Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Блоги: Ігор Гарбарук

“Безконечна епоха бідності” або як АМКУ стримує приток іноземних іневстицій в Україну

Верховна Рада взялася реформувати Антимонопольний комітет України. І питання не тільки в застарілому законодавстві, яке концептуально не змінювалося з 2001 року, а в тому, що залежність антимонопольного органу прямо побачив і Міжнародний валютний фон, чию фінансову допомогу традиційно чекає зараз Україна.

В одному зі своїх останніх інтерв'ю глава Комітету Верховної Ради з питань розвитку економіки Дмитро Наталуха припустив, що законопроект про АМКУ буде винесено на голосування в середині грудня.

«У нас є конкретна мета зробити структуру Антимонопольного комітету ефективною. Наш комітет відштовхується від того, що проблема не в персоналіях, а в самій інституції, в тому, як вона формується, як взаємодіє, які у неї повноваження. АМКУ повинен максимально незалежно приймати рішення, а не відмовчуватися і робити вигляд, що нічого не відбувається. Всі ж бачать, в якій ситуації знаходяться енергетичний ринок, тютюновий, ринок авіаперевезень», - каже Наталуха.
Подвійні стандарти - не єдиний бич сьогоднішнього АМКУ.

В умовах гострої необхідності іноземних інвестицій в Україну, цього не відбувається в тому числі через різні підходи до трактування і оцінку конкурентного середовища з боку по суті головного монополіста по прийняттю таких рішень - самого АМКУ.

Якщо взяти останній аналіз АМКУ по ринках, а це було вивчення м'ясного ринку за період 2016-2018 р.р. - до висновків державних уповноважених більше питань, ніж відповідей. Але головне те, що український АМКУ може прямо суперечити практиці ЄС і США.

Наприклад, аналізуючи ринок курятини, АМКУ дійшов висновку, що в Україні існує близько 100 суб'єктів господарювання, які реалізують свій продукт як на внутрішньому ринку, так і зовнішньому, але глобальним «зло» є тільки компанія «Миронівський хлібопродукт», яка дозволила собі інвестувати в промисловість, тим самим збільшуючи виробництво продукту і як наслідок, зайнявши домінуюче становище на ринку. При цьому бар'єрами входу на ринок для інших учасників АМКУ вважає відсутність у них тих самих інвестицій, необхідних для запуску виробництва, якими апелює МХП, зокрема користуючись міжнародними кредитами ЄБРР (Європейського банку реконструкції та розвитку).

За загальним правилом, монопольним становищем дійсно вважається частка компанії на ринку понад 35%. Той факт, що найбільший виробник і експортер курятини МХП домігся такої частки - скоріше свідчить про ефективність управлінських рішень компанії, ніж про ганьбу, яку варто приховувати. І в цьому плані заяви АМКУ з натяком на порочність МХП - виглядають як мінімум недоречно, а то й зовсім комічно. Вдаючись до таких гучних заяв, АМКУ мало б враховувати не тільки частку МХП на ринку, але і поведінкові особливості суб'єктів. Підхід європейського антимонопольного права полягає в тому, що суб'єкт господарювання, який володіє значною часткою на ринку, вважається у домінуючому положенні тільки в тому випадку, якщо в разі зменшення цін його конкурентами він може собі дозволити залишити ціни на товари на тому ж рівні. Така позиція відображена в рішенні Комісії ЄС у справі Hoffmann - La Roshe & Co. (Case No. 85/76), яка вважається основною справою в сфері домінуючого положення в ЄС.

У звіті ж АМКУ ні слова не сказано про маніпуляції цін з боку МХП в сторону зниження. Навіть навпаки, АМКУ вважає, що влітку 2017 року МХП, нарівні з іншими учасниками ринку, але не будучи при цьому у змові з ними підняв ціни на курятину, що розцінено АМКУ як зловживання монопольним становищем. Такий висновок гостро контрастує з міжнародним досвідом.
Якщо ми звернемо увагу на практику піонера антимонопольного законодавства - США, ми побачимо, що там все навпаки. У них вважається, що встановлення невиправдано високих цін є свого роду рушійною силою конкуренції. Тобто підняття цін на певну продукцію домінуючими суб'єктами господарювання служить певним сигналом входу на ринок новим суб'єктам господарювання, які можуть запропонувати для споживача ціну набагато нижче ціни монополіста. Такі дії, в свою чергу, призводять до зменшення цін монополістами і саморегулювання відповідного ринку.

