Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Ми знаємо все і навіть більше
Ексклюзив: Економіка
47220

Соколовський радить Україні відмовитися від транзиту газу

Соколовський радить Україні відмовитися від транзиту газу

Впускати Росію в будь-якій формі в управління українською ГТС не варто

КИЇВ. 25 січня. УНН. Експерт Богдан Соколовський вважає, що Україні краще взагалі відмовитись від функції транзитера газу, ніж втратити контроль над своєю газотранспортною системою, впустивши туди Росію. Про це експерт сказав у коментарі УНН.

"Впускати Росію в будь-якій формі в управління українською ГТС – це поставити під контроль Росії українську економіку і українську безпеку. Справа в тому що наша ГТС виконує подвійну функцію – це одночасно і транзит газу, і поставки газу українському споживачу. І якщо ми акцентуємо, що пускаємо Росію тільки в транзитну сферу, то це не правда, тому що ця функція української ГТС не розділена! Таким чином, Росія отримає контроль над внутрішніми поставками газу. Тому я негативно оцінюю будь-яку участь Росії в українській ГТС", - сказав Богдан Соколовський і додав, – "Тим більше, якщо ми віддамо Росії контроль за ГТС хоча б на один відсоток, то, треба віддати їй належне, вони зуміють зробити з цього одно відсотка усі дев’яносто дев'ять".

Експерт вважає, що владі потрібно знайти всього-лиш 5-6 млрд доларів для модернізації ГТС, замість того, щоб віддавати її під спільне з Росією управління. "Нам потрібно дійсно реформувати нашу ГТС. І для цього слід залучити інвестиції. Але це не є великі гроші. Європа була готова ще у 2009 році дати такі гроші. Але ми зі свого боку не виконували зобов’язань по реформуванню ГТС. Хоча це ми найперше повинні бути зацікавлені в модернізації нашої ГТС, - сказав Соколовський і додав, – в 2009 році це коштувало б максимум 3 млрд доларів. Зараз це 5-6 млрд".

За словами експерта, такі кошти можна було б отримати за рахунок внутрішнього споживання газу. А крім цього, на думку Соколовського, такі кошти можна знайти за рахунок збільшення вартості транзиту російського газу.

"Ми за транзит отримуємо анекдотично низьку суму. Я не можу зрозуміти, чому нам платять в 2-3, а то й 4 рази менше, ніж Словаччині, Чехії чи Німеччині за ту саму роботу по транзиту газу", - запитав експерт.

Разом з тим, Соколовський вважає, що краще взагалі відмовитись від транзитні функції нашої ГТС, ніж втратити за нею контроль.

"Нам за транзит взагалі не варто перейматись, бо на транзиті ми заробляємо "аж" півтора мільярда доларів за рік. Для такої великої держави ці кошти – мізер, і їх можна відбити за рахунок інших галузей. Чому б, наприклад, не зосередитись на ІТ-технологіях? Адже на залишках радянської економіки не можна жити вічно - треба розвивати щось нове. Тому краще взагалі відмовитись від нашої транзитної ролі, ніж втратити можливість контролю за нашою ГТС, - сказав експерт".

Нагадаємо, російські ЗМІ посилаючись на хід газових переговорів українського віце-прем'єра Юрія Бойка з головою "Газпрому" Олексієм Міллером, які пройшли у вівторок, 22 січня, написали, що Україна готова до створення газотранспортного консорціуму з Росією.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram