Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Субота, 23 лютого 2019 22:44
Новини: Політика
23610

Мінфінівська ініціатива може призвести до двократного подорожчання сигарет без фільтру

КИЇВ. 29 липня. УНН. У четвер Кабмін представить у Парламенті ініціативу зрівняти акцизний податок на сигарети з фільтром і без фільтра, що призведе до двократного подорожчання "безфільтровки", передає УНН.

Якщо закон приймуть, курцям доведеться оперативно заготовлювати тютюн про запас.

"В уряду входить у звичку виправдовувати непродумані фіскальні нововведення нагальною необхідністю наповнити бюджет. Одномоментне збільшення акцизу на сигарети без фільтра до рівня фільтрових - найсвіжіше тому підтвердження", - вважає Олег Стрекаль, регіональний директор "Імперіал Тобако Юкрейн" по Україні, Молдові та Кавказу.

Мінфінівська ініціатива підняти акциз на сигарети без фільтра до рівня їх фільтрових "побратимів" з'явилася без попередніх консультацій з тютюновою індустрією, без аналізу соціально-економічних наслідків і більш прийнятних альтернатив збільшення надходжень від тютюнової індустрії.

Фактично, уряд намагається наповнити бюджет за рахунок непропорційного підвищення податкового тягаря на малозабезпечені верстви курців. Вже зараз у ціні пачки дешевих сигарет акциз становить 72%, тоді як в пачці дорогих - тільки третина від ціни. Але з волі уряду бідні знову змушені будуть платити більше. Прагнучи наповнити бюджет, геть забули про соціальну справедливість і потенційному невдоволенні багатьох громадян, яких насильно примушують розщедритися. А адже вони і так витрачають у три рази більше робочого часу, ніж американці чи європейці, щоб заробити собі на пачку сигарет.

Підвищення в два рази цін на доступний "безфільтр" перекриє багатьом курцям (більшість з яких - пенсіонери та сільські жителі з низьким рівнем доходу) дорогу на легальний ринок, змушуючи шукати контрабандний товар. Економіку не обдуриш: після нововведень уряду пачка сигарет без фільтра буде коштувати мінімум 9 гривень, що буде на 4-5 гривень дорожче контрабандних сигарет з фільтром. Зрозуміло, який бюджет у цьому випадку отримає вигоду - державний чи бандитський. Через тіньовий ринок держбюджет втратив близько 2 млрд гривень торік, а в нинішньому ризикує втратити ще більше. У разі рівняння ставок на сигарети з фільтром і без фільтра за приблизними підрахунками бюджет ризикує додатково недоотримати близько 1 млрд гривень, які могли б піти на відновлення південного сходу України після АТО.

Три міжнародні тютюнові компанії, що контролюють понад 75% українського тютюнового ринку, в шоці. Вони висловили своє ставлення до нововведення в листі на ім'я керівників Міністерства фінансів і Кабміну. І запропонували поетапне зближення цін на фільтрові і безфільтрові сигарети, що дозволить уникнути потрясінь на ринку.

Ситуацію погіршує той факт, що підняти акцизи на "безфільтр" вирішили з подачі одного тютюнового виробника, в портфелі якого таких сигарет практично немає і який нічого від підвищення не втрачає. Цей виробник за рахунок зусиль уряду намагається наростити свою частку ринку. За красивою ідеєю наповнити бюджет ховаються банальні антиконкурентні дії, підтримані владою.

У таких умовах складно поліпшити інвестиційну привабливість країни - міжнародні інвестори не в змозі планувати бізнес, оскільки акциз підвищується втретє за останні 8 місяців. При цьому порушується не лише бізнес-логіка, а й власне українське законодавство, що забороняє міняти акцизи протягом фінансового року. Та й Договір про асоціацію з ЄС, який ось-ось буде ратифікований, передбачає поступове і зважене підвищення акцизів.

Можливо, такий різкий крок уряду принесе миттєву вигоду для бюджету. Але негативних наслідків буде набагато більше: соціальне невдоволення, розквіт чорного ринку, падіння місцевого виробництва легальних сигарет, зниження бюджетних надходжень в довгостроковій перспективі.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...