Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Новини: Політика
37575

У "Слузі народу" виступили за відкликання законопроекту однопартійця Бужанського про мову

У "Слузі народу" виступили за відкликання законопроекту однопартійця Бужанського про мову

Ірина Верещук

КИЇВ. 15 липня. УНН. Законопроект народного депутата зі "Слуги народу" Максима Бужанського, який передбачає відтермінування переходу російськомовних шкіл на навчання українською мовою, має бути відкликаним. Таку думку журналістам у середу висловила народний депутат України від фракції "Слуга народу" Ірина Верещук, передає кореспондент УНН.

"У нас є стаття 10 Конституції, де чітко прописано, що державною мовою в Україні є українська. Також там йдеться про те, як має захищатися і російська мова, і мова інших нацменшин, які є в Україні", – нагадала вона.

Депутатка зазначила, що в Україні немає закону про нацменшини, а коли приймався закон про українську мову, не було продумано, що для балансу потрібно було би приймати закон про мови нацменшин.

"І цим би зняли всі питання. Там були б прописані і функції, і як держава буде захищати (мови нацменшин - ред.). І те, що зараз ми обговорюємо дискримінацію, мало б виключити", – вважає Верещук.

На її думку, це призвело до того, що і Венеційська комісія, і в звіті про права людини ООН вказують на ймовірну дискримінацію.

"Що російська мова як мова викладання в школах України, які мають перейти на українську мову викладання з 1 вересня 2020 року, є дискримінованою по відношенню до інших мов нацменшин, які чомусь тільки через три роки. Як мені пояснили тоді депутати, а сьогодні – просто активісти, для чого вони це зробили: бо натиснула Угорщина, Комісія Україна – НАТО і так далі. Вони змушені були внести саме таку норму, а не іншу", – розповіла Верещук.

Вона також зазначила, що обговорювала законопроєкт з його автором і своїм колегою Бужанським: "Він каже, що якщо ми маємо мови нацменшин, а російська мова є мовою нацменшин, давайте однаковий підхід застосуємо до всіх без винятку мов нацменшин, аби нас не звинувачували, аби не політизувати цей процес".

Водночас, за її словами, зараз в Україні 15,2 тис. шкіл, з яких лише 125 навчальних закладів з російськомовним викладанням.

"У відсотковому відношенні це 0,8%. 4-мільонний Київ – 4 школи всього з російською мовою викладання", – каже Верещук.

Вона висловила думку, що політики не повинні маніпулювати мовними питаннями.

"Якщо цей законопроект було б зараз відкликано, це був би найкращий вихід", – резюмувала Верещук.

Нагадаємо, цього тижня Верховна Рада розгляне законопроект народного депутата зі "Слуги народу" Максима Бужанського щодо переходу російськомовних шкіл на українську мову навчання з 2023 року, а не з 2020-го, як це зараз передбачено в законодавстві. 

Водночас, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликав Верховну Раду не підтримувати цей законопроект. На думку мовного омбудсмена, документ пропонує "зірвати перехід на українську мову навчання вже з 1 вересня 2020 року учнів 5-11 класів, які досі навчалися російською мовою, відклавши цей перехід до 2023 року".

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram