Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 12 листопада 2019 11:21
11715

Рівень ксенофобії серед українців дещо знизився за останній рік - соцопитування

Рівень ксенофобії серед українців дещо знизився за останній рік - соцопитування

КИЇВ. 7 листопада. УНН. Рівень ксенофобії серед українців знизився за останній рік на 0,2 бали і досяг рівня 2013 року. Про це повідомив Київський міжнародний інститут соціології, передає УНН.

За даними КМІС, за рік (з вересня 2018) рівень ксенофобії дещо знизився з 4,2 до 4,0 балів (за адаптованою шкалою американського соціолога Еморі Богардуса), де для кожної етнічної групи з переліку респонденти мають відповісти, наскільки близькі стосунки вони готові допустити з представниками кожної з груп, визначивши таким чином соціальну дистанцію (мінімальна соціальна дистанція 1 - згоден допустити як члена родини, 2 - як близьких друзів, 3 - як сусідів, 4 - як колег по роботі, 5 - як жителів України, 6 - як гостей України, максимальна 7 - не пускав би в Україну).

Взагалі ж з 1994 до 2007 року рівень ксенофобії в Україні зростав (у 2007 він був найвищим за весь час спостережень), з 2008 до 2013 дещо знизився, в період після анексії Криму і війни на Донбасі з 2014 до 2018 трохи зріс і цього року повернувся до рівня 2013 року. Найнижчий рівень етнічних упереджень в Україні до українців, білорусів і росіян, найвищий – до африканців і ромів.

При цьому в КМІС уточнили, що найменша соціальна дистанція в населення простежується до україномовних і до російськомовних українців (індекс 2,2 і 2,7 відповідно), більшість опитаних готові допустити представників цих груп як членів своєї родини і близьких друзів. Потім йдуть білоруси (3,2) та росіяни (3,6). Всі ці показники не змінилися значущо за останній рік, тільки відстань до росіян трохи зменшилася (було 3,8). Потім йдуть декілька етнічних груп – поляки, євреї, кримські татари, канадці, американці, німці з приблизно однаковою соціальною дистанцією 4,1-4,3. Завершують ієрархію соціальних дистанцій французи (4,4), румуни (4,7), африканці (5,2) і на останньому місці роми (5,4).

Як пояснили соціологи, на рівень ксенофобії більш за все впливають такі фактори як освіта (чим вища освіта – тим нижчий рівень ксенофобії), тип поселення (в селі вищий рівень ксенофобії, ніж в місті), регіон проживання, фінансовий статус (чим вищий рівень добробуту тим нижчий рівень ксенофобії) і вік (з віком рівень ксенофобії зростає).

Довідка. Наведені дані були отримані в ході соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) з 6 по 16 вересня 2019 року методом особистого інтерв'ю. В ході дослідження було опитано 2035 респондентів, які мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим) за 4-х ступеневою стохастичною вибіркою, що репрезентативна для населення України віком від 18 років. У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн-ефекту 1,5) не перевищує: 3,3%. Похибка значення індексу ксенофобії для масиву в цілому 0.09.

Нагадаємо, за чотири роки кількість випадків ксенофобії, дискримінації та ворожнечі до українців у Польщі зросла з 30 до 190 випадків.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram