v-ukrayini-50-elektromerezh-potrebuyut-negaynogo-kapremontu-minenergo

В Україні 50% електромереж потребують негайного капремонту - Міненерго

 • 13828 переглядiв

КИЇВ. 8 жовтня. УНН. В Україні близько 50% електромереж потребують капремонту, реконструкції та повної заміни через їх значну зношеність та хронічне недофінансування робіт з оновлення електричних мереж. Зношеність окремого обладнання енергетичної інфраструктури деяких ОСР досягає 70%. Про це повідомили у Міненерго, передає УНН.

При цьому обсяги щорічних ремонтів електроенергетичної інфраструктури в рази менші від потреби оновлення мереж.

Україна сьогодні посідає одне з останніх місць серед європейських країн за рівнем інвестицій у розрахунок на 1 км мережі, поступаючись Румунії, Португалії, Польщі, Литві, Італії, Іспанії, Німеччині, Чехії та лідеру за розміром інвестицій в електромережі - Франції. Така ситуація негативно впливає на якість та безпеку електропостачання. Збільшується аварійність в електромережах, а показник SAIDI (середня тривалість перерв в електропостачанні) є найгірший серед усіх країн Європи (у 10-30 разів вищий ніж у країнах Західної Європи, у 6 разів – ніж в країн Балтії, у 3 рази – Польщі, у 2 рази – Румунії), розповіли в Міненерго.

"Якщо не змінити існуючу систему тарифоутворення та не створити достатні стимули для залучення інвестицій у розвиток мереж – їх зношеність наближатиметься до критичної рівня. Оптимальним механізмом залучення інвестицій для модернізації електромереж є впровадження ефективного RAB - регулювання. Такий механізм запроваджений у Європі 10 років тому, завдяки чому місцеві оператори мереж розподілу електроенергії забезпечені інвестиційним ресурсом", - зазначили у відомстві.

Використання такого механізму дозволило, наприклад, Польші за 8 років знизити рівень показника SAIDI (відключення енергопостачання) з 504 хв до 260 хв, а Румунії - з 1025 до 474 хвилин. Тобто, майже вдвічі скоротити час, коли споживачі вимушено позбавляються енергопостачання. В Україні ж зазначений показник наразі наближається до 700 хв.

Відповідно до прогнозних розрахунків експертних організацій, зокрема ДП "Укрпромзовнішекспертиза", які було презентовано в рамках засідання експертної ради Міненерго, потреба в інвестиціях у модернізацію розподільчих електромереж в Україні до 2030 року оцінюється щонайменше у 12,5 млрд дол. США. Проте, залучати з цією метою кредитні кошти не виправдано через високу їх вартість - 19%.

"Міненерго підтримує позицію Національної ради реформ щодо необхідності впровадження ефективної методології стимулюючого тарифоутворення, яка б дозволила залучити інвестиції в будівництво та модернізацію електричних мереж, зменшити вартість приєднання та забезпечити при цьому баланс інтересів як споживачів електричної енергії, так і операторів систем розподілу", - зазначили у відомстві.

Нагадаємо, Міненерго ініціює скасування плати за приєднану потужність. Фінансовим ресурсом для зменшення плати за приєднання, а також відновлення існуючої мережевої інфраструктури та її перспективного розвитку має стати ефективна методологія стимулюючого тарифоутворення.

Українські Національні Новини

Економіка