Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Пʼятниця, 18 січня 2019 13:28
Блоги: Дмитро Справедливий

Блог прокурора Справедливого: досудові доклади

З активізацією процесів євроінтеграції в Україні, не обійшлося без вирішення питання щодо гуманізації кримінального права, посилення уваги на дотримання принципу справедливості, законності та співрозмірності покарання.

Так, з впровадженням змін до норм чинного законодавства, запроваджено інститут досудової доповіді.

Однак, на сьогоднішній день, досить неоднозначним і спірним питанням для практикуючого юриста, будь-то він захисником, державним обвинувачем, чи навіть суддею, є застосування такого юридичного інструменту як досудова доповідь.

Нормами законодавства, зокрема Кримінальним процесуальним кодексом України, Законом України «Про пробацію» дуже лаконічно визначено саме поняття досудової доповіді. Так, відповідно до Закону України «Про пробацію», досудова доповідь – це письмова інформація для суду, що характеризує обвинуваченого.

Досудова доповідь про обвинуваченого повинна містити соціально-психологічну характеристику, оцінку ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, висновок про можливість виправлення без обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.

Згідно з нормами Кримінального процесуального законодавства, з метою забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого, а також прийняття судового рішення про міру покарання представник уповноваженого органу з питань пробації складає досудову доповідь за ухвалою суду.

Але чи все так однозначно на практиці, як передбачено законом...

З одного боку законодавець чітко окреслив випадки, коли складання досудової доповіді є обов’язковою. З іншого ж боку, закон неоднозначно вказує на механізм та порядок вирішення питання про складання досудової доповіді.

Так, відповідно до статті 314 Кримінального процесуального кодексу України, у підготовчому судовому засіданні суд у випадках, передбачених Кодексом, за власною ініціативою або за клопотанням обвинуваченого, його захисника чи законного представника, чи за клопотанням прокурора і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини вирішує питання щодо складання досудової доповіді, про що постановляє ухвалу із зазначенням строку підготовки такої доповіді.

Наведені неточності законодавства стали причиною неоднозначної судової практики, за якою одні судді або взагалі не ставлять питань про необхідність складання досудової доповіді у випадках, визначених кримінальним процесуальним кодексом, або вирішують це питання тільки за клопотанням осіб. Інші судді за власною ініціативою обов’язково приймають ухвали про доручення складання досудової доповіді у випадках, визначених законом.

Ще одним відкритим питанням при складанні досудової доповіді є об’єктивність такого документу. Адже, як вказано в законі, при прийнятті судового рішення про міру покарання, суд приймає до уваги характеристику обвинуваченого, надану представником уповноваженого органу з питань пробації.

Так, здавалося б встановлення повного психологічного портрету особи, яка опинилася на лаві обвинувачених, допоможе більш індивідуально підійти до питання призначення покарання, що в свою чергу сприятиме досягненню більш повного соціального ефекту виправлення особи, усвідомлення вчиненого нею та недопущення протиправності поведінки в майбутньому.

Для складання об’єктивної та критичної доповіді, фахівцеві необхідно в максимально короткий термін дослідити особливості психологічної характеристики особи обвинуваченого, з’ясувати обставини, що могли створити умови для вчинення злочину, так звані фактори ризику, з’ясовувати кримінальну історію особи, його сімейний стан та стосунки у сім’ї, житлові умови, дані про роботу, фінансовий стан, відомості про фізичне та психічне здоров’я тощо.

Однак, як показує практика, штатна чисельність працівників органу з питань пробації є досить незначною, що ускладнює можливість спеціалістам в повній мірі дослідити всі аспекти життя обвинуваченого, необхідних для складання настільки важливого документу, як досудова доповідь. Як правило, представники органу з питань пробації для підготовки доповіді використовують документи, які характеризують особу обвинуваченого, зібрані слідчими на стадії досудового розслідування, дублюючи загальну інформацію про особу. Що стосується психологічного портрету, то для цього необхідні спеціальні знання та досвід, якого зазвичай бракує працівникам органу з питань пробації.

Підсумовуючи викладене, можна сказати, що досудова доповідь є досить вагомим важелем впливу при вирішенні питання про призначення обвинуваченому покарання, при вирішенні його подальшої долі, однак недосконалість норм діючого законодавства зводить нанівець даний юридичний інструмент, роблячи його формальним папірцем в бюрократичній машині.

Загрузка...