Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Четвер, 18 липня 2019 01:29
Новини: Політика
16530

М.Профазі: українські іммігранти працьовиті й не створюють проблем місцевим службам

Вже минуло півроку відтоді як українське представництво Міжнародної організації міграції очолив новий керівник, німець Манфред Профазі. Зважаючи на ліквідування Державної міграційної служби, ІМК у розмові з М.Профазі поцікавився його думкою щодо ефективності вітчизняної міграційної політики, репутації українських трудових мігрантів на Заході та майбутніх проектів української МОМ .

- Шановний пане Манфред, хотілося б почати нашу з Вами розмову з питання

нещодавньої ліквідації Державної міграційної служби. Мене цікавить, як особисто Ви сприйняли таке рішення уряду?

- Перед тим, як робити якісь висновки, потрібно спочатку подивитись, чи буде організація на зразок Державної еміграційної служби відтворена. На сьогодні служба ліквідована, але на рівні ВР ще тривають дискусії... Особисто я вважаю, що було б дуже добре, якби окремий орган регулював би міграцію.

- І кому, на Вашу думку, такий орган повинен підпорядковуватись?

- Він, звичайно, має підпорядковуватися уряду. Але необхідно ще дочекатися його рішення. Що саме він вирішить!? Буде цей орган безпосередньо підпорядковано МВС, чи ні?

- Ви в нашій країні всього півроку, тож можете бачити ситуацію "не замиленим оком". Яке у Вас склалось перше враження від роботи в Україні?

- МОМ як організація працює в Україні досить давно, а точніше з 1996 року. Членом Міжнародної Організації з Міграції Україна стала дещо згодом, у 2002 році. І впродовж цих років МОМ дуже плідно співпрацювала з українським МВС. Я також вже встиг переконатись у тому, що двері уряду завжди відчинені для співпраці. Так би й далі.

- Скільки людей щодня звертаються до Вас за допомогою?

- В першу чергу, я хотів би відповідь на питання розпочати з такої болючої теми як торгівля людьми. Бо з початку української незалежності тут постраждало близько 120 тисяч громадян України. МОМ дуже активно працювала над тим, щоб надати допомогу якомога більшій кількості людей, які постраждали від торгівлі людьми. І наразі число тих хто отримав допомогу від МОМ дорівнює приблизно 8000 осіб. Що в середньому становить на рік десь близько 850 чоловік. Якщо ж брати загальні цифри трудової міграції, то на сьогодні за кордоном працює від 1,5 до 4 млн українців.

- Хто фінансує українське представництво МОМ?

- Якщо говорити про міжнародну організацію в цілому, то на 89% - це проектне фінансування. Тобто нас спонсорують донори. Донорами виступають як незалежні організації, так і цілі країни, у тому числі США та країни ЄС. Що ж до українського представництва МОМ, то його фінансування здійснюється з 15-ти джерел.

- Скажіть, а яка перша думка промайнула після того, як Вам повідомили про те, що саме Ви будете очолювати українське представництво МОМ?

- Я працюю у Міжнародній організації з міграції вже майже 15-ть років. І до того як очолити українське представництво МОМ працював у Індонезії та Афганістані. Тож, коли мені повідомили, що я їду в Україну, то в мене було відчуття, що повертаюсь додому.

- У Вас вже вималювався певний перспективний план розвитку МОМ за ті півроку, що Ви працюєте в Україні?

- Є два критично важливих напрямки. Перший - це запобігання торгівлі людьми. І мене дуже тішить зацікавленість цим питанням на найвищому урядовому рівні. Другий аспект - це надання допомоги МОМ уряду в роботі з нелегальною еміграцією. Більш того, ми намагаємося як до уряду, так і до суспільства донести думку, що міграція має позитивний бік, що це не тільки розвиток людини, це й розвиток суспільства. Сприяємо розумінню того, що метою міграції може бути позитивний розвиток і суспільства, і окремо кожної людини.

-Поясніть, у чому саме полягає перспективність міграції, коли найбільш прогресивна частина українського суспільства працює на інші економіки? Це ж той самий "витік мізків", який не припинявся з часів розколу СРСР.