Щодо такої позиції виступив і Верховний суд США, який у справі компанії Trinko вказав:"Боротьба за досягнення монополії - важливий елемент системи вільного ринку. Можливість застосування монопольних цін хоча б протягом короткого періоду часу - те, що стимулює суб'єкта господарювання на власний ризик розробляти нові інноваційні підходи". Іншими словами, якби МХП перебував влітку 2017 року в США - його б визнали рушійною силою конкуренції, яка дозволила зайти на ринок новачкам. Але він поки що в Україні.

Треба відзначити, що АМКУ «сором'язливо» замовчує і причини зростання цін на курятину в 2017 році. Але замість нього це робить асоціація «Союз птахівників», яка нагадує, що в той рік ціни злетіли буквально на все.

«Об'єктивно аналізуючи ситуацію, потрібно врахувати кілька факторів, які вплинули в цей період на цінову ситуацію на ринку. Це в першу чергу збільшення цін на корми на 17%, на комунальні послуги на 10%, на паливно-мастильні матеріали на 30%, підвищення зарплат в секторі більш, ніж на 25%, знецінення національної валюти по відношенню до євро більш ніж на 20 %, а це прямий вплив на вартість ветеринарних препаратів, вітамінів, кормових добавок, обладнання, яке переважно закуповується у європейських виробників. Подорожчання курятини в межах зростання на складові було в той період об'єктивним і обґрунтованим ", - пояснили в асоціації.

На виході маємо те, що застаріле антимонопольне законодавство України, а разом з ним ручний, залежний і не дуже авторитетний в суспільстві орган - АМКУ входить в протиріччя з антимонопольною політикою США і ЄС, звідки все посадові особи, включаючи Президента Володимира Зеленського чекають «небачених» інвестицій. І можливо варто було б почати з самого АМКУ, наслідувати приклад США і розконцентрувати повноваження монополіста між трьома умовними органами - Мін'юстом, Верховним судом і Торговою Комісією, які хоча б мінімально змогли б гарантувати захист бізнесу і їх інвестицій в Україні та неупередженость процесу. В іншому випадку, будемо мати ситуацію, коли Президент і уряд на міжнародних зустрічах закликатимуть інвесторів вкладати в Україну, обіцяючи їм лібералізацію і відсутність жорсткого державного регулювання, а АМКУ тим часом буде «закочувати» бізнес в банку неринкового соціалізму, де всі повинні бути рівні, а вкладати і розвивати виробництво буде вважатися хибним і каранним. Критика АМКУ в бік не просто внутрішнього виробника, а й відомого у всьому світі експортера, як у випадку з МХП, повинна узгоджуватися з тими економічними результатами, які та чи інша компанія дає країні, включаючи репутацію і приток валютного виторгу.

В умовах жорсткої конкуренції не тільки внутрішньої, але і зовнішньої, продукція МХП стала імпортним «фаворитом» в країнах ЄС, а всього на 80 ринках світу. Якщо в умовах світової конкуренції МХП зміг зробити свій продукт не тільки безпечним, але й затребуваним, про яке порушення конкуренції може бути мова? І чи є в Україні ще один приклад успіху товару з доданою вартістю закордоном, яким володіє МХП? Тож, коли в Україні монополістами називають успішні підприємства, залишається питання - навіщо цим підприємствам розвивати промисловість в Україні. Маючи вибір - інвестувати в країнах ЄС, де зрозумілі правила гри або інвестувати в Україну на свій страх і ризик, швидше за все вони оберуть перший варіант, а влада після чергового візиту МВФ буде знову хапатися за голову. До слова, треба відзначити, що МВФ завершило свою місію в Україні днями по суті нічим, обмежившись загальними фразами, але не конкретними пропозиціями щодо траншу. Маючи ситуацію, коли виконувати вимоги МВФ згубно для політичних рейтингів (питання землі і продажу держмайна), а питання захисту внутрішнього інвестора не розглядається як факт (з незрозумілих причин), складно передбачити яким буде 2020 рік з точки зору «кінця епохи бідності», і в яку країну піде інвестувати наш великий український бізнес

Загрузка...