Украинские Национальные Новости
информационное агентство
Осведомленность граждан объединяет страну
понедельник, 23 сентября 2019 10:43
Блоги: Кирилл Косоуров

Что нам несет объединение Минприроды и Минэнерго

Останнім часом в екологічній спільноті було бурхливе обговорення рішення Уряду щодо об’єднання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з Міністерством екології та природних ресурсів України. І я з початку собі дозволив емоційну пропозицію створити Міністерство оборони та охорони здоров’я України. Потім міркував, що саме нам дасть таке об’єднання. Які загрози несе таке поєднання борців за чисте довкілля з основними забруднювачами України.

Лунало багато занепокоєних версій подальшої загибелі довкілля України. І тут я задумався про результати діяльності відокремленого, цільового та спеціалізованого природоохоронного центрального органу влади за останні 5,10,28 років. Не буду лякати Вас, любі читачі, чи тішити колишніх міністрів. Гадаю, що всі Ви відчули значне погіршення стану довкілля нашої країни. В цьому тексті не йдеться, що було. Як кажуть: «що було, то було». Мета цього тексту - ознайомити Вас з тим, що нам чекати в природоохоронній галузі в найближчий час, що нам готує новий Президент, Парламент та Уряд.

Завдяки тісній співпраці Асоціації підприємств в сфері поводження з небезпечними відходами з Асоціацією професійних екологів України та участь в якості експерта громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів України мав можливість взяти участь у спільних засіданнях за участі Голови та депутатів Комітету екологічної політики та природокористування Верховної Ради України, звідки можу резюмувати наступні зміни, що були озвучені Головою Комітету паном Олегом В. Бондаренко:

1. Пріоритетним міністерством у об’єднанні є екологічне (підтверджено постановою КМУ №829 вид 02/09/2019); До відома нового міністерства буде додані функції інших ЦОВВів: нагляд за лісовим господарством та піклування за твердими побутовими відходами;

2. Повна заміна персоналу міністерств;

3. Налагодження відповідальної співпраці Міністерство – Комітет - Громадськість.

4. Було озвучене рішення про відміну Постанови КМУ №750 від 14 серпня 2019 «Деякі питання Державної природоохоронної служби України». Державна екологічна інспекція буде існувати до повної реорганізації. Доки Інспекція лишається із обрізаними повноваженнями у зв’язку із фактом незатвердженого типового акту перевірки.

5. Члени Комітету проінформували та запросили на Громадські слухання Верховної ради України «про пріоритети екологічної політики Верховної ради Україн», які відбудуться 27.11.2019р.

При цій нагоді, ми надали власне бачення та пропозиції задля налагодження порядку у галузі небезпечних відходів, що зараз знаходиться у дуже ризиковому стані:

1. Необхідно запровадити чітку та прозору систему обліку небезпечних відходів від утворювача до кінцевого утилізатора. Запровадження механізму декларування утворюваних відходів;

2. Запровадження перед ліцензійної перевірки для юридичних осіб що звертаються по ліцензію з поводження з небезпечними відходами;

3. Запровадження якісних критеріїв при державних закупівлях послуг з утилізації небезпечних відходів. У поводженні з небезпечними відходами не може бути головним ціновий фактор;

4. Імплиментувати Директиву про відходи №2008/98/ЄС та Директиву №1999/31/ЄС

5. Ратифікувати Мінаматську конвенцію по ртуті;

6. Посилити адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сфері поводження з небезпечними відходами;

Безперечно, що занепокоєність природоохоронної громадськості призвела до того факту, що Уряд задумався над доцільністю такого об’єднання Міністерств та розподілу повноважень. В результаті Уряд взяв паузу для підготовки своїх рішень.

Отже, Колеги та всі, хто переймається питаннями довкілля, давайте дочекаємося оприлюднення проекту Положення Міністерства енергетики та захисту довкілля (10 днів з моменту оприлюднення відповідної Постанови КМУ) та Концепції Уряду (до кінця вересня 2019). А вже після того оприлюднення та нашого аналізу будемо відповідно реагувати.

Громадський моніторинг має буті якісним та експертним. Саме з цією метою ми підтримали та приєдналися до ініціативи Всеукраїнської екологічної ліги та запропонували Комітету свою експертну підтримку. Вже так сталося, що в Україні створено безпрецидентну більшість. Люди втомилися чекати на позитивні зміни в нашій прекрасній країні. Тож давайте дамо шанс на реалізацію наших самих гарних очікувань. Час для критики ще буде.

Слід відзначити, що в Україні склалась загрозлива ситуація у сфері поводження з небезпечними відходами. Відсутність відповідальності, неврегульованість у законодавстві, відсутність дієвих економічних інструментів стимулюючих утилізацію, судові гойдалки – інструменти над якими нам всі ще треба працювати заради чистого майбутнього країни.

Загрузка...