Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Ми знаємо все і навіть більше
Блоги: Василь Долінський

Україна скорочує виробництво цукру

В Україні 10 травня 2018 року завершилася сівба цукрових буряків, всього на полях засіяли 280 тис. га «солодких» коренеплодів, що на 13% ніж попереднього року. Через несприятливу цінову ситуацію аграрії змушені значно зменшувати посіви, а деякі цукрові заводи взагалі відмовились переробляти цукровий буряк в наступному сезоні. В результаті, маємо найменші посівні площі за останні три роки. Більше того, агрономічні служби підприємств незадоволені ситуацією на своїх полях і вже занижують прогнози, щодо густоти та врожайності.

Несприятлива кон’юнктура ринку

В поточному сезоні для бурякосіючих господарств та заводів, негативні фактори ніби спеціально накладаються однин за одним. Світовий профіцит цукру відобразився на падінні цін на Лондонській біржі в період із лютого до квітня місяця, в результаті рівень цін «цукрових» ф’ючерсів знизився на 30 дол./т. В період посівної кампанії падіння цін досягло критично мінімального рівня ціни за останні 10 років — 310-320 дол./т. Як результат, низькі внутрішні та експортні ціни змушують господарства відмовлятися від цукрових буряків, замінюючи їх менш затратними та більш рентабельними соєю, кукурудзою та соняшником.
Відтак, Південь України взагалі залишився без цукрових буряків через закриття Засільського цукрового заводу (ТОВ «Юкрейніан Шугар Компані») навіть попри те, що Миколаївська та Херсонська області, завдяки іригаційним системам дощування отримували найвищі показники урожайності в Україні, на окремих полях урожайність становила понад 80 т/га.
Окрім Херсонщини, значного скорочення посівних площ зазнали Харківська, Київська, Хмельницька, Львівська, Волинська області. Також, не спостерігають суттєвих змін або мають незначне зменшення площ: Вінниччина, Житомирщина, Рівненщина, Полтавщина, Черкащина, Кіровоградщина. Лише підприємства Тернопільщини зможуть похвалитись невеликим збільшенням посівних площ – плюс 3 тис. га до минулогічних.

Кліматичний фактор

Холдинги та господарства, що все ж вирішили засіяти свої поля цукровими буряками, через несприятливі погодні умови, або ж нестачу сівалок для буряків просто не встигли вчасно провести підготовку та засіяти найвіддаленіші поля. Відсутність «класичної весни» зумовила миттєвий перехід від холодів і снігу до відносно високих температур. В такій ситуації, для успішного проведення робіт аграріям довелося мобілізувати на «авральну» посівну усі сили та ресурси для того, адже строки посівної цукрових буряків співпали із строком сівби інших ярих.

Одразу, після Великодня, одночасно розпочали посів усі господарства країни, такий масовий початок сівби скоротив відставання між регіонами. Через несприятливі погодні умови спостерігалось незначне відставання в графіках польових робіт у Харківській, Черкаській, Київській областях. Погодно-кліматичні умови зумовили рух польових робіт та посівної, послідовно, від Заходу до Північного-Сходу України.

Високі температури та нестача вологи негативно вплинули на вегетацію сходів цукрових буряків. З часу проведення посівних робіт переважна більшість регіонів країни страждала від нестачі вологи, дощі пройшли лише у Західних (Волинська, Львівська) та Північних (Рівненська, Чернігівська) областях. Крім цього, перші сходи рослин підприємства отримали досить швидко, проте в зоні ризику опинились ті, хто у надії на дощі посіяли в сухий ґрунт. Ці площі довелося пересівати.
Такі погодні умови суттєво ускладнили боротьбу із бур’янами: високі температури змусили аграріїв проводити обприскування вночі, а через відсутність опадів ґрунтові гербіциди діяли не ефективно.

Проте, найскладнішим випробуванням для агрономів стала поява рекордної кількості довгоносика на полях. Низька вологість та температурний режим вище +25°C, ідеальні умови для появи та швидкого поширення їх повітрям. Більшість втрат посівів від комах зазнали поля розташовані неподалік цукрових заводів. Щоб вберегти сходи цукрових буряків від нашестя комах, на деяких підприємствах доводиться обприскувати такі проблемні поля та краї сусідніх полів по шість разів, що однозначно вплине на собівартість виробництва цукру.

Що ж чекає в наступному сезоні?

Загалом в поточному сезоні інтерес до вирощування цукрових буряків згасає, господарства не побачили бажаної картини на своїх полях і надіються, що дощі покращать ситуацію. За попередніми оцінками середня густота посівів складе менше 98 тис. рослин на 1 га, коли в минулому році з урахуванням всіх несприятливих факторів густота складала 103 тис. рослин на 1 га. Навіть попри знижену густоту та за оптимальних погодних умов все ж можна отримати гарний урожай.

Отже, враховуючи усі фактори, можна дійти висновку, що виробництво цукрового буряку зменшиться орієнтовно на 10% і коливатиметься в межах 13,1 млн. т. Відповідно, виробництво цукру становитиме близько 1,75 млн. т, що на 17% менше цьогорічного показника. Звичайно, цукру для внутрішнього споживання буде вдосталь, проте негативний вплив кон’юктури внутрішнього ринку демотивує гравців вирощувати цукровий буряк та залучати інвестиції у цукрову галузь України.

Теги: цукор
Загрузка...