Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Ексклюзив: Економіка
174960

О.Устенко: Україні доведеться віддавати частину ВВП кредиторам протягом 19 років

О.Устенко: Україні доведеться віддавати частину ВВП кредиторам протягом 19 років

Експерт пояснив, що ціною списання частини міжнародних кредитів для України стане виплата кредиторам відсотків з ВВП, у випадку економічного зростання

КИЇВ. 27 серпня. УНН. У випадку, коли рівень зростання ВВП України буде перевищувати 4% у період з 2021 по 2040 рр, з кожного наступного відсотка зростання, Україна буде сплачувати кредиторам близько 40% з кожного додаткового відсотка зростання. Про це розповів у коментарі УНН економічний експерт Олег Устенко.

"Строк повернення збільшений на 4 роки і після цього дано право власникам наших євробондів отримувати частину нашого ВВП, починаючи 2021 року. Не просто частину, а близько 40% нашого ВВП вони зможуть забирати додатково собі за те, що пішли нам зараз на поступки, у випадку перевищення нашого економічного зростання від 4%. Тобто, наприклад, якщо ми будемо мати зростання ВВП 5%, то від цього 1% ми повинні будемо ще додатково віддавати 40% нашим кредиторам як дань за те, що вони пішли на угоду зараз. Мова йде про те, що ми будемо віддавати 0,4% від кожного відсотка нашого додаткового росту з 2021 року по 2040 рік. І ми повинні бути готовими на те, що повинні робити це саме стосовно Росії", - пояснив О.Устенко.

Експерт нагадав, що Україна взяла позику у Росі у 2013 році під 5% річних. І на той час, уточнив він, Україна не могла розміщувати євробонди під 5% річних на світових ринках, а тільки не менше ніж 12% річних.

У зв'язку з тим, що російські кошти наша держава залучила під низький відсоток, зазначив О.Устенко, тому Росія весь час наполягала, що це не є звичайний комерційний борг, а міжурядовий.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія заявила, що не буде брати участі у реструктуризації боргу України

Водночас Україна наводила інші аргументи з цього приводу. "Оскільки гроші були розміщені через ірландську фондову біржу, тому це такий комерційний кредит, чи таке ж комерційне розміщення як купували українські євробонди всі інші гравці міжнародного фінансового ринку", - сказав він.

"Коли вели преговори з кредиторами, було чітко зроблено два непрямих сигнали ринку з Вашингтону першою і другою особою МВФ, гроші росіян винесені за дужки переговорного процесу по реструктуризації боргу", - зауважив експерт.

Тепер, на думку О.Устенка, є два можливих сценарії. Якщо Україна вважає, що гроші Росії є таким же комерційним боргом як і гроші всіх інших кредиторів, тоді треба розуміти, що до Росії будуть застосовані всі ті ж умови, які стосуються всіх інших кредиторів.

"Найголовніша умова для того, щоб не допустити судових процесів у міжнародних судах, це так зване "рівне ставлення до всіх". Не може бути один виділений якось краще порівняно з іншими. Тому, аби запобігти таким неузгодженням, необхідно буде витримувати ті параметри, які були домовлені. Тоді Україна повинна буде списати 20% російського боргу, зменшити його об'єм з 3 млрд дол. до 2,4 млрд дол.", - зазначив він

Але Україна повинна розуміти, наголосив О.Устенко, що у випадку реалізації цього сценарію, нашій державі доведеться платити додатковий відсоток за обслуговування цього боргу, який є в руках у Москви.

"Зараз по боргу Україна платить 5% річних. При новому розкладі треба бути плати 7,75% річних. Тобто, мова йде, навіть при списаній сумі, про об'єми близько 70 млн дол. додатково щорічно. Строк повернення російського бонду буде збільшений так як і всі інші. Це означає, що росіяни зможуть отримати свої гроші назад через 4 роки. Але за ці 4 роки будуть нараховані відсотки. Це означає, що ми переплатимо тільки за 4 роки - близько 300 млн дол. додатково за користування російськими грошима, так як це ми зробимо зі всіма іншими власниками наших євробондів", - підкреслив економіст.

"А тепер питання - це нам потрібно? Чи вигідний нам цей сценарій?! Економічно я бачу, що він можливий для реалізації. Як захисний захід, росіяни подадуть документи в іноземні суди, зокрема, в Лондонський арбітраж, який приписаний як основне місце, де повинні розбиратися суперечки саме по євробондах, які є в Росії", - сказав він.

Інший можливий сценарій, на його думку, полягає в тому, що Україна виплатить Росії ці 3 млрд дол. у грудні цього року, при цьому пояснюючи іншим кредиторам, які пішли на поступки, що ці гроші, які видані Росії, були як міждержавна урядова позика.

"На мій погляд, другий варіант більш логічний, якщо ми намагаємося рвати відносини з Росією. Тобто, якщо ми намагаємося зменшити залежність від Росії, то моя рекомендація, виплачувати ці гроші у грудні 2015 року, як це і повинно було відбутися, для того, щоб не завантажувати себе додатковою залежністю до 2040 року. Вибір за політичним керівництвом країни", - резюмував експерт.

Нагадаємо, Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк сьогодні повідомив, що кредиторами буде списано 20% боргових зобов’язань України, тобто майже 4 млрд дол.

В найближчі чотири року Україна не буде погашати тіло кредиту і зобов'язання, які Україна повинна була платити, починаючи з 2015 року, переноситься на чотири роки.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram