Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Середа, 24 квітня 2019 12:56
Блоги: Сергій Биков

Парламентська, президентська чи змішана? Якою буде Республіка після виборів?

Центрвиборчком закінчує приймати паперові протоколи окружних комісій. За даними електронних протоколів, лідирують Володимир Зеленський і Петро Порошенко. Комік вдвічі випередив чинного президента.

Більшість експертів прогнозували, що Зеленський тріумфує у першому турі. Це ж говорили і соціологи за тиждень до виборів.

Другий тур відбудеться 21 квітня. Якщо Петро Порошенко їх програє, то буде затягувати затвердження результатів виборів. ЦВК ж зобов'язана назвати ім'я нового президента до 1 травня.

Але що зміниться, якщо «зелена конячка» переможе і в фіналі?

Парламент

Формально, у парламенті є коаліція. Спікер Верховної Ради Андрій Парубій не оголошував про її розпуск. Три фракції давно вийшли з коаліції. У ній залишилися тільки БПП і Народний Фронт з 215 депутатами. Як не рахуй, але 215 не перетворюється в 226. А значить, коаліції немає.

Доля парламенту в руках Андрія Парубія. Щоб дати президенту право розпустити парламент, спікер Ради повинен оголосити, що коаліції немає. Зробити він це повинен до 27 квітня. Тоді можна буде виконати вимоги Конституції про розпуск парламенту. Показово, що з 23 по 26 квітня Рада буде засідати. Значить, можливість такого кульбіту є. Особливо, якщо буде зрозуміло, що Порошенко програв гонку.

У цьому випадку піде відлік 30 днів для створення нової коаліції. Якщо нову коаліцію не створять, то 27 травня можна буде розпустити парламент.

Під загрозою розпуску, новий президент може змусити парламент прийняти виборчий кодекс. Тоді вибори можна буде провести за відкритими списками.

Деякі експерти стверджують, що заборонено істотно змінювати правила виборів менше, ніж за рік до них. Але експерти лукавлять. Як такої законодавчої норми, яка забороняє змінювати закон про вибори немає. Є лише рекомендація Венеційської комісії. Український парламент нерідко клав «венеційський болт» на їх рекомендації.

Якщо Порошенко виграє вибори, то ніхто розпускати парламент не буде. А якщо Парубій не оголосить про ліквідацію коаліції, то і Зеленський не зможе законно розпустити Раду. Звичайно, якщо переможе.

Кабмін

Конституція України - це джерело дуалізму влади. У Президента є прямі квоти в уряді. Це Міністр оборони і Міністр закордонних справ. Також, саме президент вносить кандидатури на призначення Генпрокурора та Голови СБУ. Якщо навіть закрити очі на губернаторів і голів райадміністрацій, президент істотно впливає на виконавчу владу. Сьогодні потрібно змінювати Конституцію і зводити до мінімуму функції президента.

Форма правління

Парламентська республіка - це більш демократична форма правління. При ній набагато складніше узурпувати владу. Адже різні гілки влади контролюють один одного, а відповідальний завжди зрозумілий. У парламентській республіці головні рішення приймає парламент і Кабмін. Парламент відповідає за законодавство і контроль Уряду. А Уряд реалізує політику і управляє країною. Президент стає арбітром і справжнім гарантом додержання Конституції.

Якою ж буде Україна залежить від багатьох факторів. Перемога того чи іншого кандидата - це лише вектор. Але вже сьогодні ми бачимо, що не все залежить від президента.

Загрузка...