Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Вівторок, 17 травня 2022 06:39
Ексклюзив: Суспільство
178860

Досягнення України у молекулярній біології та генетиці за 25 років незалежності

Досягнення України у молекулярній біології та генетиці за 25 років незалежності

КИЇВ. 24 серпня. УНН. У своєму спецпроекті до Дня незалежності УНН підводить підсумки разом із провідними вченими Національної академії наук та розповідає, чого досягла українська наука за 25 років. Цього разу про свої досягнення в ексклюзивному інтерв’ю УНН розповідали фахівці Інституту молекулярної біології та генетики НАН України.

Біосенсори

“Біосенсори завдяки своїй чутливості допомагають швидко виявити різні речовини. Вони можуть застосовуватися практично у всіх сферах життєдіяльності людини. Наприклад, для медичної діагностики – для виявлення рівня глюкози, сечовини, креатиніну у крові. Для екології – під час визначення рівня пестицидів та важких металів у стічних водах, сільськогосподарських продуктах. У харчовій промисловості для виявлення різноманітних субстратів та речовин у виноробстві. На жаль, у своїх дослідженнях ми не маємо коштів навіть на хімічні реактиви, бо вони доволі дороговартісні – 3 тисяч євро за комплект ферментів. Тому реактивами нас постачають литовські колеги”, - розповів доктор біологічних наук Сергій Дзядевич.

Онкомаркери

“За роки незалежності ми розробили багато підходів до вивчення основних видів раку, таких як пошук генів-супресорів росту пухлин (онкомаркери). Ми могли б застосовувати онкомаркери, генну терапію, тарді-терапію хоч сьогодні. Однак ми не можемо навіть отримати ліцензії для впровадження наших технологій. У нас є напрацювання на світовому рівні. Однак ми не можемо пустити їх у виробництво, тому що немає державної підтримки. Крім того, у нас є проблема з відтоком молодих вчених з території України. Нам просто немає кому передавати свої напрацювання”, - зазначив завідувач відділу молекулярної генетики Володимир Кашуба.

Система синтезу білків (розробка ліків проти туберкульозу)

“Ми використовуємо напрацювання у сфері синтезу білків зокрема і для розробки нових антибіотиків. Ми нашли кілька дуже серйозних з’єднань проти туберкульозу, які в перспективі можуть бути ліками. Вони дуже добре працюють проти тих бактерій, які виробили стійкість”, - розповів заступник директора Інституту молекулярної біології та генетики НАН України Михайло Тукало.

Діагностика спадкових захворювань

“Хоч спадкових хвороб мало, ми займаємося їх діагностикою на найбільш ранніх етапах. Наприклад, молода сім’я під час планування дітей переймається через те, які спадкові захворювання може мати майбутня дитина. Завдяки нашим напрацюванням, таку діагностику можна зробити ще до народження дитини”, - розповів М.Тукало.

Наука і держава

“За 25 років у цілому наука в Україні більше вмирала, як розвивалася. Але завдячуючи тому, що Інститут молекулярної біології ще до Революції гідності налагодив хорошу міжнародну співпрацю з європейськими, американськими лабораторіями, ми не зникли. Зараз в Академії наук йде стрімке скорочення працівників, а ті, що залишилися, мають в середньому зарплату 1,5 тис. грн. Коли зарплата науковця повинна складати не менше тисячі доларів. Тому в українській науці працюють лише ентузіасти”, - зазначив М.Тукало.

Довідка УНН: За час існування в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України зареєстровано 2 наукових відкриття, отримано 250 авторських свідоцтв та патентів України. Вченими інституту опубліковано більше 5 000 наукових статей, з них більше ніж 1200 — в найповажніших зарубіжних журналах. При інституті близько 40 років плідно працює спеціалізована вчена рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій за спеціальностями: молекулярна біологія, молекулярна генетика, біотехнологія. Науковці інституту співпрацюють з 80 науковими організаціями далекого зарубіжжя та з багатьма організаціями держав СНД та України.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram