Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Блоги: Павло Мороз

Експорт АПК: як додати вартість Україні

Додана вартість - найкращий індикатор національної економіки. Чим вища додана вартість готової продукції країни, тим вище темпи її економічного зростання.

Візьмемо одну з базових галузей України - агропромисловий комплекс - і на його прикладі розберемо, що не так з економічним розвитком.

До кризи 2013-2014 років розвиток АПК вимірювали обсягами зібраного врожаю і експортованого зерна. Але це вчорашній день, сьогодні перед країною стоїть інше завдання - підняти виробничу переробку національними виробниками.

В такому випадку сировина (продукція рослинництва) має стати елементом проміжного споживання: для виробництва хлібобулочних виробів, борошномельної промисловості, масложирового та комбікормового виробництва.

Скажімо, для виробництва 1,6 млн тонн комбікорму необхідно переробити 1 млн тонн зерна, а це вже інвестиції в виробничі потужності і створення додаткових 1,5 тис. робочих місць, які забезпечують доходи в бюджет країни у вигляді податків. Одне таке виробництво здатне генерувати до 11 млрд грн ВВП.

Якщо продовжити цей же виробничий ланцюжок, то 1,6 млн тонн комбікорму необхідно для виробництва 460 тис. тонн м'яса. Знову-таки, без інвестицій у виробництво і створення додатково 15 тис. робочих місць не обійтися. Це ще додатково 40 млрд грн ВВП за рахунок сплати податків.

Якщо уявити собі інвестора, який захоче створити «з нуля» агробізнес із замкнутим циклом виробництва - від вирощування зерна до випуску готової продукції - йому знадобиться близько 70 млрд грн інвестицій і 10 тис. нових робочих місць.

Знаючи ці базові цифри виробничих ланцюжків нескладно тепер порахувати збитки країни від експорту переважно зерна, тобто сировинної продукції сільського господарства. А за даними державної статистики за 8 місяців 2018 року біля 77% українського аграрного експорту становить сировина.

Щорічний врожай України - в середньому 60 млн тонн зерна, з яких 40 млн тонн йде на експорт у вигляді сировини. Іншими словами, ми втрачаємо можливість працевлаштовувати по 26,6 тис. людей на рік і недоотримуємо 4,8 трлн грн ВВП.

Для порівняння, ВВП України у 2017 році склав 3 трлн грн, а доходи бюджету всіх рівнів (державного і місцевих бюджетів) - всього 1 трлн грн. Звідси і всі витікаючі загальнонаціональні проблеми держави, в тому числі трудова міграція.

Найвища додана вартість генерується на безвідходному виробництві. Це інвестиції в переробку виробничих відходів і генерація альтернативних джерел енергії. І це вже шостий технологічний уклад, високий рівень розвитку світової економіки.

Тому, якщо ми говоримо про низьку заробітну плату, дефіцит Пенсійного фонду і погані дороги, то це наслідок популістських підходів у формуванні державної економічної політики.

Ефективність державної економічної політики полягає в стимулюванні розвитку виробництва, яке генерує високу додану вартість, а значить створює нові робочі місця і наповнює бюджет країни.

Загрузка...