u-freedom-house-rozkritikuvali-ukrayinu-za-deportatsiyu-do-turechchini-dvokh-gyulenistiv

У Freedom Housе розкритикували Україну за депортацію до Туреччини двох "гюленістів"

 • 14225 переглядiв

КИЇВ. 12 січня. УНН. Міжнародна правозахисна організація Freedom House поінформована про депортацію Самета Гюра і Саліха Фідана, та обурена тим фактом, що Україна видала їх Туреччині, заявили правозахисники у відповідь на запит "Радіо Свобода", інформує УНН.

Турецькі медіа повідомляють, що Гюра і Фідана затримали після повернення на батьківщину, допитали та наразі тримають під арештом.

"У Туреччині на Самета Гюра і Саліха Фідана, ймовірно, очікує жорстоке поводження", - заявив директор офісу Freedom House в Україні Метью Шааф у відповідь на запит.

Він підкреслив, що Україна має правові зобов’язання не видавати людей до тих країн, "де вони можуть зіткнутися з тортурами чи порушенням своїх прав".

"Можна із впевненістю припустити, що у Туреччині Гюр та Фідан не отримають справедливого суду та захисту своїх прав. Депортувавши Гюра та Фідана, Україна посприяла сучасній кампанії транснаціональних репресій проти тих, кого сприймають як політичних опонентів турецької влади", – підкреслив Шааф.

Правозахисна організація Freedom House в Україні також зазначає, що цей випадок ставить питання про щирість зобов’язань української влади щодо захисту прав людини на національному та міжнародному рівнях, включно з обіцянкою президента Володимира Зеленського захищати людей, що рятуються від політичних переслідувань.

Вказується, що за останні кілька років Україна депортувала щонайменше п’ятьох людей до Туреччини "та ще багатьох – до інших авторитарних держав".

"Таємні депортації під покровом темряви зраджують обіцянку України бути оплотом демократії та прав людини в регіоні, порушують права тих, хто рятується від репресій, і не відповідають міжнародним зобов'язанням України в галузі прав людини", – повідомили правозахисники.

Freedom Housе наголосив, що замість цього Україні навпаки - потрібно надавати захист біженцям від репресій і сприяти отриманню відповідного притулку.

"Україна не повинна екстрадувати людей – таких як ці вчителі – у країни, де їх чекає політичне переслідування. Натомість, Україна повинна гарантувати верховенство права та права людини", - написала у Twitter ексдепутат Європарламенту Ребекка Гармс.

Як повідомлялося раніше в УНН, 6 січня стало відомо, що Україна видала Туреччині двох "гюленістів" -  Самета Гюра і Саліха Фідана, яких звинувачують у "активній діяльності в організації Фетхуллахи Гюлена", яка вважається у Туреччині терористичною і яку звинувачують у причетності до організації невдалого державного перевороту у 2016 році. Вказувалося, що депортація стала можливою після успішних переговорів між Києвом та Анкарою.

Нагадаємо, Туреччина звинувачує проповідника поміркованого ісламу Фетхуллаху Гюлена, який проживає у США, у організації спроби військового перевороту у 2016 році. Наразі Гюлена і його соратників вважають головними критиками чинного президента Реджепа Таїйпа Ердогана, що і є причиною переслідувань "гюленістів" Анкарою. Сам Гюлен відкидає всі звинувачення.

FETÖ'nün Bağdat ve Erbil sorumluları tutuklandı - Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen FETÖ'nün Bağdat sorumlusu Salih Fidan ile Erbil sorumlusu Samet Güre, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. https://t.co/PCwcMrokFo

— resul özbey (@resulsurmanset) January 11, 2021

#Ukraine should not extradite people like these teachers to countries where they face political persecution. Ukraine instead should guarantee rule of law and human rights. @ZelenskyyUa @ZelenskyyUa @KyivPost @Hromadske @Kabmin_UA_e @DmytroKuleba https://t.co/fMbFaWJ7VV

— Rebecca Harms (@RebHarms) January 5, 2021

Українські Національні Новини

Політика