Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Середа, 10 серпня 2022 15:04
25935

Міжнародний жіночий день: історія свята

КИЇВ. 8 березня. УНН. Міжнародний жіночий день (або Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир ООН) відзначається 8 березня з 1977 року, передає УНН.

Своїм корінням свято сягає в багатовікову боротьбу жінок за участь в житті суспільства нарівні з чоловіками. У Древній Греції Лісістрата заради припинення війни організувала сексуальний страйк проти чоловіків; під час Французької Революції паризькі жінки, які виступали за "свободу, рівність і братерство", організували марш на Версаль, щоб вимагати надання жінкам виборчого права.

Історія Міжнародного жіночого дня починається з "маршу порожніх каструль", який влаштували 8 березня 1857 нью-йоркські текстильниці. Вони вимагали підвищення зарплати, поліпшення умов праці та рівноправності жінок. Ця подія стали називатися Жіночим днем.

У 1908 році в останню неділю лютого тисячі жінок вийшли на вулиці Нью-Йорка з вимогою поліпшення умов праці і виборчого права для жінок. Поліція розігнала демонстрацію за допомогою шлангів з крижаною водою.

У 1909 році жіночий день знов був відзначений жіночими маршами і страйками в Ньй-Йорку, в 1910 році вони відбулися вже по всій країні. Тоді ж делегатки американських соціалістичних і феміністів організацій вирушили до Копенгагена на II міжнародну конференцію жінок-социалисток, учасницею якої була активістка міжнародного социал-демократического руху Клара Цеткін. Вивчивши досвід американських колег у боротьбі за жіноче рівноправ'я, Цеткін запропонувала жінкам всього світу обрати день, коли вони привертатимуть увагу планети до своїх вимог. Конференція проголосувала за встановлення Міжнародного дня солідарності жінок між "старим" і "новим" стилями

23 лютого. У квітні 1965 року Президія ЦК КПРС постановила внести до доповіді Брежнева про 20-річчя Перемоги тезу про те, що 8 Березня оголошується неробочим днем. СРСР довго залишався єдиною європейською країною, де 8 Березня було державним святом. Після розпаду СРСР деякі республіки колишнього Союзу продовжують святкувати 8 Березня. В Україні, Азербайджані, Вірменії, Білорусі, Казахстані, Киргизії, Латвії, Молдові, Туркменії 8 березня відзначають як Міжнародний жіночий день.

У 1977 році ООН спеціальною резолюцією закликала усі країни світу проголосити 8 Березня днем боротьби за жіночі права - Міжнародним жіночим днем.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram