зеленського з проханням забрати мінометні постріли.

Редакція УНН розібралася у хронології підписання контракту між МОУ та "Львівським арсеналом".