Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Пʼятниця, 22 лютого 2019 08:26
Блоги: Сергій Биков

Digital-технології на службі бізнесу, держави та суспільства

Тіньова економіка – одне з головних гальм розвитку України. Аналітики вважають, що близько половини економіки знаходиться в тіні. За даними Мінекономрозвитку, рівень тіньової економіки дещо нижчий – 33% ВВП. Цей показник майже не відрізняється від рівня 2011 року, коли за даними Мінекономіки у тіні перебувало 34% ВВП. Тобто, вражаючі 144 реформи, у тому числі, зміна податкового законодавства, введення Єдиного соціального внеску, мораторій на перевірки бізнесу тощо, не призвели до суттєвої детінізації. Зрештою, держава не отримує податки, а суспільство страждає через кризу інфраструктури.

Окрім самого податкового навантаження – близько 49%, великим питанням є розкрадання цих надходжень. Гроші банально розкрадаються на етапі їх розподілу. Впровадження відкритих тендерів не змінило ситуацію кардинально. Пам’ятаємо ж, коли Нацбанк закупив «золоті» швабри під виглядом «інструментів для прибирання», або закупівлю Нацполіцією китайських планшетів за подвійними цінами. Тут питання до антикорупційних та правоохоронних органів, яких після Революції гідності в Україні з’явилось більше, ніж грибів після дощу. Та сьогодні поговоримо не про корупцію, а про надходження грошей до бюджету.

Ви пригадуєте, коли останнього разу отримували чек на ринку? Так, на звичайному книжковому, продовольчому чи господарчому ринку. Хм... І ви – ніколи? А можливо вам щоразу дають чек у таксі? Чи масажисти / перукарі / майстри манікюру??? І тут – рідко?

Діюче законодавство зобов’язує роздрібних продавців та постачальників послуг встановлювати касові апарати, якщо їх річний обіг коштів перевищує 500 тис грн ($18 000). Погодьтесь, це не так багато, якщо один блок цигарок у середньому коштує 350 грн, а книжка не менше 300 грн.

Зазвичай, підприємці намагаються обійти вимогу про касовий апарат, встановлення якого теж потребує грошей – від 4500 до 8000 грн.

Світовий досвід показує, що звичайний мобільний телефон повністю може виконувати функцію касового апарату. На базі вже декількох банків реалізовано функцію оплати карткою, а смартфони з NFC-чіпами увійшли у наш побут не гірше, ніж сенсор відбитку пальця. Також, за допомогою цих мобільних додатків можна враховувати готівкові розрахунки.

Для збільшення надходжень до бюджету необхідно не тільки лібералізувати податкове законодавство, але і забезпечивши контроль сплати податків. Одним із варіантів реалізації цього плану є впровадження електронних технологій у роздрібній торгівлі через смартфони. Все доволі просто: підприємець завантажує безкоштовний сертифікований додаток на свій смартфон, де фіксує всі оплати, а держава забезпечує кожного такого підприємця безкоштовним бездротовим принтером для друку фіскальних чеків. Вартість таких принтерів не перевищуватиме $2 – 3 за штуку. Це досить мізерні кошти, які одразу повернуться у вигляді податків. Також необхідно зобов’язати підприємців фіксувати у мобільному пристрої усі факти продажу та надання послуг. Це достатньо легко зробити, провівши кілька хвиль контрольних закупівель.

Прості та досить дешеві механізми ХХІ сторіччя можуть значно поповнити державний бюджет та вивести певну частку бізнесу із тіні. І будуть гроші на лікарні, ремонт метро, будівництво парків та соціальної інфраструктури.

Загрузка...