Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Ми знаємо все і навіть більше
Ексклюзив: Економіка

Відсутність стримуючих рішень з боку Кабміну спровокувала ріст цін - експерт

Відсутність стримуючих рішень з боку Кабміну спровокувала ріст цін - експерт

продукти

КИЇВ. 5 жовтня. УНН. Протягом останніх двох років Кабінет міністрів не ухвалював жодних стримуючих рішень, що і потягло за собою ріст цін. При цьому, починаючи з жовтня, можна очікувати подальшого подорожчання продуктів з огляду на збільшення вартості євро і долара, який закладений урядом у Державному бюджеті на 2018 рік на рівні у 30,1 грн за дол. Про це у коментарі УНН повідомив голова Асоціації постачальників торгових мереж Олексій Дорошенко.

"Якщо говорити про продовження подорожчання продуктів харчування, то одним із факторів зараз буде якраз девальвація гривні, яка з початку року тільки укріплювалася і ріст валют почався лише із серпня місяця. Збільшення вартості євро і долара поки що не позначилося на вартості продуктів харчування, але почне вкладатися у собівартість і відповідно ми це побачимо уже по цінниках, починаючи з жовтня місяця", - сказав експерт.

З його слів, це стане однією з причин, яка сприятиме росту цін на продукти в Україні.

"Окрім того, з жовтня місяця із погіршенням погоди ми не побачимо продовження збору урожаю і те, що ми зібрали у нас, відповідно у нас залишиться. З жовтня потрібно буде ще й опалювати приміщення і це відобразиться на вартості продуктів харчування у роздрібі", - вказав О.Дорошенко.

Він наголосив, що саме ці два фактори зараз і будуть грати роль у питанні зростання цін на продукти до кінця року.

"А вже починаючи з 2018 року є більше позитивних речей, які можуть свідчити про зменшення темпів росту цін і відповідно, можливо, наші зарплати вже випереджуватимуть темп росту цін. А в цьому році нам потрібно доживати з тією кон'юнктурою, яку ми маємо, а вона, на жаль, не благо приємна для нашого гаманця", - додав він.

Читайте також: Ціни на продовольство до кінця року зростуть більше, ніж на 12%

За словами О.Дорошенка, за два роки ціни росли з різних причин.

"Поштовхом стала відміна спецрахунків на ПДВ. Відповідно, якщо виробник перестав отримувати свої 20% на ПДВ, то він переклав ці гроші на собівартість продуктів і на споживача. Потім прибрали субсидії для продуктів харчування для сільського господарства. І це теж відобразилося на підвищенні цін і відповідно, якщо ці гроші вони не можуть отримувати з Кабміну, то вирішили отримувати їх з покупців. Це була друга причина", - зауважив експерт.

Третя причина, на думку О.Дорошенка, полягає у тому, що спочатку у вигляді експерименту, а потім уже на постійній основі урядом було скасовано регулювання цін на соціальні продукти харчування.

"Потім - зняття бар'єрів і обмежень на реалізацію української продукції. Можливість продажу продукції на зовнішніх ринках дає можливість продавати свою продукцію як тут, так і там. І відбулося вирівнювання відносно східноєвропейської і української ціни", - додав фахівець.

Читайте також: Бюджет-2018: основні показники і прогнозовані видатки

Також він вказав на високі виплати, які були в Україні. "Тобто, я маю на увазі, ВВП виросло на 2%. Середня заробітна плата виросла на 12%. ВВП - це фактично те, з чого виплачуються кошти, так от, якщо база, з якої виплачуються гроші, виросла на 2%, а виплачується на 10% більше, це говорить про те, що відбулася емісія грошей. Відповідно ці гроші пішли на ринок і теж це призвело до збільшення ціни", - вказав О.Дорошенко.

"Тобто причин було кілька, але при цьому всьому ніяких стримуючих факторів, які можна було б зробити, Кабмін не приймав протягом всіх двох років, що і потягнуло за собою ріст цін. Що ми і бачили на протязі 2016-2017 роках. Більша частина всіх негативних факторів уже пройдена і на наступний рік можна припустити, що для покупців конюктура буде краща і ми можемо очікувати стабілізацію цін", - підсумував він.

Нагадаємо, як пояснили у Мінфіні, на 2018 рік Нацбанком було закладено курс у 29,3 грн за дол. в середньому по року, 30 грн за дол. - на кінець року.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram