Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Пʼятниця, 18 січня 2019 14:13
Блоги: Ірина Пінчук

Просто про складне

В 2007 році, майже 10 років потому, на центральній площі м. Львів була проведена соціальна акція. Її мета була показати пересічному громадянину реалії буденного життя/лікування в психіатричній лікарні. Прямо в центрі площі була сємітована психіатрична лікарня, і кожний бажаючий міг з усвідомленої згоди увійти і своїми очима побачити всі деталі, які відбуваються всередині установи. Готували все це самі пацієнти. З тої події мене вразило представлення пацієнтами образа лікаря-психіатра. Ми були представлені як вампіри, з зубами-кликами, одягнені в чорне. Той образ досі в моєї пам’яті. Негативне відношення до лікарів психіатрів розповсюджують в населенні такі організації, як саєнтологи. Відвідування однієї виставки було достатнім, щоб час від часу в голові виникали страшні картинки.

Неосвіченість людини в питаннях охорони психічного здоров’я, підкріплена неправдивою інформацією про психіатрію, стан надання психіатричної допомоги, посилює недовіру і страх до самих психіатрів. А ми не такі, як про нас думають! Ми не хочемо цієї стигми! Ми сьогодні готові розділити всю відповідальність за долю людини з вадами психічного здоров’я з Вами – з родичами, з суспільством, з політиками. А чи готові Ви бути відповідальними? Навчитися визнавати важливість питання охорони психічного здоров’я, виділяючи для цього кошти і приймаючи важливі політичні рішення. Чи готові Ви прийняти людей з вадами психічного здоров’я в суспільстві? Терпляче ставитися до них, буди поруч і при необхідності допомагати? Можна багато говорити і звинувачувати, а можна просто зробити перший крок!

На сьогоднішній день очевидним є той факт, що ефективність психіатричної допомоги повинна базуватися на комплексному мультідисциплінарному підході. В основі сучасної психіатричної допомоги лежить біопсихосоціальна модель, згідно з якою психічні розлади виникають внаслідок комплексної дії біологічних, психологічних та соціальних чинників і потребують поєднання медичних та соціально-психологічних заходів їх профілактики і лікування, а також застосування комплексних індивідуальних, мікро- та макросоціальних заходів реабілітації осіб з психічними розладам. В той час, як біологічне лікування є досить доступною формою допомоги, роль психологічної підтримки і соціального супроводу є менш доступним і розвиненим. На сьогодні галузь психіатрії все частіше розглядають як соціальну науку, яка передбачає лікування пацієнта в межах, а також разом з його соціальним оточенням. При такому підході з’являється особливий простір і особливий вид організації допомоги, завдяки якої можна говорити про психіатрію в громаді. Особливостями соціальної психіатрії порівняно з психіатрією, що базується на біологічній моделі, є вивчення хворого одночасно з його соціальним оточенням; використання медичних, психологічних, соціально-психологічних, соціологічних методів вивчення природи психічних розладів. При цьому досліджується вплив на перебіг психічних розладів таких чинників, як родина, навчання, професійна діяльність, житлові умови, належність до певної субкультури й ін. В межах соціальної психіатрії пацієнт, його родичі та оточення розглядаються як партнери в процесі надання допомоги. Акцентом у допомозі стає передання суб’єктам відповідальності та можливостей щодо профілактики, лікування і реабілітації (функціонування груп користувачів, груп взаємодопомоги з числа осіб з психічними розладами та їх родичів). Важливим стає акцент при здійсненні реформи психіатричної допомоги зі стаціонару на амбулаторні умови.

Сьогодні Міністерство Соціальної політики разом із міжнародними експертами розробили покроковий план перетворення існуючої системи психоневрологічних інтернатів в Україні, починаючи в 3-х пілотних регіонах, на орієнтоване на користувача і засноване у місцевій громаді обслуговування осіб, що відповідає їх потребам клієнтів і орієнтоване на можливості та навички, а не на ізоляцію та інвалідність. АПУ та фахівці НДІ психіатрії МОЗ України готові сьогодні сформувати команду фахівців психологів і психіатрів та юристів, які зможуть провести оцінку пацієнтів в Святошинському інтернаті за визначеним інструментарієм і навчити регіональні команди фахівців для проведення такої оцінки в кожному пілотному регіоні (мм. Полтава і Слов'янськ). Враховуючи державний підхід мислення фахівців Міністерства соціальної політики, сьогодні йдеться мова про перспективу підготовки фахівців в кожному регіоні України, які зможуть провести оцінку кожного підопічного в інтернатних установах, для подальшого визначення майбутнього кожного пацієнта.

Продумані, підготовлені і обговорені всіма зацікавленими сторонами конкретні майбутні кроки, дають надію на позитивний результат. Звичайно, будуть очікувані та неочікувані ризики, але разом узгоджено реально вирішувати любі найскладніші питання.

Загрузка...