Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Середа, 20 лютого 2019 15:48
Новини: Політика
62325

ЦВК закриває Ю.Тимошенко останню можливість піти в Президенти - юрист

ЦВК закриває Ю.Тимошенко останню можливість піти в Президенти - юрист

КСУ на прохання ЦВК може надати перевагу закону про вибори Президента над Конституцією, що унеможливить балотування людей із судимістю

КИЇВ. 10 січня. УНН. Центральна виборча комісія направила до Конституційного суду конституційне подання з метою розтлумачити, яким саме законом має керуватися ЦВК при реєстрації кандидатів на пост Президента. Якщо КСУ роз’яснить, що в питанні реєстрації кандидатів ЦВК має керуватися законом про вибори Президента, а не Конституцією, то це унеможливить балотування на пост Глави Держави людей з непогашеною судимістю. Це ж саме означає, що у колишнього Прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко не буде можливості зареєструватися кандидатом на виборах Президента, які мають відбутися в березні 2015 року. Про це в коментарі УНН розповів кандидат юридичних наук Станіслав Батрин.

"В порядку ст. 17 Закону "Про Центральну виборчу комісію" до повноважень ЦВК віднесено звернення в разі необхідності до Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення Конституції України, законів України або окремих їх положень з питань, що стосуються організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні. Окрім того, в узгодження з вимогами ст. 39 Закону "Про Конституційний Суд України", конституційне подання повинне містити правове обґрунтування тверджень щодо неконституційності правового акта (його окремих положень) або необхідності в офіційному тлумаченні", - розповів С.Батрин.

За словами юриста, одночасне посилання представників ЦВК у поданні на п. 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України, ч. ч. 2, 6 ст. 103 Конституції України та на ч. 4 ст. 9 Закону України "Про вибори Президента України" вказує на те, що наміри ЦВК не обмежуються тлумаченням закону.

"Якщо ч. 2 ст. 103 Конституції України не містить вимог про відсутність судимості до кандидата на пост Президента, то ч. 4 ст. 9 Закону України "Про вибори Президента України" містить чітку заборону на висування кандидатом громадянина, який має судимість. І в цьому контексті ЦВК не випадково посилається на п. 20 ч. 1 ст. 92 та ч. 6 ст. 103 Конституції України, де передбачається, що організація і порядок проведення виборів Президента України визначається законами України", - відзначив С.Батрин.

Як вважає юрист, ЦВК ставить питання про те, що якщо в Конституції України не вказано такого обмеження, але воно наявне в Законі України "Про вибори Президента України", то цей закон є спеціальним і пріоритетним по відношенню до Конституції і має бути застосованим.

"В ситуації, що склалася, є підстави для занепокоєння тим, що Конституційний Суд України надасть тлумачення саме в сенсі конституційності положень Закону України "Про вибори Президента України" і цим самим легалізує заборону на висування Юлії Тимошенко на пост Президента України. Проте, важливо наголосити на іншому: п. 20 ч. 1 ст. 92 та ч. 6 ст. 103 Конституції України дійсно передбачає, що організація і порядок проведення виборів Президента України визначається законами України, але потрібно відрізняти поняття "організація і порядок проведення виборів" від невід'ємного виборчого права бути обраним, що міститься у Конституції та у нормах міжнародного права. Суть Закону "Про вибори Президента України" полягає тільки у детальному врегулюванні виборчого процесу і не може позбавляти або звужувати конституційні гарантії", - резюмував С.Батрин.

Юрист констатував, що дії ЦВК певним чином співпадають із заявами громадської ради ВО "Майдан" про необхідність висування єдиного кандидата на пост Президента України.

Нагадаємо, 9 січня Центральна виборча комісія попросила Конституційний суд розтлумачити положення Конституції України щодо можливості балотування на пост Президента України громадян, які мають непогашені судимості.

"В режимі засідання Комісія ухвалила текст конституційного подання щодо офіційного тлумачення положень пункту 20 частини першої статті 92, частин другої, шостої статті 103 Конституції України та частини четвертої статті 9 Закону України "Про вибори Президента України" в аспекті питання, чи може бути висунутим та зареєстрованим кандидатом на пост Президента України та бути обраним Президентом України громадянин України, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку, та вирішила звернутися з ним до Конституційного Суду України", - повідомили в ЦВК.

Разом з тим було визначено, що представником ЦВК під час розгляду зазначеного конституційного подання у Конституційному Суді України буде член Комісії Олександр Шелестов.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...