Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Новини: Політика
12915

В.Пинзеник: ПДВ-облігаціями уряд риє собі яму

Проектом Державного бюджету на 2010 рік передбачено погашення заборгованості бюджету з ПДВ підприємствам України, що утворилася станом на 1 травня 2010. За інформацією урядовців, сума такого випуску складатиме 20 млрд грн.

Коментуючи таку норму законопроекту, екс-міністр фінансів, голова Українського фонду підтримки реформ Віктор Пинзеник зазначив, що таке рішення не знімає проблеми з ПДВ, оскільки не усуває його причину - стрімко наростаючий дефіцит бюджету.

За його оцінками, закладений у бюджет дефіцит складає 170 млрд грн (15,7% ВВП) проти 104,3 (11,4%) у 2009 році. „Без скорочення дефіциту такий крок лише створює видимість вирішення проблеми," - підкреслює Віктор Пинзеник, зауважуючи: "При хронічній серйозній нестачі коштів абсолютно зрозуміло, які видатки здійснюватимуться в першу чергу, а на чому стануть „економити".

Економіст зазначає, що випуск ПДВ-облігацій створює проблеми і для самого уряду. „Справа в тому, що для покриття дефіциту бюджету уряд вже планує випустити облігації внутрішньої позики на 96,7 млрд грн." При непрозорій і корумпованій схемі повернення ПДВ зрозуміло, що облігації продаватимуться з дисконтом (знижкою). Навіть при поміркованій ставці знижки у 20% та невеликому рівні дохідності у 10% реальний рівень доходності покупців таких цінних паперів складатиме 32,5%. А власники ПДВ (українські підприємтсва) продаватимуть ці ОВДП. Бо їм потрібні гроші, а не папери, пояснює екс-міністр фінансів.

У таких умовах випуск ОВДП для покритття дефіциту не зможе конкурувати за дохідністю з ПДВ-облігаціями. Наслідком стане або неможливість залучення коштів, або стрімке зростання відсотків за ОВДП.

Крім того, ПДВ-облігації закладають і серйозний ризик для макроекономічної стабільності. Ліквідність бінківської системи не дозволяє „ковтнути" таку кількість облігацій. Провокується неминучий тиск на НБУ з вимогою монетизації таких облігацій (викуп за рахунок емісії), що матиме негативний вплив на обмінний курс та інфляційні процеси, наголошує Віктор Пинзеник.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram