Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Ми знаємо все і навіть більше
Ексклюзив: Суспільство
248835

"Бий, біжи, замри": психолог розповіла, як дорослі реагують на війну та як зберігати спокій під час бойових дій

"Бий, біжи, замри": психолог розповіла, як дорослі реагують на війну та як зберігати спокій під час бойових дій

КИЇВ. 17 березня. УНН. Зберігати спокій під час активної фази бойових дій важко. Особливо це стосується тих, хто вперше проживає війну і не знає, як контролювати свій стан. Як правило, у такі моменти формуються три реакції: "бий, біжи, замри". Психотерапевт Олександра Литвинчук у розмові з журналістом УНН розповіла про те, як навчитися контролювати свій емоційний стан та прийняти реальність нинішніх буднів.

Цитата

“Під час війни в людей, зазвичай, формується три первинні реакції: “бий, біжи, замри”. Тобто люди, які виїхали – у них реакція “біжи”. Той, хто залишається, і ховається у підвалах – ті “завмирають”. Є ті, хто йде воювати. Здебільшого це стосується чоловіків, які мають військову підготовку. Це реакція "бий", - зазначає психотерапевт.

Перебуваючи всередині війни, доросла людина повинна, передусім, зберігати здоровий глузд і не втрачати пильності.

Найчастіше, поринаючи в новини, люди опиняються у “вакуумі” своїх страхів та хвилювання, що лише продовжує наростати.

Фахівець зазначає, що в таких ситуаціях необхідно вчитися повертатися в реальність та відстежувати свій стан.

Дихальні практики

Психотерапевт розповіла про кілька дихальних практик, які допоможуть повернути спокій.

Техніка "Драбинка". Для цього необхідно поступово вдихати повітря і в такому ж темпі видихати. Кожен вдих повинен бути посилений за попередній. На фінальному вдиху потрібно зробити глибокий видих. Цю техніку слід виконувати протягом 5 хвилин.

Техніка "Квадрат". Людина дихає на чотири рахунки. Тобто, необхідно зробити глибокий вдих, затримати дихання на 4 секунди, після зробити видих і затриматися на 4 секунди. Кожен вдих і видих робити з таким інтервалом. Така техніка допомагає привести в норму дихання, відповідно, це впливає на фізичний стан.

Необхідність роботи з тілом

Психолог також акцентує увагу на необхідності роботи зі своїм тілом. Необхідно перевіряти опору в ногах, перевіряти цілісність власного тіла. Оскільки робота з тілом допомагає мозку визнати фізичну реальність, де він перебуває.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Звати речі своїми іменами: психолог дала поради, як пояснити дітям військові дії в Україні

“Дуже важливо постійно тестувати реальність. Аж до того, що ставити собі запитання: де я зараз? Тут небезпечно чи безпечно? Рахуйте людей, які знаходяться поряд. Коли ви читаєте новини та бачите цей жах – від цього стає страшно, і ви залишаєтеся у вакуумі свого страху. Розуміння того, що довкола вас є люди і є суспільство, допомагає зрозуміти, що ви не одні у цій війні”, - додає фахівець.

Планувати свій день

Співрозмовниця агентства зазначила, що для того, щоб вийти зі стану завмирання, важливо ставити собі прості завдання на найближчий час. Наприклад: погуляти із собакою, приготувати сніданок, прийняти душ. Важливо це робити і записувати всі виконані завдання. Це необхідно для того, щоб повернути прагнення до життя.

“Коли людині страшно, у неї відбувається ефект завмирання. Вона починає занурюватися в новини і починати боятися ще більше. У когось виникають різного роду залежності. Люди починають курити, виникають проблеми з алкоголем. Планування допомагає залишатися життєздатнішим”, - додала експерт.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram