Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Субота, 16 листопада 2019 04:09
Новини: Політика
21705

Верховний суд роз'яснив, як Україна повинна розраховуватися за рішеннями ЄСПЛ

Верховний суд роз'яснив, як Україна повинна розраховуватися за рішеннями ЄСПЛ

КИЇВ. 8 листопада. УНН. Верховний суд України висловив позицію щодо грошових відшкодувань України за рішеннями Європейського суду з прав людини, передає УНН із посиланням на "Судово-юридичну газету".

Так, чинне законодавство України передбачає, що рішення ЄСПЛ є обов’язковими для виконання. Ця норма урегульована Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини". Під поняттям "рішення" мається на увазі:

- остаточне рішення Європейського суду з прав людини у справі проти України, яким визнано порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- остаточне рішення Європейського суду з прав людини щодо справедливої сатисфакції у справі проти України;
- рішення Європейського суду з прав людини щодо дружнього врегулювання у справі проти України;
- рішення Європейського суду з прав людини про схвалення умов односторонньої декларації у справі проти України.

Тож, після винесення ЄСПЛ рішення у справі проти України, Орган представництва, протягом десяти днів від дня одержання повідомлення про набуття рішенням статусу остаточного, надсилає стислий виклад рішення стягувачеві, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, всім державним органам, посадовим особам та іншим суб'єктам, безпосередньо причетним до справи.

При цьому стягувачами можуть бути: особа, за заявою якої Європейським судом з прав людини постановлено рішення; її представник, правонаступник; особа (група осіб), на користь якої рішенням Європейського суду з прав людини визначено обов'язок України в міждержавній справі.

"Протягом десяти днів від дня отримання повідомлення Суду про набуття рішенням статусу остаточного Орган представництва надсилає стягувачеві повідомлення з роз'ясненням його права подати до державної виконавчої служби заяву про виплату відшкодування, в якій мають бути зазначені реквізити банківського рахунка для перерахування коштів. Після цього Орган представництва надсилає до державної виконавчої служби оригінальний текст і переклад резолютивної частини остаточного рішення Суду у справі проти України", - роз'яснює ВСУ.

Упродовж десяти днів з дня надходження документів Державна виконавча служба відкриває виконавче провадження. При цьому, неподання стягувачем заяви про виплату відшкодування не є перешкодою для виконання рішення, пояснює ВСУ.

"Таким чином, саме державний орган, який було належним чином поінформовано про таке судове рішення, повинен вжити всіх необхідних заходів для його дотримання або передати його іншому компетентному органу для виконання", - йдеться у роз’ясненні.

Тож, особі, щодо якої виніс рішення ЄСПЛ, не можна дорікати за неподання до державної виконавчої служби заяви чи виконавчого листа для відкриття виконавчого провадження.

"Від особи, яка домоглася винесення остаточного судового рішення проти держави, не можна вимагати ініціювання окремого провадження з його примусового виконання", - пише видання, посилаючись на ВСУ.

Нагадаємо, 17 жовтня Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) виніс рішення у справі “Полях та інші проти України” щодо люстрованих ексчиновників. ЄСПЛ визнав люстрацію такою, що порушує права службових осіб, які були люстровані, і право на приватне життя.

Крім того, ЄСПЛ постановив виплатити кожному заявнику 5 тис. євро як компенсацію моральної шкоди та відшкодувати судові витрати.

За оцінками начальника відділу виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального департаменту з прав людини і верховенства права Ради Європи Павла Пушкаря, визначаючись із питанням люстрації, КСУ повинен враховувати висновок ЄСПЛ.

КСУ, своєю чергою, активізував розгляд ЗУ "Про очищення влади", і експерти прогнозують рішення з цього приводу найближчим часом.

Юристи вважають, що КСУ не буде скасовувати весь люстраційний закон, але визнає неконституційними окремі його норми.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram