pomer-odin-iz-kerivnikiv-norilskogo-povstannya

Помер один із керівників Норильського повстання

 • 15108 переглядiв

КИЇВ. 13 липня. УНН. У п’ятницю, 12 липня, у польському місті Зелена Гура помер відомий провідник ОУН—УПА, один з організаторів повстанського руху на Волині, політв’язень, один із керівників Норильського повстання Степан Семенюк. Про це повідомляє Інститут Національної Пам’яті України, передає УНН.

Так, Степан Семенюк (справжнє прізвище Драницький) народився 19 січня 1920 року в селі Гаразджа Луцького району на Волині в селянській родині. 1938 року став членом Організації українських націоналістів, працював вчителем історії. З приходом німців перейшов на нелегальне становище, був провідником ОУН, неодноразово брав участь у боях. У друкарні Колківської республіки видав посібник для початкової школи "Українознавство", а після переходу фронту в серпні 1944-го став референтом пропаганди ВО УПА під псевдо "Тютюнник".

9 вересня 1944 року його заарештували НКВД. При собі Степан мав документи на прізвище Семенюка, з ним і був засуджений як рядовий боєць УПА і громадянин Польщі.

Семенюка засудили до розстрілу, і 79 діб він просидів у камері смертників, очікуючи смертної кари. Згодом вирок замінили на 20 років каторги. За десять років він побував у таборах Тайшету, Маріїнінська, Норильська, Воркути, Мордовії, у центральному ізоляторі у Володимирі на Клязьмі, у в’язниці в Іркутську.

Табори не зламали волелюбний дух Семенюка. У 1953 році він став одним із керівників Норильського повстання, добившись суттєвого пом’якшення умов утримання. У 1955 році групу поляків, зокрема й Семенюка, депортували до Польщі добувати термін ув’язнення. Після звільнення працював на будівництві, оселився у місті Зелена Гура, одружився.

Як зазначають в ІНП, попри поважний вік, Семенюк часто приїжджав в Україну, подорожував історичними місцями, зустрічався з молоддю у школах та інститутах і до останнього моменту пильно стежив за ситуацією в Україні.

У 2010 році за книгу "…І гинули першими" Степан був відзначений премією Василя Стуса.

Довідка УНН. Норильське повстання - це повстання політичних в'язнів Норильського концтабору. Воно тривало з 26 травня по 4 серпня 1953 року. Передумовою повстання стало прибуття до Горлагу етапів з ув'язненими, які мали досвід участі в табірних протестах 1952, а також амністія, проведена після смерті Йосипа Сталіна, яка поширилася лише на осіб з невеликими термінами покарання. Виступ в'язнів був спровокований випадком неправильного застосування вогнепальної зброї охоронцем табору.

Як повідомляв УНН, у Львові 13 квітня померла Марія Макогон-Дужа, дружина колишнього політв'язня, члена Проводу ОУН Петра Дужого. 

Українські Національні Новини

Суспільство