Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Понеділок, 15 липня 2019 21:02
Ексклюзив: Політика
51870

Еколог: 95% твердих побутових відходів лежать на сміттєзвалищах замість переробки

Еколог: 95% твердих побутових відходів лежать на сміттєзвалищах замість переробки

КИЇВ. 5 вересня. УНН. У 2015 рік на сміттєзвалищах України, за даними Мінрегіонбуду, знаходилось 95% твердих побутових відходів. В поточному році – 94,4%. Тобто, ситуація майже не змінилася. Про це заявила в коментарі УНН еколог Алла Войцеховська.

“Ситуація із мертвої точки не зрушилась абсолютно і от до нас звертаються люди, мешканці із усіх регіонів країни і найбільше нас тривожить те, що органи місцевого самоврядування і виконавчої влади надалі не підходять по-європейськи, цивілізовано до вирішення проблеми поводження із відходами. Надалі проектують, будують сміттєзвалища, полігони твердих побутових відходів.

От наприклад, буквально недавно до нас звернулися мешканці Надвірнянського району. У них на території, це поблизу річки, заплановано будівництво сміттєзвалища. Є висновок позитивний Укрдержбудекспертизи, комплексний звіт. Тобто чиновники державні не розглядають знову питання будівництва сміттєпереробних заводів і не бачать відходи, тверді побутові відходи як матеріальні енергетичні ресурси”, - зазначила вона.

Прикладом ефективного поводження з відходами, на переконання А.Войцеховської, є Швеція. Там переробка відходів розвинута на такому рівні, що дає можливість фактично за рахунок сміття опалювати помешкання.

“Всі сміттєвози, сміттєві машини які збирають сміття, обслуговують сферу поводження із відходами працюють на метані, який виробляється із сміття. 90% помешкань житлових у Швеції освітлюється і опалюється за допомогою метану, а у нас це все, біогаз зокрема, викидається в атмосферне повітря. А він має у своєму складі приблизно 60-70% самого метану, який ми використовуємо у повсякденному житті у себе на газових плитах.

І Швеція навіть купує вже відходи, а от у нас чиновники- вони заробляють якісь там відсотки на цьому фактично несанкціонованому сортуванні сміття.

На кожному сміттєзвалищі працюють люди, сортують, але ніхто не дбає про таке глобальне вирішення проблеми, про недопущення викидів у атмосферу того самого метану, забезпечення енергетичної незалежності держави. Надалі приймаються рішення органами місцевого самоврядування і виконавчої влади щодо будівництва сміттєзвалищ”, - зауважила еколог.

Вона також підкреслила, що за два роки не імплементовано жодної європейської директиви та не прийнято жодного природоороного закону.

“Той, хто виробляє відходи, має від початку і до кінця відповідати за них. Це діюча дуже гарна система у Німеччині, вона була запроваджена Ангелою Меркель ще у дев’яностих роках чи наприкінці. Кожен виробник фактично повинен включати вартість утилізації відходу у вартість товару і повинен відповідати. Тобто повинен діяти механізм включення вартості утилізації у вартість самої продукції і це так в усьому світі передбачено.

І ми маємо ряд європейських директив, які ми маємо впровадити у відповідності до директиви із ЄС, але на жаль за 2 роки не прийнято жодного природоохоронного закону”, - сказала А.Войцеховська.

Окрім відсутності необхідних законів, в країні відсутній державний контроль за охороною екології. Ситуація гірше, ніж була декілька років тому, наголосила еколог.

“Я вам скажу, що за останній час настільки охорона довкілля стала чомусь не пріоритетною в державі, не дієвою. Відсутній контроль як СЕС органів, так і екологічний контроль також. Мені здається, що зараз ще гірша ситуація порівняно із декількома роками, тому що от зараз, наприклад, у нас в офісі знаходяться також громадські активісти із проблемою по відходах. І така кількість людей, які до нас телефонують – ми просто на сьогодні не встигаємо давати собі раду і допомагати людям, консультувати, але це просто небажання, я вважаю. Один кивок головою і кожен би був на своєму місці”, - зауважила А.Войцеховська.

Вона наголосила, що загороння на сміттєзвалищах відбувається саме внаслідок надмірної концентрації метану.

“Ми зробили запити в інститут геології і горючих копалин і нам надійшла відповідь, що тільки на одному сміттєзвалищі у Львові щорічно утворюється 10 млн куб метрів метану, це така величезна кількість. Але на то має бути воля, якщо захотів керівник, мер Вінниці зробити порядок на сміттєзвалищі – в рамках державного приватного партнерства було побудовано свердловини, встановлена когенераційна установка, а у нас, на жаль, у Львові далі бачимо продовження експлуатації сміттєзвалища і це просто безгосподарність, якесь таке кишенькове заробляння грошей”, - резюмувала А.Войцеховська.

Нагадаємо, майже 6 годин пожежники приборкували сьогоднішнє загорання сміття на території Черкаського звалища твердих побутових відходів, поблизу села Свідівок. На час прибуття перших пожежних вогнем було вже охоплено понад 400 квадратних метрів сміття

При цьому, за словами народного депутата, голови підкомітету Верховної Ради з питань державної політики у сфері відходів Сергія Тригубенко, усі необхідні інструменти для вирішення проблем з відходами є: написані та зареєстровані законопроекти очікують схвалення у парламенті. Немає лише, на його переконання, бажання та політичної волі комплексно розібратися з усіма проблемами.

“Пожежа на сміттєзвалищі під Черкасами. 37 пожежних і 9 одиниць техніки. На щастя, ніхто не постраждав і ми не маємо чергових трагічних випадків загибелі людей через сміття. Проте засмучує той факт, що при наявності необхідної бази для змін законодавства та врегулювання ситуації в сфері відходів, ми «гасимо» черговий осередок проблеми, замість її комплексного вирішення. Ми підписуємо меморандуми, обговорюємо стратегії і плани, ведемо переговори. Все це безумовно необхідно. Однак все це має бути своєчасно. А ми зараз займаємося тим, що наздоганяємо вчорашній день”, - зазначив він.

Розгляд екологічних законопроектів у парламенті фактично заблокував міністр екології та природних ресурсів О.Семерак.
Свою позицію він аргументовує тим, що усі законопроекти мають відповідати його стратегії, яка в найкращому випадку буде написана у грудні. 

З такою позицією міністра не згодні ані в парламенті, ані в експертному середовищі. Екологи наголосили, що не мають наміру чекати виконання чергових обіцянок і очікувати на появу поки що абстрактної стратегії. За їх словами, кожен міністр публічно обіцяв таку стратегію, проте досі Україна живе без неї, що до речі, є порушенням вимог міжнародної Базельської конвенції

На переконання голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко, щодня Україна накопичує значну кількість відходів, зокрема небезпечних і довіряти словам політиків, які не запропонували за останні півроку жодного адекватного рішення – недоречно

Таку саму позицію мають й народні депутати. За словами нардепа від “БПП” О.Недави, інцидент на Грибовецькому сміттєзвалище показав, що Україна немає часу на розмови про майбутнє і написання чергових стратегій, які не можуть замінити закон. Тому, на переконання політика, народні депутати мають відреагувати на нагальні питання у сфері відходів вже сьогодні, а у грудні можливо підкоригувати їх, адаптуючи до стратегії Мінекології, якщо вона все-таки буде написана

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...