Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Ми знаємо все і навіть більше
Ексклюзив: Політика
50715

Тримали оборону і не здавали позицій: українська делегація у ТКГ підбила підсумки роботи за 2021 рік

Тримали оборону і не здавали позицій: українська делегація у ТКГ підбила підсумки роботи за 2021 рік

КИЇВ. 29 грудня. УНН. Українська делегація Тристоронньої контактної групи (ТКГ) не велася на умови Москви і бойовиків окупованих територій Донбасу, зберігаючи, таким чином, дипломатичний майданчик переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Завдяки цьому наступного року зберігається можливість вирішити військово-політичну ситуацію з Росією дипломатичним шляхом за умови, якщо країна-агресор визнає себе стороною конфлікту. Про успіхи та поразки української делегації ТКГ за 2021 рік журналісту УНН розповів представник ОРДЛО в українській делегації в ТКГ з врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш.

Завдяки роботі ТКГ вирішувалися тактичні питання на Донбасі

Представник ОРДЛО в українській делегації в ТКГ Сергій Гармаш розповів, що Мінській групі вдалося стати тактичним майданчиком, на якому вирішувалися важливі оперативні питання для жителів Донбасу.

"Ми (українська делегація ТКГ - ред.) тримали оборону, завдяки цьому збережено дипломатичний майданчик ТКГ. Завдяки цьому, збережені санкції проти Росії, які накладаються на неї кожні пів року за невиконання Мінських угод, хоч вона і не визнає своїх зобов'язань. Завдяки цьому вирішуються тактичні питання, наприклад: подача води і оплата за неї, передача тіл тих, хто раніше загинув, або ж інспекція МАГАТЕ на окупованих територіях", - розповів Гармаш.

У той же час спікер додав, що на даному етапі ТКГ не працює в якості майданчика з політичного врегулювання конфлікту, оскільки немає другої сторони конфлікту в процесі, а Росія не визнає себе такою.

"У даних умовах головним досягненням є те, що ми не здаємо позицій. Тобто, ми не йдемо на прямий діалог з Донецьком і Луганськом, як цього хоче Москва. Хоча в 2020 році тактична ініціатива належала Україні, і Москва реагувала на наші дії. Цього року, на жаль, в основному, ми реагували на дії Москви. Мені важко сказати, чому", - додав Гармаш.

У Москви є монополія на представників ОРДЛО

Представник ТКГ зазначає, що Москві вдалося усунути основну загрозу для себе - переселенців в українській делегації ТКГ, завдяки чому Кремль має монополію на представників ОРДЛО в переговорному процесі.

"Змушений констатувати, що все-таки, цього року Москві вдалося витіснити нас з публічного переговорного процесу, я маю на увазі - переселенців. Тобто, ми присутні на переговорах, але не присутні в моніторі, в кадрі, ми не виступаємо. Нас відводили туди, як альтернативу, якраз, представникам ОРДЛО від Москви. Ось це я вважаю серйозною поразкою. Але це тактична поразка, тому що ми перебуваємо в переговорному процесі, і ми все одно можемо на нього впливати. А стратегічна, скажімо, наша перемога в тому, що ми не здали наших позицій", - додав він.

Змусити Росію визнати себе стороною конфлікту зможе Захід

Для врегулювання конфлікту основним завданням є визнання Росії себе стороною конфлікту. Без цього вирішення питання на політичному рівні неможливе. Гармаш зазначає, що країна-агресор зможе назвати себе стороною конфлікту лише тоді, коли її змусять. Це може статися за двох обставин: внутрішніх і геополітичних.

"Змусити її (Росію - ред.) зможуть геополітичні та внутрішні обставини. Тобто, це станеться, якщо Росія ослабне зсередини в силу якихось економічних і геополітичних процесів, і якщо на неї буде тиснути захід у вигляді економічних санкцій. Я вважаю, що така перспектива реальна, але, на жаль, це не питання найближчих років", - додав він.

Незважаючи на те, що "один з ключів" до вирішення конфлікту знаходиться у західних партнерів, Гармаш констатує той факт, що у Заходу немає системної політики щодо ослаблення агресивного сусіда.

"Я сподіваюся, що та гра, яку почав Путін із Заходом, все таки змусить Захід реально дивитися на Росію, не як на торгового партнера, а як на "мавпу з гранатою", з якою треба щось робити", - вважає спікер.

Відкриття КПВВ не буде: політика Росії спрямована на ізоляцію окупованих територій

Нагадаємо, що на початку грудня під час засідання Тристоронньої контактної групи українській стороні не вдалося домовитися з Росією про відкриття КПВВ на новорічні свята.

Однак там заявляли, що переговорний процес ще йде, а робити висновки ще рано.

Як заявив Сергій Гармаш у коментарі УНН, ймовірність того, що Росія взагалі коли-небудь відкриє пункти в'їзду-виїзду - невелика.

"Я скажу відверто: я не вірю в те, що Росія взагалі колись відкриє КПВВ, поки ми не приймемо її умови. Тому що вона в цьому не зацікавлена, а вся її політика спрямована на ізоляцію окупованої території від України. А КПВВ - це лише один з елементів цієї політики", - заявив Гармаш.

Зокрема, основною умовою для відкриття пунктів в'їзду-виїзду представники ОРДЛО висунули визнання Україною російської вакцини "Супутник V". Як додав спікер, це "одна з хитрощів" російської сторони, оскільки вони ставлять нездійсненні умови, знаючи, що Україна ніколи на них не погодиться. Таким чином, це відповідає політиці ізоляції окупованих територій.

"Вони пропонують відкрити КПВВ тільки на 10 днів в обмін на визнання Російської вакцини "Супутник". Але ми ж вакцину визнаємо назавжди. А по-друге, вони хочуть визнань їхніх документів "ЛДНР", і це означає, що ми визнаємо їх суб'єкт, як конфліктний, і це теж неможливо. Це хитрість з їхнього боку. Ми то говоримо, що відкриваємо КПВВ без жодних умов", - зазначив Гармаш.

Додамо

Як стало відомо УННперше чергове засідання Тристоронньої контактної групи (ТКГ) у 2022 році має відбутися 26 січня (у середу). Порядок буде залежати від подій, які відбудуться до цієї дати.

При цьому, Сергій Гармаш також додав, що після 10 січня на Донбасі варто очікувати "серйозної конфронтації", в якості провокації Росія може задіяти вкидання на зразок історії з хімічною зброєю.

За його словами, це може статися вже після переговорів, запланованих на 10 січня між США і РФ.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram