Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Субота, 28 березня 2020 11:31
Новини: Політика
14760

Суди почали "діставати з-під сукна" позови люстрованих ексчиновників - ЗМІ

Суди почали "діставати з-під сукна" позови люстрованих ексчиновників - ЗМІ

КИЇВ. 6 листопада. УНН. Після рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі "Полях та інші проти України", українські суди почали "діставати з-під сукна" позови люстрованих ексчиновників. В Окружному адмінсуді Києва вже винесли кілька знакових рішень, в яких люстрація окремих силовиків і ексчиновників визнана незаконною, пише "Фокус", передає УНН.

При цьому вказане рішення ЄСПЛ ще не набуло чинності, адже на його оскарження є три місяці - до 17 січня 2020 року.

Чи буде Мін'юст подавати апеляцію, поки не відомо, хоча за словами ексголови департаменту з питань люстрації Тетяни Козаченко, українська сторона зобов'язана це зробити.

Однак, в тому, що такий крок буде мати успіх - багато хто сумнівається.

"Яка апеляція! Жорсткішого рішення я не бачив. Там такі висновки, які не залишають жодного шансу на позитивне рішення за апеляцією", - коментує рішення ЄСПЛ Олег Підгайний, колишній прокурор, якого також люстрували.

Він також вважає, що в разі масових сатисфакцій люстровані чиновники не стануть повертатися на роботу, уточнює "Фокус".

Відзначається, що українські суди за позовами щодо люстрації, через 4 роки "тиші", сьогодні вже почали розглядати їх по суті і ухвалювати рішення. Як правило - на користь люстрованих.

"І хоча таких справ поки не більше десятка, невдовзі їх кількість різко зросте.

Річ у тому, що рішення ЄСПЛ - джерело права в Україні, тобто українські суди зобов'язані їх застосовувати. А це означає, що пілотна п'ятірка реабілітованих Євросудом українських чиновників отримає компенсацію: за моральну шкоду - по 5 тис. євро кожному, а також 1,5 тис. євро - першому заявникові В'ячеславу Поляху і по 300 євро - іншим "очищеним". І це без вимоги відшкодувати зарплату за роки "простою", - пише видання.

ЄСПЛ вказав, що питання матеріальної сатисфакції не вирішує, оскільки у люстрованих є право вимагати матеріальну компенсацію за втрачену зарплату в національних судах, уточнює "Фокус".

Як повідомляв УНН, суд у справі "Полях та інші проти України" одноголосно ухвалив, що мали місце:

  • порушення пункту 1 статті 6 (право на справедливий судовий розгляд) Європейської конвенції про права людини в зв'язку з тривалістю розгляду по національних справах перших трьох заявників;
  • порушення статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції щодо всіх п'яти заявників.

При цьому, у квітні на розгляді Суду вже перебувало не менше 122 скарг проти України.

Нагадаємо, за оцінками начальника відділу виконання рішень Європейського суду з прав людини, Генерального департаменту з прав людини і верховенства права Ради Європи Павла Пушкаря, визначаючись з питанням люстрації, КСУ повинен враховувати висновок ЄСПЛ.

КСУ, своєю чергою, активізував розгляд ЗУ "Про очищення влади", і експерти прогнозують рішення з цього приводу найближчим часом.

Юристи вважають, що КСУ не стане скасовувати весь люстраційний закон, але визнає неконституційними окремі його норми.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram