Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Ми знаємо все і навіть більше
Ексклюзив: Кримінал та НП
57360

Еколог: одна пальчикова батарейка забруднює вісім тон води

Еколог: одна пальчикова батарейка забруднює вісім тон води

КИЇВ. 24 листопада. УНН. Відпрацьовані джерела струму відносяться до небезпечних відходів. Одна пальчикова батарейка забруднює вісім тонн води або 20 квадратних метрів ґрунту. Про це у коментарі УНН повідомила координатор проектів Всеукраїнської екологічної ліги Оксана Алієва.

"Батарейки та акумулятори містять шкідливі для людини й навколишнього середовища метали та хімічні речовини, зокрема свинець, миш’як, ртуть та ін. Потрапляючи в загальні відходи, вони не знешкоджуються методами утилізації звичайного сміття й потребують окремого оброблення. Кожна батарейка має попереджувальне маркування щодо необхідності окремої утилізації після закінчення експлуатації, але, на жаль, мало хто з українців знає про це та звертає на це увагу", - наголосила еколог.

За словами О.Алієвої, у країнах ЄС дуже серйозно ставляться до заходів запобігання екологічній загрозі, пов’язаній з утилізацією відпрацьованих хімічних джерел струму. На рівні ЄС вже давно прийняті документи спрямовані на підвищення обсягів вторинного перероблення електронних відходів і скорочення обсягів їхнього накопичення.

"Держави з розвинутими технологіями переробки та утилізації небезпечних відходів можуть мати велику економічну вигоду від їхньої купівлі, адже електричне й електронне обладнання складається з матеріалів, які мають високу цінність: золото, платина, срібло, мідь та ін. В Європі є декілька заводів, які мають потужності переробляти батарейки. А саме у Швейцарії, Італії, Болгарії та багатьох інших країнах західної Європи. Процес переробки виглядає схематично так: спочатку батарейки сортують на групи, далі відсортовані батарейки перемелюють, роблять сепарацію (суху чи мокру) матеріалів, які є всередині. І на виході вилучають метали – цинк, нікель, літій, хлоридні й марганцеві сполуки", - пояснила О.Алієва.

За її словами, у вересні 2011 року такий завод відкрився і в Україні – Львівське державне підприємство "Аргентум".

"Але наш український завод працює лише в лабораторних масштабах і не займається організацією збору та транспортування батарейок для подальшої переробки", - зазначила експерт.

О.Алієва пояснила, що наразі в Україні слід у першу чергу налагодити мережу збирання відпрацьованих батарейок.

Наразі, за словами еколога, в Україні, по-суті, постійний збір відпрацьованих батарейок ведеться тільки у 13 містах України, зокрема це Київ, Львів, Сімферополь, Ялта, Рівне.

Фахівець розповіла, що в Україні ще 2006 року був прийнятий закон про хімічні джерела струму, де врегульоване питання цього виду відходів, але закон практично не виконується.

"Немає також чітко визначених обов’язків і відповідальних за створення й функціонування мережі пунктів збирання та утилізації хімічних джерел струму, що є кінцевою метою всього процесу. Закон є досить загальним і дає змогу звітувати,  з огляду на міжнародні зобов’язання, про врегулювання цього питання, наприклад, перед Європейським Союзом, але не сприяє реальному його вирішенню, в той час як хімічні джерела струму продовжують накопичуватися й забруднювати довкілля", - наголосила О.Алієва.

Вона зазначила, що сьогодні здебільшого збір відпрацьованих джерел струму ведеться здебільшого зусиллями громадськості.

Нагадаємо, що Верховною Радою 2 жовтня поточного року був прийнятий закон, який відносить захоронення побутових відходів до сфери діяльності природних монополій, а перероблення відходів – до діяльності на суміжних ринках.

Таким чином, підприємства з вивезення сміття залишаться під контролем місцевої влади. Діяльність підприємств з перероблення та захоронення побутових відходів буде регулювати Нацкомпослуг.

Відповідно до Закону, під контроль Нацкомпослуг відносяться підприємства по переробленню та захороненню побутових відходів, що обслуговують населені пункти з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та потужністю перероблення чи захоронення понад 50 тис. т, або 200 тис. куб. м побутових відходів на рік.

Вважається, що введення в дію нових змін дозволить забезпечити прозорість формування тарифів на послуги з перероблення та захоронення побутових відходів та сприятиме впровадженню стимулюючих методів регулювання.

Результатом реалізації Закону повинно стати уповільнення темпів накопичення побутових відходів на полігонах та надання споживачам якісних послуг за справедливими тарифами.

Про те батарейки та акумулятори відносяться до небезпечного сміття, переробкою якого практично ніхто не займається.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram