Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Понеділок, 18 листопада 2019 19:37
Блоги: Кирил Косоуров

Небезпека під Вашою оселею чи школою виникне без Вашого відома

Безконтрольний рух та операції з небезпечними відходами (далі по тексту – НВ) не контролюються державою. Причина в тому, що багато впливових службовців вхопили ту тенденцію, що не контролює рух НВ. Сучасне українське законодавство прилаштоване не на ефективне регулювання поводження з НВ, а скоріше, на його тіньовий обіг. Така тенденція не допомагає тримати довкілля з мінімальним антропогенним впливом, навпаки – дозволяє бізнесу мінімізувати витрати на утилізацію наслідків власної господарської діяльності, спрямованої на отримання прибутку.

Минулої осені в районі вул. Петра Моїсеєнка Шевченківського району міста Дніпра було звалено 13 самоскидів невідомих шламів. Мешканці встигли зафіксувати номери деяких машин. Місцеве населення було обурене та налякане таким «подарунком».

Завдяки активності населення на початку року були взяті проби цих шламів. Придніпровський регіональний центр з питань токсиколого-гігієничної та медико-біологічної оцінки промислових відходів констатувало, що ці шлами промислового походження, які утворилися в металургійних процесах при виготовленні метисної продукції з використанням технології пасерування, знежирення або нанесення гальванічних покриттів.

За результатами дослідження ці відвали було віднесено до «надзвичайно небезпечних» - найвищий ступень небезпеки з існуючих! І це безпосередньо біля житлових будинків та школи. У висновку відзначені наслідки для здоров’я населення: «збільшення захворюваності дитячого населення, порушення репродуктивної функції жінок, збільшення токсикозів вагітності, кількості передчасних пологів, мертвонароджуваності та гіпертрофії немовлят».

Такі страшні наслідки можуть виникнути внаслідок того, що якесь підприємство зекономило кошти на реальній процедурі утилізації чи знешкодження. Хіба це не злочин?

Великий суспільний резонанс змусив Департамент екологічної політики Дніпровської міської ради провести тендер на вивезення та знешкодження 2 тис тон «невідомих» відходів на 8 млн. грн. Але згодом цей тендер було відмінено та призначено новий тендер на 1 тис. тон і на 3,5 млн. грн. Чим було вмотивоване таке зниження обсягів лишається не зрозумілим.

За результатами торгів було обрано переможця, який дав найнижчу цінову пропозицію на 1 898 999,00грн. До речі, переможець не є кінцевим утилізатором, отже доля цих шламів може бути ще досі сумнівною.

Мені та експертам нашої Асоціації не відомі діючі та ефективні технології знешкодження таких шламів. На жаль, єдиною практикою для подібних відходів є захоронення (тимчасове зберігання на шламосховищах). Слід відзначити, що в Україні існує єдина ліцензія на захоронення НВ ІІІ класу небезпеки, якими ці шлами не є.

Поліція, яка веде слідство, не може чи не хоче розслідувати цей злочин. Відомі номери машин, зрозумілий характер виробництва, яке могло утворити ці відходи, а знайти нікого не можуть. В той же час громада міста Дніпра фінансує ліквідацію наслідків чиєїсь злочинної діяльності. Саме про таку аморфність системи контролю за НВ я писав на початку цієї статті.

Ринок НВ в Україні знаходиться у катастрофічній ситуації. З огляду на це, вкрай необхідно врегулювати та узаконити правила гри ринку НВ, бо ціна помилок та злочинів дуже зависока, обраховується мільйонними витратами та саме страшне – людськими життями. Поки не буде запроваджена адекватна відповідальність за порушення, декларування відходів, суворий контроль за утворювачами та утилізаторами, доти будуть виникати такі небезпечні нахідки. Маю велику надію, що оновлена Верховна рада все ж таки зверне увагу на кричущі прогалини законодавства, бо ціна питання – життя українців.

Загрузка...