Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Субота, 16 листопада 2019 03:30
Ексклюзив: Політика
13125

Українська люстрація себе вже достатньо дискредитувала – "Правозахисна ініціатива"

Українська люстрація себе вже достатньо дискредитувала – "Правозахисна ініціатива"

КИЇВ. 6 листопада. УНН. Українське люстраційне законодавство себе дискредитувало. І це засвідчує не лише рішення ЄСПЛ на користь люстрованих ексчиновників, але й послідовні та концептуальні зауваження, які Україна отримувала від Венеціанської комісії, зокрема. Таку думку у коментарі УНН висловив юрист, виконавчий директор "Правозахисної ініціативи", експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини Михайло Каменєв.

"Сьогодні лобісти люстраційного законодавства намагаються переконати або домовитися з Мін'юстом, щоб була подана апеляція (на рішення ЄСПЛ у справі "Полях та інші проти України", — ред.). У будь-якому випадку, десь за пів року ми матимемо як доконаний факт остаточне рішення ЄСПЛ. Трохи пізніше, якщо апеляцію до розгляду візьме Велика палата суду.

Але з огляду на те, що були послідовні концептуальні зауваження до цього закону ("Про очищення влади", - ред.) з боку Венеціанської комісії, яка теж є робочим органом Ради Європи, де також одним з органів є ЄСПЛ. Зважаючи на критику цього закону збоку європейських структур та експертів — то навряд чи кардинально буде змінена позиція ЄСПЛ. Тож можна вже сказати, що люстраційне законодавство, яке було прийнято, воно дискредитоване, оскільки вже є чіткі позиції міжнародних партнерів", - пояснив Каменєв.

Він нагадав, що КСУ вже більш ніж 4 років не може або не хоче винести рішення у справі закону "Про очищення влади".

"Тут може бути кілька причин: або судді чекали зміни влади, яка прийде і сама щось прибере, або, може, чекали на рішення ЄСПЛ. У будь-якому випадку зараз КСУ простіше буде прокомунікувати суспільству своє рішення про неконституційність закону, і, скоріше за все, рішення буде саме таким, просто питання: "Коли воно буде?" - вдався у питання експерт.

Каменєв також пояснив, що правова природа КСУ та ЄСПЛ різна. Якщо ЄСПЛ перевіряє дотримання європейської конвенції з прав людини, то КСУ перевіряє конституційність законів.

"Відповідно, вони (ЄСПЛ та КСУ) писатимуть (у рішеннях стосовно люстрації - ред.) про різні речі. Але, в цілому, якщо КСУ визнає норми закону "Про очищення влади" неконституційними, то аргументи будуть такі ж, як і в ЄСПЛ", - припустив він.

Як повідомляв УНН, суд у справі "Полях та інші проти України" одноголосно ухвалив, що мали місце:

- порушення пункту 1 статті 6 (право на справедливий судовий розгляд) Європейської конвенції про права людини у зв'язку з тривалістю розгляду по національних справах перших трьох заявників;

- порушення статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції щодо всіх п'яти заявників.

При цьому, у квітні на розгляді Суду вже перебувало не менше 122 скарг проти України.

Нагадаємо, за оцінками начальника відділу виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального департаменту з прав людини і верховенства права Ради Європи Павла Пушкаря, визначаючись із питанням люстрації, КСУ повинен враховувати висновок ЄСПЛ.

КСУ, своєю чергою, активізував розгляд ЗУ "Про очищення влади", і експерти прогнозують рішення з цього приводу найближчим часом.

Юристи вважають, що КСУ не стане скасовувати весь люстраційний закон, але визнає неконституційними окремі його норми.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram