Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Новини: Економіка
29130

Девальвація гривні за 10 місяців становить майже 60% - Нацбанк

КИЇВ. 13 листопада. УНН. Девальвація гривні за 10 місяців становить 58,9%, інфляція досягла 19,8%, а відтік депозитів - 16,8 млрд грн, передає УНН з посиланням на прес-службу НБУ.

Проаналізувавши динаміку макроекономічних та монетарних показників, У НБУ відзначили прискорення інфляції в Україні – приріст індексу споживчих цін у річному вимірі в жовтні 2014 року збільшився до 19,8% порівняно з 0,5% у січні 2014 року.

"Прискорення інфляції відбувалось як за рахунок підвищення адміністративно регульованих цін та тарифів (на 25,8% у річному вимірі) внаслідок проведення непопулярних, але необхідних реформ, так і через знецінення обмінного курсу гривні відносно долара США, яке за січень – жовтень 2014 року становило 58,9%", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, останнє було пов’язане з порушенням рівноваги на валютному ринку України внаслідок накопичених в попередні роки зовнішніх дисбалансів, а також з огляду на погіршення очікувань на фоні соціально-політичних та військових подій в Україні.

"Надскладними залишалися умови функціонування реального сектору економіки, що також негативно позначалося на вартості гривні. Попри суттєві реформістські зусилля Уряду України та Національного банку України основні макроекономічні показники мають тенденцію до погіршення. Зокрема зниження реального ВВП у ІІІ кварталі становило 5,1% порівняно з 4,6% та 1,1% у ІІ та І кварталах 2014 року відповідно", - повідомили у НБУ.

Погіршення динаміки сукупного обсягу виробництва, за повідомленням, зумовлено подіями на сході України, через які значна кількість підприємств не має змоги проводити господарську діяльність. Разом з цим взаємні обмеження в зовнішній торгівлі з Російською Федерацією зменшують зовнішній попит на продукцію українських виробників.

"Відсутність деескалації військової агресії проти України спричинила загострення негативних очікувань, що проявилося в прискоренні відпливу депозитних коштів з банків та підвищенні попиту на іноземну валюту протягом останніх місяців після певних ознак стабілізації ситуації в червні 2014 року", - зазначили у Нацбанку.

Зокрема, у липні – жовтні 2014 року після певного зростання відновився відплив депозитів населення в національній валюті (16,8 млрд. грн.).

Також відновилося домінування чистого попиту на готівкову валюту, який у липні – жовтні 2014 року становив 1,0 млрд. дол. США.

Починаючи з серпня 2014 року чиста пропозиція іноземної валюти змінилася чистим попитом на неї і на міжбанківському ринку. За серпень – жовтень 2014 року його значення становило 4,6 млрд. дол. США.

"Погіршення ринкових очікувань та подальша девальвація гривні обумовлюють додатковий інфляційний тиск, який за прогнозами Національного банку України залишатиметься підвищеним і на початку наступного року", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, за таких умов Національний банк України вживав комплекс заходів щодо збалансування ситуації на валютному ринку України як за рахунок ринкових (проведення інтервенцій з продажу іноземної валюти), так і окремих адміністративних заходів.

При цьому у НБУ повідомили, що за екстраординарних умов функціонування економіки та грошово-кредитного ринку України вжиті Національним банком України стабілізуючі заходи потребують підсилення за рахунок застосування інструментів процентної політики в напрямі збільшення внутрішньої вартості гривні.

"За рахунок дії ринкових механізмів це сприятиме стабілізації всіх сегментів грошово-кредитного ринку та свідчитиме про рішучість Національного банку України у забезпеченні виконання своєї пріоритетної цілі щодо досягнення та підтримки цінової стабільності в середньостроковій перспективі.

Також ураховується, що збільшення облікової ставки на нинішньому етапі матиме мінімальний вплив на розвиток реального сектору економіки, оскільки кредитна активність банків залишається низькою через підвищений рівень ризиків ділового середовища", - йдеться у повідомленні.

У Нацбанку заявивли, що враховуючи викладене вище, відповідно до статей 6 та 25 Закону України "Про Національний банк України", Положення про процентну політику Національного банку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18 серпня 2004 року № 389 (зі змінами), Правління Національного банку України прийняло постанову "Про регулювання грошово-кредитного ринку" від 12 листопада 2014 року № 719, якою зокрема передбачено встановити з 13 листопада 2014 року облікову ставку в розмірі 14,0%.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram