Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 18 червня 2019 09:44
Ексклюзив: Економіка
72720

Китай зможе запропонувати Україні нижчу ціну на газ, ніж Росія – М.Гончар

Китай зможе запропонувати Україні нижчу ціну на газ, ніж Росія – М.Гончар

КИЇВ. 26 червня. УНН. З часом Китай може запропонувати Україні нижчу ціну на газ, ніж Росія, завдяки видобутку сланцевого газу. Про це у коментарі УНН сказав директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.

"Зазнає краху російська гра на ескалацію ціни газу. Тому що у відносинах з будь-якими своїми партнерами на сході чи заході "Газпром" ставить першочерговим завданням для себе досягти максимально можливої ціни. Звичайно, що в умовах, коли "Газпром" був для деяких країн монопольним постачальником, це йому вдається. Скажімо, наприклад, як у відносинах з Україною чи країнами Балтії. Тут "Газпром", знаючи, що у партнерів немає іншої альтернативи і немає технічних можливостей взяти неросійський газ, спокійно проводить лінію на ескалацію ціни", - відзначив експерт.

У випадку зі своїми потенційними клієнтами у Західній Європі, за словами М.Гончара, висока ціна обертається втратами частки ринку, тому "Газпром" змушений іти на перегляд контрактів.

"Ситуація з Китаєм абсолютно інша. Той факт, що Китай не поспішає підписувати відповідний контракт з Росією, погоджуючись на високий рівень цін, говорить сам за себе. Власне кажучи, фактор часу грає на користь Китаю, а не Росії, оскільки у 2015 році в Китаї має розпочатися промисловий видобуток сланцевого газу", - розповів експерт.

М.Гончар також повідомив, що Китай, за оцінками американців, має найбільші у світі поклади сланцевого газу. І він вже розпочав роботи з його видобутку.

"Отже російський газ на цьому тлі може суттєво програти. Тим більше, що відповідні газопроводи ще не збудовані. І поки вони будуть будуватися, то, власне кажучи, може виявитися така ситуація, що з часом Китай може продиктувати ще більш низьку ціну на газ, аніж ту, яка є на сьогодні. Тим більше, що Китай вже розпочав імпорт центральноазійського газу. Таким чином, світ клином на російському газі не зійшовся. Але це гра китайців і росіян", - підкреслив енергетичний експерт.

Нагадаємо, за укладеним в січні 2009 року тодішнім прем’єром Юлією Тимошенко російсько-українським контрактом, до 2020 року ціна російського газу має розраховуватися за формулою, яка враховує зміни цін на мазут та газойль при базовій вартості 450 дол. за тисячу м куб. В квітні 2010 року Москва й Київ підписали так звану "Харківську угоду", за якою Україна отримала знижку на газ в розмірі експортного мита (30%), але не більше 100 дол. за тисячу кубометрів, а Росія – продовження на 25 років терміну перебування свого Чорноморського флоту в Криму.

За даними Міністерства економічного розвитку та торгівлі, у ІІ кварталі поточного року ціна російського газу становить 295,6 дол. за тис. м куб. на східному кордоні України.

Голова "Газпрому" Олексій Міллер прогнозує, що до кінця року ціни на газ зростуть до 500 дол. за тис. куб. м.

Як повідомляв УНН, в ході перемовин глав України та КНР 20 червня йшлося про взаємне партнерство в низці сфер. Так, В.Янукович зазначив, що Україна готова забезпечити постачання відповідної трубної продукції та обладнання для будівництва газопроводу для транспортування російського газу до Китаю, а за необхідності – брати участь у будівництві. 

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...