-Цей позитивний розвиток виявляється одразу у двох аспектах. По-перше, люди, які працюють за кордоном надсилають назад гроші, тобто це є розвиток з фінансової точки зору, бо гроші, які іммігранти заробляють за кордоном, часом у три рази більші, ніж в Україні. По-друге, це досвід, з яким українські трудові емігранти повертаються з-за кордону.

- Вітчизняні законодавчі норми щодо міграції відповідають європейським канонам? Якщо ні, то що треба змінювати в першу чергу?

- Одне з ключових питань, яким ми вже почали займатися - це державна служба міграції. Другий важливий аспект, що стосується трудової міграції - це робота приватних агентств з працевлаштування, які працюють на ринку України, і питання наскільки відкрито і прозоро вони відстежують ситуацію з людьми, яких вони відправляють працювати за кордон. Що стосується законодавчого рівня, то уряд чудово знає про те, що потрібно вводити нову міграційну концепцію. Є ще один не менш важливий момент. Я маю на увазі те, як зможе уряд покращити систему реінтеграції трудових іммігрантів після того, як вони повертаються в Україну. Що зможе викликати їхнє бажання інвестувати зароблені кошти в український бізнес. Бо зараз більша частина зароблених українськими іммігрантами коштів йде на споживчі витрати, а не в інвестування.

- Тобто Ви маєте на увазі, що в українських іммігрантів немає бізнес-звички купувати нерухомість, відкривати власну справу?

- Українські трудові іммігранти дуже заощадливі. Вони поки працюють заощаджують 70-80% прибутку, який, як я вже казав, в середньому в тричі вищий, ніж в Україні. Але ці кошти йдуть, як правило, на повернення боргів, щоб поїхати за кордон... І практика, яку ми зараз застосовуємо з трудовими мігрантами, зокрема, у новому пілотному португальському проекті, полягає у тому, що після повернення ми їм пропонуємо професійні тренінги для розвитку їхніх навичок і вмінь, щоб згодом вони могли себе вигідно працевлаштувати в Україні.

- І скільки людей у цьому проекті бере участь?

- 50 чоловік.

- Щось дуже мало...

-У цьому й полягає суть пілотного проекту, що спочатку набирається невелика група людей, на яких випробовується проект.

- І яким чином відбувався відбір?

- Спочатку в Україні був проведений відбір резюме потенційних кандидатів. Потім у Португалії оцінили резюме і вже португальський уряд займався координацією працевлаштування.

- Кінцева мета проекту?

- Загальна мета проекту і так званої маятникової міграції - встановити і запропонувати людям, які мігрують, законні шляхи, на противагу незаконного переїзду за кордон. Місія МОМ в Україні взагалі полягає в тому, що міграція може принести плюси і вигоди для трьох учасників: для країни, яка посилає мігранта, для країни, яка приймає його і для самого мігранта.

- Яким країнам зараз українці надають найбільшу перевагу при працевлаштуванні за кордоном?

- Територією України пролягає один з найбільших міграційних маршрутів зі Сходу. Але за часів незалежності ситуація дещо змінилася, оскільки Україна стала не тільки транзитною країною, але й країною кінцевого перебування для тих із них, хто не зміг продовжити свій маршрут на Захід. Але що стосується цифр ми не ведемо подібну статистику, з приводу цього питання краще звертатися до МВС. Я можу тільки сказати, за даними, що ми мали 2 роки тому, 50% іммігрантів обирали російський напрямок і 50% - країни Європейського Союзу.

- Останнім часом поширилися заяви про непогані шанси України створити з ЄС спільну асоціацію... А Ви особисто вірите в те, що Україна зможе в майбутньому стати одним з членів ЄС?

- Після роботи в Індонезії та Афганістані для мене не питання, чи є Україна Європою, чи ні. Є. Зовсім інше питання - чи готова вона до вступу в ЄС. Наразі нам залишається тільки спостерігати, наскільки швидко будуть сторони наближатися одна до одної, адаптуючи та гармонізуючи стандарти. Особисто я, як представник організації з міграції, знаю за відгуками країн, де працюють українці, що вони працьовиті й не створюють проблем місцевим службам. Але знову-таки це моє особисте спостереження, і я не знаю наскільки воно зараз актуальне.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...